USD28.2033

Про ІТ-спеціалістів та українські реалії

Про ІТ-спеціалістів та українські реалії

Про експертів.

В Україні є багато хороших експертів. І я це зараз говорю на повному серйозі.

По-перше, дуже багато науковців, ІТ-спеціалістів, інженерів та технологів є провідними спеціалістами в багатьох світових компаніях та галузях. Проблема полягає в тому, що вони тимчасово або постійно живуть за кордоном і їх експертність ніяк не допомагає Україні.

По-друге, величезна кількість експертів зосереджена в аутсорсі. Важко назвати світовий ІТ-продукт чи корпорацію, де не були б задіяні українські ІТ-компанії. Звісно, через NDA ми ніколи не дізнаємось всіх подробиць, але масштаби дійсно вражають. Проблема полягає в тому, що вони працюють на Захід і їх експертність теж ніяк не допомагає Україні.

Є ще якась кількість компаній, які заточені “під Україну”, але, очевидно, що ці компанії або напряму годуються з державних потоків, або їх рівень не дотягує до середнього на аутсорс-ринку і тому вони змушені шукати проекти лише на умовному “СНД-ринку”. Є винятки, куди ж без них, але ми зараз не про них.

І ось підходимо до основного моменту.

В Україні є велика кількість експертів, але вони розподілені по ринку рівномірно. Це означає, що у нас немає центрів компетенцій (або по простому R&D центрів), орієнтованих на локальний ринок.

Чому так сталось?

1. Оплатити роботу реальних центрів експертизи більшості українським компаніям не під силу – ні морально, ні фінансово. Наша держава просто не знає, як це – вирішувати проблеми і дивитись на 10-20-30 років вперед.

2. Задач, для вирішення яких треба зібрати хоча б 50-100 найкращих спеціалістів, у нас банально немає. А якщо немає замовника, немає заради чого збиратись.

Читайте также:

Карантин сократит доходы всех сфер культуры более чем на 50% – Ткаченко

3. Модель аутсорса полягає в тому, що на 10 сіньйорів припадає сотня джунят. І на продажі спеціалістів “попроще” тримається вся бізнес модель аутсорсу (сіньори часто виходять в нуль або біля того). Зібрати докупи найкращих спеціалістів означає похерити некислий шматок бізнесу.

Всі адекватні спеціалісти, як тільки вони набираються досвіду, одразу звільняються і починають робити свою справу. І все по колу – експертиза наче і є, але рутина забирає цього експерта на 4-7 років поки він не побудує свій власний бізнес і зможе знову інвестувати в суспільство.

Є окремі дуже круті спеціалісти в тій чи іншій сфері, які намагаються щось зробити, зібрати людей, організувати самостійно центр компетенцій, і на персональному рівні вони мегамонстри, але в глобальному масштабі результат їх діяльності є несуттєвим. Тому що без глобальної підтримки, фінансування і стратегії такі потуги закінчуються нічим.

Так ось.

В Україну влили багато мільйонів доларів у вигляді кредитів, фондів, грантів тощо. Які увійшли як в суху землю і… розтіклись рівномірно по ринку (і також концентровано, але не в центри компетенцій, а, скоріше навіть, навпаки).

Читайте также:

“Барселона” и “Ювентус” обменялись звездными футболистами на 130 млн евро

Перше, в що потрібно було вкладати гроші – це розвиток компетенцій.

Ідеальний процес такий:

1. Постановка задачі. 

2. Вибір компаній/експертів (з однієї або різних компаній). 

3. Об'єднання людей в рамках певної ініціативи над вирішенням тієї чи іншої задачі АБО розвиток окремих компетенцій в рамках однієї великої задачі.

4. Реалізація проекту.

5. Реплікація досвіду на інші міста/регіони цією ж командою/центром компетенцій.

В результаті цього процесу компанії чи експерти мали б стати дуже відомими і дуже багатими людьми, міста та регіони мали б отримати реальне вирішення того чи іншого питання, а фінансові донори отримали б десятикратне ROI (retrurn of investments).

Ось цього всього в нас за 4 роки величезних вливань не з'явилось.

Є окремі (підкреслюю – окремі) успішні приклади, але в цілому це або разові проекти і консультації або банальний процес заради процесу і якогось хоча б ненульового результату, який неможливо масштабувати. І неможливо повторити, бо експертиза після закінчення проекту знову рівномірно розтікається по ринку.

Ані університети, ані фонди, ані антикорупційні організації, ані приватні компанії не являються носіями унікальних знань і не являються центрами експертиз. Вони не готові створювати та фінансувати такі центри.

А це означає, що

а) про глобальне лідерство в тих чи інших сферах можна і не мріяти;

б) максимум, чого ми доб'ємось через 10 років – станемо Польщою сьогодні (і то якщо пощастить).

Єдина надія – створення приватних R&D центрів і/та приватних університетів хоча б регіонального рівня або якийсь чорний лебідь. Але я намагаюсь передбачити, звідки вони теоретично можуть з'явитись, але поки що нічого не спадає на думку.

І про хороше. Український бізнес вчиться інтегруватись в глобальну економіку і це означає, що прогрес і робота буде. І на персональному рівні у хороших спеціалістів все буде добре.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Ничем так не восхищаются в политике, как короткой памятью."

  © Джон Кеннет Гэлбрейт

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  Tesla показала новый софт для беспилотных электрокаров

  Студенты рискуют свободой ради Кивалова

  Разумков не взяв участі в опитуванні Зеленського, бо не знайшов волонтерів

  Правительство делает все, чтобы карантин оставался адаптивным – Шмыгаль

  Четверо з вісімнадцяти – оце весь “бунт” Церкви Кіпру після визнання ПЦУ

  Лукашенко сказал госсекретарю США, что главным союзником Беларуси является Россия

  Образцов породы с астероида Bennu оказалось слишком много: зонд может их растерять

  Между Турцией и Францией разгорелся дипломатический скандал: Эрдоган посоветовал Макрону лечить психику, Париж отозвал посла

  Австрия запустила систему онлайн-заявлений о кражах

  Віталій Кличко захворів на коронавірус “в самий незручний момент”

  SpaceX вывела в космос 15-ю партию спутников Starlink

  Хулигана, осквернившего память Героев Небесной сотни, выгнали из вуза

  Чого не можна робити на виборчій дільниці: ЦВК опублікувала попередження. ВІДЕО

  В США создали маску с подогревом для фильтрации коронавирусов

  Zloy_odessit: Почему The Insider и Bellingcat в расследовании отравления Навального не смогли утвердительно сказать о том, что и так явно?

  Епифаний поблагодарил Кипрскую церковь за признание ПЦУ

  Стало відомо, хто буде проводити опитування Зеленського

  Четыре главные новости Украины и мира на 20:00 24 октября

  Арахамия нашел в машине “жучок” для слежения

  Александр Коваленко: Милитаризация и бесхозяйственность оккупантов обезвоживают Крым