USD28.2033

Путін, як і Ленін століття тому, планує змінити ситуацію, – думка

Путін, як і Ленін століття тому, планує змінити ситуацію, – думка

Через сто років після революції, яка повалила Російську імперію, Москва хапається за будь-яку можливість повернути те, що вважає своїм. У Путіна немає плану, але він готовий підкорятися імперському інстинкту  

Росія знову опинилася в центрі політичних дискусій західних столиць. Та й третій поспіль американський президент почне свою роботу зі спроби налагодити двосторонні відносини з Москвою. Чому це так складно? Відповідь – в історії російської держави.

Минула чверть століття відтоді, як розвалився Радянський Союз. У 2017‑му виповнюється рівно сто років з моменту революції в Росії, яка повалила царську імперію. Складно не помітити явні подібності між періодами, що слідували за кожним з краху імперій.

Російська історія характеризувалася постійним розширенням по євразійському континенту. Ривок царів на схід, у Сибір нагадував ривок США на захід в XIX столітті, а поширення Російської імперії на Центральну Азію збіглося з колонізацією європейцями Африки.

Але при розширенні на захід і південь імперська Росія завжди стикалася з опором; їй доводилося застосовувати силу, щоб утримати захоплені території. Після революції 1917 року багато з них – від Ташкента до Тбілісі, Києва та Гельсінкі – спробували звільнитися від влади Москви.

Читайте також: Путин и Трамп. Ожидаемые объятия превратятся в “бои без правил” – эксперт

Спочатку здавалося, що Володимир Ленін терпляче ставиться до цих вимог. Але незабаром він направив новостворену Червону армію, щоб затвердити владу СРСР на всій території колишньої Російської імперії. Їй вдалося захопити Україну, Кавказ і Центральну Азію, зазнавши поразки у Фінляндії та країнах Балтії, а в 1920 році – під Варшавою. Так на західному фланзі колишньої імперії з’явився ряд незалежних держав.Але потім до влади прийшов Йосип Сталін. Використовуючи терор і примусову індустріалізацію, щоб зробити Росію знову величною, він вирішив відновити контроль імперії над колишніми територіями. Сталін вхопився за можливість таємних переговорів з Адольфом Гітлером, зажадавши повернути “втрачене після 1917-го”, включаючи країни Балтії, Фінляндії та частини Польщі. Зрештою, він їх здобув. Незалежність вдалося зберегти лише Фінляндії – дивом і силою зброї.

Читайте также:

Операция «Дубиль пусто» и другие приключения тещи рейдера

У 1976-му радник Генрі Кіссінджера в Держдепартаменті заявив, що Росії не вдалося встановити “природні” відносини з цими країнами. І справді, коли Радянський Союз почав розпадатися, держави-сателіти прискорили його загибель; майже кожна неросійська республіка в складі колишнього СРСР вимагала незалежності – і отримала її. Коли незалежними стали Україна та країни Південного Кавказу, у Росії залишилося менше територій, ніж після революції 1917 року.

Путін, як і Ленін століття тому, планує змінити ситуацію. Після хаотичних спроб РФ провести ліберальні та демократичні реформи у 1990‑х він прагне зробити Росію знову величною – як в економічному, так і геополітичному плані. Незважаючи на явні відмінності між заснуванням СРСР і нинішніми часами, паралелі дуже помітні, щоб їх ігнорувати.

Читайте также:

Стали известны фамилии 27 возможных руководителей ГБР

При Путіні Росія вторглася в Грузію і окупувала частину її території, анексувала український Крим і військовим шляхом створила дві фальшиві “республіки” в Східній Україні. Росія також спробувала – поки безуспішно – створити так звану Новоросію на території Південної України.

Кремль готовий ухопитися за будь-яку можливість, щоб повернути те, що вважає своїм. Можливо, у Путіна немає повноцінного плану відновлення імперії, але він явно має намір коритися імперським інстинктам щоразу, як випаде шанс, – як у 2008 році в Грузії та в 2014 році в Україні.

Отже, які уроки ми маємо винести з минулого? По-перше, російський імперіалізм процвітав, коли Європа і Захід в цілому були роз’єднані. Такою була ситуація, коли Гітлер домовлявся зі Сталіним у 1939 році й коли Наполеон домовлявся з царем Олександром у 1807‑му. І ми, зрозуміло, не маємо забувати про Ялтинську конференцію 1945 року.

Розширення НАТО та ЄС, а також включення до них центральноєвропейських балтійських країн було необхідним для безпеки Європи. В іншому разі європейці, ймовірно, вже боролися б із реваншистською Росією, яка намагається повернути втрачене.

Читайте також: Чтобы показать себя равным, а не выскочкой, Путин не пожалеет никого – Валетов

Розвал СРСР в 1991 році й російська революція 1917 року змінили регіональну і глобальну політику. Після кожної з цих подій Росія продемонструвала історичну нездатність будувати гармонійні відносини з державами на своїй периферії, а в середньостроковій перспективі почала реалізовувати імперські амбіції за рахунок цих країн.

Але Росія заспокоїться, лише коли Захід почне стабільно підтримувати незалежність цих країн. З часом РФ зрозуміє, що в її довгострокових інтересах розірвати шаблон, сконцентруватися на внутрішньому розвитку і побудові мирних і поважних відносин з сусідами.

Нам потрібна стабільна, благополучна і мирна Росія. А досягти цього можна, лише підтримавши незалежність і суверенітет її сусідів.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В политики идут не те, кто знает, что нужно делать, а те, кто знает, что нужно говорить."

© Стас Янковский

Украина нанесла серьезный удар по РФ: дан старт прорыву большой блокады

Зарозумілість: коли держава послідовно руйнує основи свого існування

Украина получит новейшее высокоточное оружие, которого не будет в РФ минимум лет 10. “Джавелины” по сравнению с этой техникой – игрушки

Коронный “компромисс” Таруты

Бомба замедленного действия: выборы в Украине оказались под угрозой, последнее решение депутатов изменило все

В правительстве посчитали, что 6500 – это реальный прожиточный минимум. Такие горизонты нужно ставить – политолог

Звонкая пощечина Путину: в ООН приняли жесткое решение по Крыму

Чому кандидатам у президенти не варто вести мову про економіку

Нова українська школа та старе окозамилювання. ВІДЕО

Що зараз відбувається в Одесі? Коротко про головне

Смолий и дети на видео для взрослых

Потемкинская деревня: крымская “витрина” российского “величия”

Происходит стремительная криминализация регионов. На всех уровнях – мнение

Гриценко призвал оппозицию к объединению, чтобы остановить бандитов при власти

Трамп против спецслужб: почему президент США опровергает все о “российском деле”

Вінницкий 45 завод відсвяткував 75-річний ювілей

Мирный план Новинского заслуживает внимания – политэксперт

У Вінниці пройшов XXII Міжнародний джазовий фестиваль

У Вінниці проломили дах раритетному авто

Налоговая дива Нина Южанина носит часы стоимостью 11 евроблях