USD28.2033

Путінферштеєри: чому в Німеччині не бракує прихильників Росії

Путінферштеєри: чому в Німеччині не бракує прихильників Росії

У Німеччині відомі кремлівські лобісти активно виходять на публіку, пише для “Тижня” Ріхард Герцінґер

Горст Тельчік, колишній зовнішньополітичний радник Гельмута Коля та директор Мюнхенської безпекової конференції, а також Юрґен Тоденгофер, автор бестселера й колишній християнсько-демократичний політик, у нових авторитетних книжках вимагають зближення з РФ і засуджують Захід за її “оточення”. Ще минулої осені вийшов збірник “Чому нам потрібен мир і дружба з Росією”. У ньому екс-політики всього політичного спектра, серед них Петер Ґаувайлер із баварського ХСС, Антьє Фольмер із партії “Зелених” та Оскар Лафонтен із партії “Лівих”, наступниці СЄПН, а також автор пісень Константін Векер виступають за добросусідські відносини з путінською Росією.

Пов’язані ці випади гаданих друзів Москви з різкими та принизливими атаками на Україну. Впливові голоси, передовсім уже померлого колишнього бундесканцлера Гельмута Шмідта, уже й раніше публічно сумнівалися, що в її випадку йдеться про націю. Нещодавно Александер Ной, зовнішньополітичний речник партії “Ліві”, заявив, що суверенітет України відповідає “суверенітетові трирічної дитини, залежної від її матері”. Мова тут про США та ЄС.

Матеріальне, політичне та моральне корумпування путінським режимом не єдина причина, чому провідні постаті в Німеччині раз по раз стають рупорами кремлівської дезінформації та фальшування історії. Їхня готовність виправдовувати путінську автократію культурною своєрідністю Росії, якій не можна “накинути” західні демократичні цінності, наявна й у довгій німецькій ідейно-історичній традиції.

Читайте также:

Старая песня Путина: Россия поставила в Украине пластинку, заезженную еще в Грузии

Німецькі мислителі від початку ХІХ століття створювали міфічний образ Росії, який коливається між страхом і захопленням. З одного боку, її сприймають зловісною та загрозливою, бо це величезна “нецивілізована” країна, керована архаїчними інстинктами. Із другого боку, саме цю гадану грубість й ірраціональність проголосили духовною та моральною чистотою “російського народу”. Ці позитивні риси вони бачили й у власній німецькій нації. Філософ, культуролог й ідейний батько “консервативної революції” Артур Меллер ван ден Брук вважав, що розпізнав у росіянах і німцях початку ХХ століття “молоді народи”, які, на противагу раціоналістичним, орієнтованим на матеріальне західним людям, іще ідеально свіжі та духовно незужиті.

Читайте также:

Советником Зеленского может стать телезвезда: что известно на данный момент

До цього стереотипу доклалися й деякі великі німецькі інтелектуали. У 1889-му філософ Фрідріх Ніцше назвав Росію “єдиною тривалою силою, яка може чекати, яка ще може щось обіцяти”. Вона, вважав він, “антипод жалюгідної європейської нервовості та роздробленості на малі держави”. Поет Райнер Марія Рільке казав: “Росія зробила мене тим, чим я є, там я знайшов своє внутрішнє джерело. Росія – країна незавершеного Бога, з усіх порухів народу лине тепло його становлення, мов нескінченне благословення”.

Томас Манн у своїх “Роздумах неполітичного” від 1918 року цю мрійливу тугу за Росією вклав у контрастну культурно-історичну схему протистояння з німцями й росіянами по один бік та західними демократіями – Англією, Францією та Америкою – по інший. Оскільки й німецька, й російська “культури” протистоять зверхньому “імперіалізму” та бездуховній, бездушній і раціоналістичній “цивілізації” Заходу, обидва народи, вважав Манн, об’єднує глибока душевна спорідненість. Тому Захід їх постійно не розуміє та утискає.

Читайте также:

Иран пожинает плоды нефтяного эмбарго США

Доки націонал-соціалістичне варварство з його ненавистю до “слов’янських унтерменшів” не поклало цьому кривавий кінець, велика частина німецької націонал-соціа­лістичної правиці віддавала перевагу об’єднанню Німеччини та Росії проти Заходу. “Націонал-більшовики”, такі як Меллер ван ден Брук і публіцист Ернст Нікіш, що перейшов від крайніх лівих до крайніх правих, розгледіли в Жовтневому перевороті антизахідне повернення до російських “національних” коренів, а отже, зразок для власної “національної революції”. Так вважав до 1920-х і Йозеф Ґеббельс, який захоплювався Леніним як великим російсько-націоналістичним фюрером. Після Першої світової війни Червона армія працювала з Райхсвером над таємним новим озброєнням для Німеччини. Ще один проблиск візії німецько-російського альянсу проти Заходу на короткий час з’являвся в 1939–1941 роках у пакті Молотова – Ріббентропа.

Мрія про німецько-російську противагу потужнішому Заходові жила й після кінця правління націонал-соціалістів. У формі нейтралістських прагнень лівих і правих, а також у німецькому “мирному русі” проти доозброєння НАТО в 1980-х. А з часу закінчення холодної війни в багатьох німецьких головах закріпилося уявлення, що об’єднанням своєї країни німці завдячують передовсім добросердності та щедрості російського правління під керівництвом Горбачова, а не силі західних демократій, що переважає.

Ідентифікуючи себе з Росією як із гаданою жертвою західної зверхності, німецькі путінферштеєри проективно висловлюють своє вороже неприйняття демократичної трансформації Німеччини під наглядом західних альянсів після Другої світової війни. Цим вони демонструють, що глибоку інтеграцію Німеччини із Заходом частина німецького суспільства ніколи цілковито так і не прийняла. 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Политики всегда всё врут!"

© Владимир Андреев

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

В кабинете заместителя Луценко нашли “прослушку” — ГПУ

Xiaomi выпустит новый бюджетный смартфон с мощной батареей

Скандал с женой Нетаньяху: Николай Катеринчук объяснил, что на самом деле означает выходка

Підводні камені 7-го комітету Верховної Ради

Украина должна научиться зарабатывать на высоких технологиях – дипломат

Всплыла страшная правда о приказе Путина: “десятки детей расстались с жизнью”

Дружина Нетаньягу влаштувала скандал в літаку дорогою до Києва, а коли прилетіла – кинула на землю хліб-сіль

О каком туризме мы говорим, когда люди постоянно тонут в водах Азовского моря? – волонтер

Христиане восточного обряда празднуют Яблочный Спас

Японские ученые в поисках микропластика погрузятся в море почти на 10 километров

Разумков ошарашил заявлением о России, языке и…: «Мы многокультурная нация». Что теперь будет

Новости Крымнаша. “За мостом все точно так же плохо, а то и хуже”

МАГАТЭ показала, как “пульсирует” ядерный реактор

Немецкие дизайнеры представили чемодан для космических туристов

Слуга народа набросился на журналисту и получил «по рукам»: «Ту*ая ов*а»

Lamborghini выпустит два новых суперкара

Разумков решился на то, чего никто из украинцев не ожидал: что Парубий наговорил главе «Слуги народа»

Власть отказывается выполнять свое обещание вернуть мир в Украину, – ОППОЗИЦИОННАЯ ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИЗНЬ

Звезда фильма “Мачете” Дэнни Трехо впервые приедет в Украину

Дніпро був червоним від крові: 78 років тому за наказом Сталіна було підірвано Дніпрогес