USD28.2033

Про ІТ-спеціалістів та українські реалії

Про ІТ-спеціалістів та українські реалії

Про експертів.

В Україні є багато хороших експертів. І я це зараз говорю на повному серйозі.

По-перше, дуже багато науковців, ІТ-спеціалістів, інженерів та технологів є провідними спеціалістами в багатьох світових компаніях та галузях. Проблема полягає в тому, що вони тимчасово або постійно живуть за кордоном і їх експертність ніяк не допомагає Україні.

По-друге, величезна кількість експертів зосереджена в аутсорсі. Важко назвати світовий ІТ-продукт чи корпорацію, де не були б задіяні українські ІТ-компанії. Звісно, через NDA ми ніколи не дізнаємось всіх подробиць, але масштаби дійсно вражають. Проблема полягає в тому, що вони працюють на Захід і їх експертність теж ніяк не допомагає Україні.

Є ще якась кількість компаній, які заточені “під Україну”, але, очевидно, що ці компанії або напряму годуються з державних потоків, або їх рівень не дотягує до середнього на аутсорс-ринку і тому вони змушені шукати проекти лише на умовному “СНД-ринку”. Є винятки, куди ж без них, але ми зараз не про них.

І ось підходимо до основного моменту.

В Україні є велика кількість експертів, але вони розподілені по ринку рівномірно. Це означає, що у нас немає центрів компетенцій (або по простому R&D центрів), орієнтованих на локальний ринок.

Чому так сталось?

1. Оплатити роботу реальних центрів експертизи більшості українським компаніям не під силу – ні морально, ні фінансово. Наша держава просто не знає, як це – вирішувати проблеми і дивитись на 10-20-30 років вперед.

2. Задач, для вирішення яких треба зібрати хоча б 50-100 найкращих спеціалістів, у нас банально немає. А якщо немає замовника, немає заради чого збиратись.

Читайте также:

Reuters: После окончания президентской гонки Украина ступила в неизведанные воды

3. Модель аутсорса полягає в тому, що на 10 сіньйорів припадає сотня джунят. І на продажі спеціалістів “попроще” тримається вся бізнес модель аутсорсу (сіньори часто виходять в нуль або біля того). Зібрати докупи найкращих спеціалістів означає похерити некислий шматок бізнесу.

Всі адекватні спеціалісти, як тільки вони набираються досвіду, одразу звільняються і починають робити свою справу. І все по колу – експертиза наче і є, але рутина забирає цього експерта на 4-7 років поки він не побудує свій власний бізнес і зможе знову інвестувати в суспільство.

Є окремі дуже круті спеціалісти в тій чи іншій сфері, які намагаються щось зробити, зібрати людей, організувати самостійно центр компетенцій, і на персональному рівні вони мегамонстри, але в глобальному масштабі результат їх діяльності є несуттєвим. Тому що без глобальної підтримки, фінансування і стратегії такі потуги закінчуються нічим.

Так ось.

В Україну влили багато мільйонів доларів у вигляді кредитів, фондів, грантів тощо. Які увійшли як в суху землю і… розтіклись рівномірно по ринку (і також концентровано, але не в центри компетенцій, а, скоріше навіть, навпаки).

Читайте также:

Под Нацсоветом активисты требуют отобрать лицензию у NewsOne

Перше, в що потрібно було вкладати гроші – це розвиток компетенцій.

Ідеальний процес такий:

1. Постановка задачі. 

2. Вибір компаній/експертів (з однієї або різних компаній). 

3. Об'єднання людей в рамках певної ініціативи над вирішенням тієї чи іншої задачі АБО розвиток окремих компетенцій в рамках однієї великої задачі.

4. Реалізація проекту.

5. Реплікація досвіду на інші міста/регіони цією ж командою/центром компетенцій.

В результаті цього процесу компанії чи експерти мали б стати дуже відомими і дуже багатими людьми, міста та регіони мали б отримати реальне вирішення того чи іншого питання, а фінансові донори отримали б десятикратне ROI (retrurn of investments).

Ось цього всього в нас за 4 роки величезних вливань не з'явилось.

Є окремі (підкреслюю – окремі) успішні приклади, але в цілому це або разові проекти і консультації або банальний процес заради процесу і якогось хоча б ненульового результату, який неможливо масштабувати. І неможливо повторити, бо експертиза після закінчення проекту знову рівномірно розтікається по ринку.

Ані університети, ані фонди, ані антикорупційні організації, ані приватні компанії не являються носіями унікальних знань і не являються центрами експертиз. Вони не готові створювати та фінансувати такі центри.

А це означає, що

а) про глобальне лідерство в тих чи інших сферах можна і не мріяти;

б) максимум, чого ми доб'ємось через 10 років – станемо Польщою сьогодні (і то якщо пощастить).

Єдина надія – створення приватних R&D центрів і/та приватних університетів хоча б регіонального рівня або якийсь чорний лебідь. Але я намагаюсь передбачити, звідки вони теоретично можуть з'явитись, але поки що нічого не спадає на думку.

І про хороше. Український бізнес вчиться інтегруватись в глобальну економіку і це означає, що прогрес і робота буде. І на персональному рівні у хороших спеціалістів все буде добре.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Если вы смотрите телевизор - вы, должно быть, заметили, что хорошие парни побеждают плохих всегда, кроме девятичасовых новостей."

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

Hyundai показал прототип нового электрокара

Стартовал прокат украинского фильма “Полина и тайна киностудии”

Журналист и ведущий Евгений Киселев решил уйти с “Прямого канала”

Австралийский авиаперевозчик протестирует самые продолжительные рейсы в мире

У Порошенко истерика из-за «Слуги народа»: «Заберут все»

Зеленский отреагировал на возможное возвращение России в G8

Американская компания купила права на прокат фильма о Голодоморе

Як сусідство з анексованим Кримом впливає на південь України

Не танк, а танкист: Бадоев сказал, почему в Марше Достоинства не будет техники

В Дании запустили самый большой в мире электропаром

“Они хотят развалить дело Кати. Гадко. Низко” – отец Гандзюк

Депутат от «Слуги народа» внесла в декларацию свою киску: «Думает, что это смешно»

Ильенко сделал кинотату — в память о Госкино

Синоптик розповіла, якою буде погода на День Прапора та на День Незалежності

Начальники Генштаба ВС Украины и Польши обсудили новые направления сотрудничества

Хакеры атаковали сайты госслужб Финляндии

Украинского моряка могут обменять на экс-беркутовца

В’ятрович розповів про долю декомунізації при Зеленському

Стала известна дата премьеры “Черного ворона”

Вояки мають власний ресторан на передовій російсько-української війни. ВІДЕО