USD28.2033

Прогноз: як житиме Україна з агресивним сусідом

У липні група компаній ICU, якою зовсім недавно володіла і керувала голова Нацбанку Валерія Гонтарєва, випустила квартальний звіт зі звучною назвою Ukraine to Kremlin: Back off, що приблизно перекладається як «Україна – Кремлю: відвали». Аналітики ICU опублікували оновлений прогноз розвитку країни до 2016 року. Порівняно зі звітом за перший квартал, їхні очікування погіршилися.

Про це пише Український журнал “Економіст”

Перш ніж давати точні прогнози розвитку економіки України, аналітики ICU оцінили сьогоднішню політичну та економічну ситуацію в світі, а також спробували передбачити її розвиток.

Геополітична ситуація

Збройні сепаратисти станом на 28 липня контролювали близько 1,1% території України. Проте їхній вплив на економіку країни не можна недооцінювати, пишуть аналітики ICU. Навіть якщо бойовики будуть повністю розбиті, вплив російської агресії на Україну не припиниться і це треба враховувати. Кремлю не вдалося загнати Україну в Євразійський економічний союз. Тепер Москва буде робити все, щоб Україна не стала прикладом успішної демократії.

Агресія Кремля викликана не спонтанно. Вона є продовженням економічних проблем Росії. Застій і відсутність реформ в РФ зруйнували рейтинг президента цієї країни Володимира Путіна. У 2013 році рейтинг схвалення Путіна досяг історичного мінімуму в 24 пункти, за даними Левада Центру. Олімпіада в Сочі підняла рейтинг до 31 пункту в січні 2014 року, чого було явно недостатньо. Військова операція Кремля в Україні принесла Путіну 67 пунктів рейтингу. Навіть санкції Заходу позитивно позначаються на владі Володимира Путіна.

Оскільки реформувати російську економіку швидко і безболісно неможливо, Україні доведеться вчитися жити поряд з агресивним сусідом в умовах геополітичної нестабільності.

Фон глобальної економіки

Економіка України знаходиться в рецесії, але економіки наших основних торговельних партнерів теж зазнають труднощів. Росія ледь обходить рецесію вже другий рік поспіль. ЄС відновлюється, але нарощує держборг і все ще сильно залежить від зовнішнього попиту. У Китаї проявляються симптоми рецесії, принаймні в промисловості та експортно-орієнтованих галузях. У кожного ключового торгового партнера України є тенденція до низької інфляції.

Читайте также:

Курс валют на 1 октября: украинцы будут приятно удивлены

Крива прибутковості казначейських зобов’язань США йтиме вгору (прибутковість 10-річних облігацій буде вище 3%). Це сприяє зростанню вартості долара США по відношенню до основних валют.

Наприкінці III кварталу 2014 року обмінний курс євро по відношенню до долара США впаде до 1,34, а в кінці року – до 1,32. У II половині 2015 обмінний курс євро по відношенню до долара США буде дорівнює 1,28, очікують в ICU.

Вартість нафти впаде в 2015 році до 97,7, потім до 92,8 доларів США в 2016 році.

Економіка України

Читайте также:

Купюра в 1000 грн: Нацбанк поразил украинцев новым заявлением

Економіку України очікує затяжний спад у 2014-2015 роках. Безліч потрясінь в економіці очевидні. Вони включають в себе девальвацію іноземної валюти і різке погіршення в споживчому та інвестиційних секторах, що спровоковано війною Кремля з Україною. Війна коштує життя мирних громадян і військових, знищує громадянську та промислову інфраструктуру. Цього року очікується падіння ВВП на 6,5% (порівняно з прогнозованим у квітні цього року скороченням на 4,3%). Рецесія посилиться в 2015 році, коли реальний ВВП впаде на 1,5% порівняно з попереднім роком. В 2016 прогнозується зростання у 3% в річному зіставленні.

За найгіршим з усіх можливих сценаріїв Кремль наростить військові дії на Донбасі і змусить Захід ввести галузеві санкції щодо російської економіки. В цьому випадку економіка України буде зруйнована: в 2014-15 реальне скорочення економіки складе 20-30%, людський ресурс, а також капітал будуть спрямовані на оборону. Згідно з цим сценарієм Кремль дійсно створить неофіційний депресивний союз, у якому економіка Росії, будучи сама в стані рецесії, поглинатиме Україну та економіки, які багато в чому залежать від торгівлі з РФ (Білорусь, Казахстан).

Читайте также:

Мясо и молочка по праздникам: что будет с ценами на продукты до конца 2018 года

Держбюджет очікує подальше зростання дефіциту. Перегляд показників 2014 року в бік зниження дає підстави говорити про подальше збільшення номінального розміру дефіциту держбюджету. Зараз він становить 100 млрд грн, або 6,4% ВВП (попередній прогноз: 90 млрд грн, 6,1% ВВП). Участь НБУ в підтримці державних фінансів буде ще сильнішою в цьому році, ніж у минулому. Позаяк у другому півріччі цього року дефіцит буде більшим, ніж у першому півріччі, є ризик надмірного ефекту від очікуваної активності Нацбанку в царині інфляції.

Банківський сектор очікує стрес-тестування. Банківська система в кризі. Дефіцит капіталу по системі оцінюється в 40-50 млрд грн. У даний час влада демонструє небажання витрачати гроші платників податків на рекапіталізацію приватних банків. Офіційна процедура стрес-тестування триває. Отже, сам процес рекапіталізації може пройти пізніше кінця цього року. Не дивно, що банки будуть боротися за повернення вкладів, які клієнти забрали в першому півріччі 2014 року. Крім того, існує ризик, що відтік депозитів триватиме в другому півріччі.

Швидке зростання цін – ключовий макроекономічний ризик. Влада мало приділяє уваги інфляційним процесам, припускаючи, що вони є побічним продуктом девальвації валютного курсу і розморожування регульованих тарифів. Прогноз споживчої інфляції з урахуванням ризиків (дефіциту бюджету, низький рівень довіри вкладників до банків з недостатньою капіталізацією) становить 17,3%. Індекс цін виробників – 20,8% на кінець 2014 року. Інфляція дійсно призупиниться в 2015-16 роках, але це відбуватиметься повільнішими темпами, ніж прогнозується офіційно. Ціни в Україні будуть рости швидше, ніж у ключових торговельних партнерів країни, що швидко приведе до втрати конкурентоспроможності української економіки.

Сальдо зовнішньоторговельного балансу забезпечено кредитами. Наприкінці 2014 завбачується скорочення резервів валюти на $2,8 млрд. Але вже в 2015 році резерви будуть відновлюватися. В цілому, сальдо торгового балансу і припливу капіталу протягом трирічного періоду 2014-16 років принесе близько $1 млрд додаткового приросту валютних резервів. Це повністю відповідає очікуванням МВФ та інших офіційних кредиторів.

Гривню очікує подальше падіння. Причина – недооцінка владою фактора високої інфляції. Інші фактори ослаблення національної валюти щодо долара США: прогнозоване зміцнення долара по відношенню до основних світових валют і прагнення влади України до зростання економіки. ICU очікує стабілізації курсу гривні до долара на рівні 11,9 на кінець 2014 року, 13 – на кінець 2015 року і 13,8 – в кінці 2016 року. 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В управлении государством главное – соблюдать все формальности, а на мораль можно и не обращать внимания. "

© Марк Твен

По Франции путешествовать опасно – МИД предупреждает украинцев

Ситуация с Интерполом как пример вторичной ”гибридности”

Раша, гуд бай: Крымский мост решил уползти, вот-вот рухнет

“Специально для Захаровой”: СБУ показала наемников ЧВК Вагнера

На предвыборную рекламу уже потратили 10 миллионов: рекорд для Европы

НАПК подозревает поручившегося за Труханова нардепа в махинациях

Washington Post: Мир не должен позволить России возглавить Интерпол. И вот почему

В Раде представили Украину без Крыма: подробности скандала с депутатами, фото

“Мы не забыли надежд и страданий” – глава МИД Германии о Майдане

Госрегистратор вернул Александру Мамаю право подписи городского головы Полтавы

Военных ВСУ будут тренировать моряки Королевского флота Британии

Давайте обратим внимание «националистической», безработной молодежи на то, что делает с их страной Порошенко, — Мураев

Украина призвала Amazon/eBay убрать товары с символикой боевиков

Это уже не о машинах: обычная гопническая тактика евробляхеров

Аtlantic Сouncil: Как разоблачается иностранное вмешательство в украинские выборы

Гибнут люди, а Совбез ООН бессильный: Украина призывает к реформе

10 фактів про російського генерала Прокопчука, який може очолити Інтерпол

“Мистецтво” красти, або Плюси і мінуси ProZorro

Стало известно о новой проблеме Керченского моста

Письменник: Таке враження, що Україна все робить у свинячий голос