USD28.2033

Правовий статус Каспійського моря: чи виграла щось Росія?

Правовий статус Каспійського моря: чи виграла щось Росія?

Про статус Каспійського моря перемовини велися понад 20 років, і тільки зараз країнам каспійського регіону — Росії, Казахстану, Азербайджану, Туркменістану та Ірану — вдалося домовитися. Якби ці п’ять країн не досягнули консенсусу, то не з’явилася б і нинішня Конвенція про правовий статус Каспійського моря.

Проте ця конвенція містить цікаве «ноу-хау» з точки зору міжнародного права та визначення того, що собою являє Каспій — у ній йдеться про те, що Каспій не можна назвати ані морем, ані озером.

Питання про статус Каспійського моря постало на порядку денному після розпаду Радянського Союзу, але тільки зараз країнам каспійського регіону нібито вдалося домовитися стосовно розподілу сфер впливу. Наскільки справедливий розподіл сфер впливу закріпила ця конвенція — покаже тільки час. Тому що, тільки коли почнеться видобування енергоресурсів на шельфі Каспійського моря, ми побачимо, наскільки норми конвенції втілюються в життя.

На Заході лунають експертні думки, що, мовляв, ця конвенція написана на користь і в інтересах Росії. Але особисто я би так не говорив.

Читайте также:

Зеленский осчастливил женщин прямо посреди улицы: появилось видео

Каспійське море — закрита водойма, яка не має виходу до інших водойм. Тож наскільки справедливо враховані інтереси всіх підписантів — це питання до тих, хто ухвалював текст конвенції і ставив свій підпис під нею. А ті країни, які не мають стосунку до каспійського регіону, не мають підстав в той чи інший спосіб брати участь в обговоренні чи критикувати конвенцію, чи висловлювати своє невдоволення чимось — вони просто не мають до цього жодного стосунку.

Крім того, якщо Росія справді уклала цю конвенцію на свою користь, як говорить дехто на Заході, то це — заслуга Росії. Адже переговорний процес тривав більше 20 років, кожна з країн, що має вихід до Каспійського моря, мала змогу висловитися, тож навряд чи решта країн могли поступитися своїми інтересами на користь Росії.

Читайте также:

Теперь для смены места голосования нужен только паспорт

Так, можливо, між Росією та Іраном існували якісь домовленості, що не лежать у публічній площині, і тому Іран, в обмін на щось, погодився підіграти Росії. Але, знову ж таки, це ми зможемо зрозуміти тільки тоді, коли конвенція почне реально працювати і будуть очевидними її наслідки. Тільки тоді ми зможемо говорити, хто виграв, а хто програв від неї.

Отже, зараз робити висновки про несправедливість Конвенції про статус Каспійського моря досить передчасно.

Чи може в Каспійському морі скластися ситуація, аналогічна до тієї, що зараз ми спостерігаємо в Азовському морі, враховуючи, що у Росії в Каспійському морі досить потужний флот, і окремим пунктом у цій конвенції зазначено, що заборонена присутність збройних сил держав, які не відносяться до цього регіону? Я би не робив таких порівнянь, передусім тому, що Україна і Росія перебувають у стані війни, тож це зовсім інша історія. Якщо в Каспійському морі почнуться якісь дії, наприклад, у Росії спалахне конфлікт із Казахстаном або з Азербайджаном, тоді можна буде розмірковувати про те, що буде з Каспієм, але не зараз. До того ж, це знову буде питання до Казахстану, Азербайджану, Туркменістану та Ірану, чи дозволять вони Росії діяти таким чином, як в Азові, та порушувати їхні інтереси.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Для политиков реформы – это во-вторых, а может даже в-третьих. Любой ценой удержать себя во власти – вот что для них во-первых."

© Олег Попцов

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

У Страсбурзі відкривається сесія ПАРЄ, яка може повернути делегацію РФ

Українець знепритомнів на роботі в Польщі. Працедавець вивезла його помирати до лісу

Ігор Смешко: розмова про Гордона, вибори, Зеленського і Білоножка

Молдова попросит Украину помочь побороть коррупцию – премьер

Путин приказал привести часть армии РФ в полную боеготовность

В 2020 году Путин и Трамп устроят американцам очень нехороший сюрприз

Науковець: В українській історії було дуже багато великих перемог. Але вони інформаційно не актуалізовані

Новости Крымнаша. “Помощь оказать не можешь, даже если пациент при смерти”

Партію Саакашвілі не пустили на вибори

Украинское шествие в польском Перемышле состоялось без инцидентов

Вибори до Верховної Ради 2019: що треба знати виборцю

Кинотеатры Грузии отказались от фильмов на русском языке

Фонд МН17 требует не допустить возвращения России в ПАСЕ

На повторних виборах мера Стамбула перемагає Екрем Імамоглу

ЦИК не пустила Андрея Клюева на выборы в Раду

Ледники Гренландии могут растаять до конца третьего тысячелетия

В ПЦУ наказали двух священников, поддержавших Филарета

NASA обнаружила возможные признаки жизни на Марсе

Телеведучий Скічко балотується в Раду від “Слуги народу”

У СІЗО, де утримується Бекіров, епідемія кору – Денісова