USD28.2033

“Подавлена воля та страх”. Народжені в 70-90-ті роки – це покоління “дітей з ключем на шиї”

"Подавлена воля та страх". Народжені в 70-90-ті роки – це покоління "дітей з ключем на шиї"

Третє покоління жінок – покоління заходу СССР.

Епіграфом до цієї частини моєї короткої трилогії про три покоління жінок і мам совецького союза можуть бути слова відомого психоаналітика Франсуази Дольто: “Де немає дитинства, там немає зрілості”.

Ці слова максимально точно характеризують нас з нашими батьками – два післявоєнних покоління. Наші дитинства проходили по-різному, але наслідок їх був один –  тотальна психологічна іфантильність населення, якої так прагнув СССР.

Отже, це покоління, до якого належу я і переважна більшість моїх подруг, друзів, читачів. Покоління “дітей з ключем на шиї”.

Умовно до нього можна зарахувати дітей, народжених в 70-90-ті роки минулого століття. Знову ж таки, з деякими нюансами –  найбільш травмованими з них є ті, що народжувались в першій половині 70-х років, коли ще не було оплачуваної декретної відпустки і дуже розповсюдженими були цілодобові ясла, інтернати, віддавання ледве не немовлят до ясел, де репресивна радянська педагогіка швидко з цих малюків вибивала залишки домашнього догляду і тепла. До слова – за моїми невтішними спостереженнями величезна кількість саме цих дітей в дорослому віці мала серйозні алкогольну або наркотичну залежності.

Відповідно чим далі від точки Х воронка травми послаблювалась, і вже діти, народжені безпосередньо перед розпадом союза, не мали настільки сильних рис ПТСР.

Як на мене найвлучніше про нас написала Людмила Петрановська, коли сказала, що символом цього покоління є дядя Фёдор з мультика про Простоквашино. Хлопчик, який справді найбільш дорослий з усіх персонажів. Саме ця характеристика – дорослість вже в дитячому віці –  і є основним маркером, за яким нас можна “вирахувати” досить швидко.

Читайте также:

Ситуація з подвійним громадянством нагадує ситуацію з обігом короткоствольної зброї: у злочинців вона є, а чесним людям – зась

“Мы –  маленькие взрослые, наши родители –  взрослые малыши”, –  так основну суть наших двох поколінь сконцентрувано охарактеризувала психолог Юлія Рубльова.

Діти, які виростали у своїх незрілих батьків, всиновлених союзом нерушимим. Діти, які величезною мірою були представлені самі собі –  школа, ось ключ, сам приготуй, нагодуй себе, прибери, забери молодшого з садочка, сам сходи на гуртки, в магазин, сам у двір, сам вивчи уроки, сам сходи на сольфеджіо, навіть якщо надворі ніч. Бажано все сам, батькам і так несолодко –  їм треба в країні тотального дефіциту ростити потомство, треба вистояти в чергах, достать, знайти, домовитися по блату і т.д. А потім ще вдома зварити кашу з топора, випрати, прибрати і все без чудо-техніки і все це після важкої праці на заводах і в стахановських трудах.

Читайте также:

Ляшко сказал, из-за чего в Украине продлили карантин

Тому найзручніші діти –  ті, які стають самостійними максимально рано. Які мало просять, батькам не скаржаться, не ниють, нічого особливо не просять, на яких ніхто не скаржиться. Як каже Петрановська –  діти, які “не отсвечивают”. Це була основна стратегія виживання. Любов до батьків виявляти тим, щоб максимально спрощувати їм життя, приносити своє життя в жертву.

Сильні почуття провини і сорому, насаджувані радянською репресивною педагогікою, як основний метод соціальної адаптації і як наслідок –  подавлена воля, страх і неможливість діяти у більшості дітей цього покоління.

Читайте также:

Дело Злочевского: суд назначил 40 миллионов залога одному из задержанных

Важливо і те, що ми почували себе затиснутими з двох сторін і ніде ми не могли відігрітися від несправедливості світу –садочок, школа, інститут безупинно соромили нас, часто привселюдно, скаржились на нас батькам, а мами і тати практично ніколи не приймали нашу сторону. Бо батьки так само були безпорадні перед обличчям Страшної Баби – уособленням совецької педагогіки і педіатрії.

Фактично те, що з нами відбувалось можна назвати нашим вимушеним піклуванням про внутрішню дитину своєї мами, або про незрілу, нелюблену частину її особистості. Про нашу власну дитину піклуватися не було кому. Ми мали обслуговувати емоційні потреби батьків – слухати їх, співчувати, приймати, розуміти. Мовою системної терапії ми мали стати на місця батьків своїх батьків, на місця своїх бабусь і дідусів.

Наші ж власні внутрішні діти сиротіли, не отримавши навіть натяку на те, що можна бути дитиною по-справжньому, гратися, творити, бути спонтанними, креативними і емоційними. Тому в дуже багатьох випадках метафорично на місце “мами і тата” для цієї вже вирослої дитини приходили замість реальних людей залежності – хімічні, харчові, емоційні, сексуальні і т.д.

Парентифікація і раннє дорослішання відбувались в такий дивний спосіб. Фізичні потреби в їжі, одязі і даху над головою нам забезпечували батьки, а емоційні потреби наших нелюблених батьків забезпечували ми – люблячи їх самоотверженно, героїчно, з піклуванням про їхні почуття як про почуття своїх власних дітей.

Необхідність з дитинства справлятися з багатьма речами, в тому числі з погано контейнованими почуттями наших батьків, які не з власної волі не вміли бути в стосунках з дітьми, формувала у багатьох з нас зовсім недитячі серйозність, гіпертрофоване почуття тривожності, провини і гіпервідповідальності. Звісно, як всі діти ми гралися з однолітками, сміялись, веселились, вигадували різні забави, але з головними людьми нашої життєвої ієрархії – з батьками – на жаль, ми не могли бути дітьми повноцінно. 

Тому в терапії більшість з нас тепер змушені займатися тим, що відігрівати свою травмовану дитячу частину, вирощувати її, вчитися любити так, як вона на це заслуговувала як звичайна дитина.

Щоб штурвал у внутрішній структурі нашої особистості нарешті взяла у свої руки наша головна сутність – зріла і доросла частина нас.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (1)

  • — 05.07.2019 05:44
    flag

    Бред сивой кобылы да мы носили ключи на шее да мы родителей видели вечером и выходные дни да многое чего не было у нас за то мы были добрыми не было меж национальной вражды жили дружно помогали друг другу а какой сабантуй закатывали уууу! И без драк мультики у нас смешные грустные прикольные и самые добрые а сейчас убийство насилие уродство какое-то спорт школы бесплатно кружки бесплатно при военкомате водительское удостоверение можно бесплатно получить да многое можно рассказать только символов мало вспомните историю про Киевскую Русь нас вечно хотят захватить поработить уничтожить короче у меня было хорошее детство я бы с удовольствием вернулся бы СССР где образование на высшем уровне а сейчас не учителя учат детей а родители а учителя только знания проверяют усвоил ученик тему не усвоил пофиг их это не интересует

    0
Чтобы оставить комментарий необходимо

"Любая политика всегда была и будет постоянным рассадником ненависти."

© Генри Адамс

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

Портников: Украина не должна быть пиратским кораблем

МИД хочет привлечь дипломатов к Всемирному дню уборки

Cadillac представил электрокар – почти 500 километров без подзарядки

Кицманский район в Черновицкой области остался в “красной зоне” из-за пышных свадеб на 500 гостей

Строительство в Украине сократилось на 10%

Названы регионы-лидеры по нарушению карантина

Миха Чаплыга: Хроники идиотского шапито…

Россия запустила “крымский сценарий” в Беларуси

Степанов будет просить усиления контроля за соблюдением карантина

Твиттер будет обозначать аккаунты государственных деятелей и СМИ

Як змінити світ? Почни зі свого будинку

Зеленский поделился, чего ожидает от встречи “нормандской четверки” в Берлине

SpaceX отправила на орбиту еще 57 интернет-спутников Starlink

Журналіст: Проблема Ігоря Коломойського в тому, що він – пірат

Зеленский должен обрубить “наследие Свинарчуков” и дать “Мотор Сичи” шанс на развитие, – эксперты

Фейсбук разрешил своим сотрудникам работать на дому до июля 2021 года

Наталия Холоденко: Обида – вредна для нашего здоровья. Однако каждый раз снова становишься жертвой собственной механики чувств

Ухудшение эпидемической ситуации. Кабмин переходит на чрезвычайный режим работы

Работал с Обамой, Сандерсом и Меркель. В Беларуси политтехнолога Шклярова обвинили в подготовке беспорядков

Google может выпустить складной смартфон к концу 2021 года – СМИ