USD28.2033

Пристосуванці у ватному задзеркаллі окупованого Донбасу

Пристосуванці у ватному задзеркаллі окупованого Донбасу

У будь-якому суспільстві більшість людей є конформістами: вони грають за правилами та складають пасьянс свого життя з тих карт, які видала доля. Бунти, революції, просування змін – це не про них. Навіть зневірившись у тих чи тих цінностях та ідеалах, конформіст ритуально виконуватиме належні приписи, щоб не входити в конфлікт із середовищем. Грубо кажучи, це ідеальний заручник, який не викидатиме коників, а можливо, ще й вхопить “стокгольмський синдром”. З етичного погляду то огидне пристосуванство, але така поведінка забезпечує найліпші шанси для виживання популяції. Саме тому матінка природа подбала, щоб герої завжди становили меншість: якщо всі стрибатимуть на амбразури, співати звитяжцям осанну буде просто нікому. На рівні абстрактних міркувань очевидно, що “ліпше вмерти біжучи, ніж жити гниючи”. Але на практиці невеликі гарнізони концтаборів – що нацистських, що радянських – без особливого напруження тримали в покорі сотні тисяч в’язнів.

Лад, встановлений окупантами в ОРДіЛО, не концтабір, але все одно жорстко примушує до пристосуванства. Ціна нонконформізму дуже висока: навіть за безневинні дописи в соцмережах можна дістати якщо вже не кулю, то тюремний термін. Через це найбезпечніша форма протесту проти загарбників – виїхати на вільні території України, ставши недосяжним для “МГБ”. Це не лише дає змогу врятуватися конкретним людям, а й відчутно б’є по окупантах, які потерпають від браку кваліфікованих працівників та інших симптомів соціальної дегідрації. Але є й зворотний бік: що більше активних і проукраїнських людей виїжджає з ОРДіЛО, то тотальнішим стає конформізм тих, хто лишається. Тим паче що останнім доводиться виживати ще й в умовах матеріальної скрути, яка аж ніяк не сприяє особистій незалежності. Коли 3 тис. грн вважаються вищою за середню зарплатою по ОРДіЛО, зберегти принциповість не так і просто.

Читайте также:

Юрий Романенко: Особенно ржачно, как к ФОПам пытается подмазаться Порошенко, который проводил ровно такую же политику

Коли окупанти навмисне ставили захоплені міста на межу гуманітарної катастрофи, вони (принаймні на рівні режисерів війни) знали, що роблять. Щоб змусити людей прийняти неприйнятне, їх треба поставити на межу виживання, піддати шокотерапії, яка зламає звичні уявлення й перезавантажить систему оцінок. “У нас усе добре, не стріляють!” – сторонньому спостерігачеві важко оцінити істинну вагу таких фраз. “Та де ж воно нормально?!” – обурювався я попервах, нагадуючи про комендантську годину, безробіття, безправ’я та інші абсурди “ватного” задзеркалля. Але ті, хто пережив у Луганську страшне літо 2014-го, сприймають теперішнє убозтво окупованих територій інакше. Довоєнне життя не забулося, але пам’ять підшила ці спогади до теки вікопомних, проте неповоротних бувальщин. Точка відліку зсунулася вниз, на фізіологічний рівень: щоб не стріляли, щоб були світло, вода, хліб, а комендантська година – то таке, дрібні незручності. Це не епідемія кретинізму, а наслідки соціально-психологічної травми, на лікування якої потрібні роки.

Читайте также:

Кулеба відповів Земанові, який порівняв штурм Капітолію із Революцією гідності

Чи є це підставою для песимізму? Аж ніяк. Звісно, реінтеграція не буде безболісною, але й катастрофи так само не станеться. Саме тому, що більшість людей є конформістами та приймають ті правила гри, які їм встановлюють. Тут можна багато написати про “перефарбованих сєпарів”, про “вовків в овечій шкурі” тощо. По-перше, це ніяк не допоможе об’єднанню українців, а по-друге, це просто лицемірство. Бо колективна біографія українського народу, за винятком деяких сторінок героїчної боротьби, – то історія пристосування до жорстоких обставин. Покоління, яке в 1991-му наважилося проголосити незалежність, мало в анамнезі червоні краватки, партію, комсомол, більш-менш конформне існування в радянській системі. Але це не завадило їм стати громадянами України. Можна назвати це “перефарбуванням”, а можна не морочити собі голову ярликами і сприймати життя таким, яким воно є. Головне, щоб до Луганська й Донецька повернулася Україна, а населення гарантовано підтягнеться: хтось за страх, хтось за совість, але хто ми такі, щоб копирсатися в душах? А з вчинками, дай Боже, розбереться прокуратура.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (голосов: 1, в среднем: 5,00 из 5)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "У людей (народов) не имеющих недостатков очень мало достоинств.
  "

  © Авраам Линкольн

  Блогер: Тарифы в будущем будут только расти. И снизить финансовую нагрузку на население можно лишь одним способом

  Все из-за Навального. Украина обжалует полномочия россиян в ПАСЕ

  “Затонул за пять минут”. Украинские моряки рассказали о кораблекрушении сухогруза Arvin

  В Штатах впервые позволили запускать беспилотники без человека поблизости

  Погода 18 января: синоптик предупреждает о сильном метеорологическом скачке

  Искусственный интеллект нашел в пустыне Сахара около 2 миллиардов деревьев

  В Харькове испытали отечественный ионно-плазменный космический двигатель

  Украинцев начнут вакцинировать от COVID-19 через месяц — Герус

  В Одессе горит отель, есть погибший: видео

  Корабль Orion подготовили к лунной миссии NASA

  Белорусы пригласили российских пограничников для создания “совместных разведывательных пунктов” на границе с Украиной

  В США создали ледяного работа IceBot для работы на Севере

  Законопроект о статусе ветеранов уже на финальной стадии – Лапутина

  Казанський показав, як російське вугілля надходить в Україну. ВIДЕО

  До четырех лет за нарушения на выборах. В Броварах задержаны пятеро киевлян

  NASA решило отказаться от попыток пробурить почву на Марсе

  В Турции продолжается операция спасения моряков с затонувшего судна, в больнице 5 украинцев

  Искажают время и пространство: искусственный интеллект обнаружил 1210 гравитационных линз

  Путина устраивает ситуация с Донбассом, Кремль хочет договариваться с украинскими олигархами, – российский журналист

  Компания Безоса планирует на апрель рейс с космическими туристами – СМИ