USD28.2033

Потужний удар пандемії здійснює амбівалентний вплив на світ

Потужний удар пандемії здійснює амбівалентний вплив на світ

У багатьох країнах – зокрема, в Латинській Америці, Сполучених Штатах, Африці – прогресує пандемія коронавірусу, пише для “Тижня” Мішель В'євйорка

В інших вона повертається в більш-менш обмеженому форматі, в “анклавах”, що відразу ж потрапляють під карантин, – це відбувається в Південно-Східній Азії, а також у деяких державах Європи. Інші країни рапортують про те, що майже або повністю перемогли хворобу. Тож скрізь на перший план виходять інші тривоги: політичні – особливо там, де невдовзі мають відбутися вибори – й економічні, настільки криза відчутна.

Що віддаленішою видається санітарна загроза, то швидше забувається небезпека – так, ніби можна було б зовсім її позбутися, щоб повернутися до нормального життя, навіть якщо вірус не зник. Такі елементарні заходи самозахисту, як-от носіння маски, зникають. Скрізь можна бачити скупчення людей, життя бере гору над страхом. Підтверджується класичне спостереження, що можна зробити там, де люди живуть поряд із лінією трансформних зламів, як у Сан-Андреас у Каліфорнії, чи в сусідстві з вулканом. Рано чи пізно прірва відкриється знову або розпочнеться виверження вулкану, але ніхто про це не каже й не думає.

Коли пандемія сягає піка, розумні голови обмінюються радикально протилежними думками. Одні пропонують підготуватися до відновлення звичного трибу життя, із певними погіршеннями, інші, навпаки, проголошують прихід зовсім нової ери. Але помилково міркувати так, ніби ми можемо виокремити пандемію, зробити її поодинокою подією, ізольованою від інших важливих явищ і настільки самою по собі важливою, щоб обговорити її вирішальну або ні роль в історії.

Читайте также:

В Україні хочуть запровадити нову категорію учасників дорожнього руху

Насправді нинішню пандемію мудріше було б охарактеризувати однією з катастроф, що дозволяє вписати її до серії визначних подій. Зокрема, таких, як численні розливи нафти (аварія танкера “Ексон Вальдес” 1989 року), аварії та промислові пожежі (токсична хмара над Севезо 1976-го), атомні вибухи (на Чорнобильській АЕС 1986-го та на станції Фукусіма в Японії 2011-го), вулканічні виверження, цунамі або інші епідемії, як-от ГРВІ. У кожному разі ймовірність трагедії дуже низька, проте коли вона відбувається, то залишає після себе гігантські наслідки.

Від того часу, коли намагаємося усвідомити майбутнє в найвизнаніших категоріях сьогодення, ми вважаємо його продовженням або виявом тяглості з минулого й теперішнього. Ми довіряємо прогресові, науці, технологіям, що мусять його підготувати, навіть якщо для цього потрібно визнати, що на хід подій можуть також вплинути соціальні й політичні конфлікти, війни, революції.

Читайте также:

Квіти, народжені осінню: ботанічний сад потонув у різнобарвних айстрах. ФОТО

Прогнози полягали насамперед у русі, що продовжує криву зростання: безробіття, прибутку, народжуваності, смертності тощо. Але катастрофа за катастрофою змусили визнати, що треба міркувати інакше, себто уявити, що майбутнє може й мусить бути підготовленим з урахуванням індексу надзвичайних пригод і ризиків. Німецький соціолог Ульріх Бек був, напевне, першим, хто систематизував такий підхід, запровадивши термін “суспільство ризику” та згодом “суспільство словесного ризику”, говорячи про глобальні загрози.

Згідно з цим, пандемія сама собою не є достатнім фактором, що дозволив би уявити повністю інший світ, але так само нереалістично було б повірити, що після її закінчення все повернеться на звичні кола. Вона є важливим елементом, який додається до інших, що вже відбулися та дозволяють уявити інше майбутнє. Зміни на краще та на гірше, які принесла епідемія, стають відправною точкою та рушієм прискорення. Незалежно від того, ідеться про геополітику й міжнародне життя, зокрема про місце Китаю, Індії або Росії та завершення американської гегемонії – чи про внутрішню економіку, споживання, триб життя, роботу й зайнятість, а також ставлення до природи.

Буде несправедливо казати, що все залишиться незмінним чи що все негайно зміниться: пандемія – новий потужний удар, що похитне всі старі способи дії та мислення. Вона здійснює амбівалентний вплив, водночас надихаючи одних на творення нової культури та побудову нового світу, а інших – на бажання, навпаки, зміцнити безпеку та порядок і не дати зруйнувати старий світ.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Власть чаще переходит из рук в руки, чем из головы в голову."

  © Станислав Ежи Лец

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  Чорне море відвідає американський есмінець

  На декількох вулицях Вінниці відбудеться планове відключення електроенергії (перелік адрес)

  ВВС: “Час озброювати Україну”: що ще підтримує майбутній держсекретар Ентоні Блінкен

  У Вінниці завершують реконструкцію спорткомплексу ВНМУ ім. Пирогова

  Huawei запатентовала смартфон с «термометром»

  Усіх охочих вінничан запрошують приєднуватись до обговорення проєкту Стратегії розвитку “Вінниця 3.0”

  В Словакии разбился автобус с украинцами

  Понад 10 тисяч вінничан у листопаді отримають муніципальну доплату

  “Шмыгалисты” просто решают проблемы – путем манипуляций со статистикой показывают спад заболеваемости коронавирусом – политолог

  Станом на 23 листопада у Вінницькій області зареєстровано 15475 випадків COVID-19

  Российские войска должны уйти из Приднестровья, а Крым это Украина – новоизбранный президент Молдовы

  В Музей Майдана снова пришла полиция

  Полиция открыла 494 дела за нарушение карантина выходного дня

  Прилипко: В истории с протестами на 7-м километре Одессы есть еще и мировоззренческий контекст

  Фильм «Земля голубая, будто апельсин» выходит в прокат

  Кочетков: Готовимся к парламентским выборам? Аваков станет шоу-раннером предстоящего политического цикла?

  Косит газон, уничтожает сорняки и отгоняет енотов: в США создали робота-садовника

  Зеленский: Карантин выходного дня работает, удается сдерживать рост заболеваемости

  Советник Ермака – экс-СБУшник Николай Беззубенко, которого бизнес обвинял в вымогательстве

  Минздрав назвал области с наиболее загруженными COVID-больницами