USD28.2033

П’ять уроків пандемії, які потребують ґрунтовного аналізу

П'ять уроків пандемії, які потребують ґрунтовного аналізу

Тероризм, ядерна катастрофа, цунамі та сьогоднішня епідемія належать до категорії провідних ризиків. Вони можуть мати величезний вплив: насамперед на людство, а також на економіку, політику, культуру, соціальну сферу, навіть у випадках, коли ймовірність, що вони здійсняться, слабка. Сучасне суспільство пригнічене передчуттям небезпеки, яку воно часто саме ж і продукує та до якої не знає, як підступитися, пише для “Тижня” Мішель В'євйорка

Ми не відразу дізнаємося, наскільки доброю була логістика протидії коронавірусові на різних рівнях: місцевому, національному, міжнародному. Наскільки правильними й ефективними були рішення, що їх ухвалили потрібної миті відповідальні за публічні дії, керівники підприємств, інституцій, організатори різних заходів тощо: ми не знаємо, коли епідемія закінчиться і чи буде цей кінець тимчасовим або остаточним.

Проте ми вже можемо винести уроки з нинішньої ситуації для нашого індивідуального та колективного існування. Їх п’ять.
Перший урок: людський фактор тут багато важить, навіть якщо видається, що сам феномен нас торкається поза жодною нашою відповідальністю. Хіба нинішня епідемія ніяк не пов’язана зі способом харчування, браком гігієни, зі ставленням до природи, починаючи з деяких тварин? Хіба її швидке та планетарне поширення не спричинили наші культурні моделі, що високо цінують туризм і нескінченні пересування? Наскільки адаптованими є моніторинг, сигналізація про небезпеку, напрями наукових досліджень?

Другий урок: ризик епідемії зобов’язує нас осмислювати наше існування у глобальних просторово-часових вимірах, на перспективу, в усій складності. Тож, починаючи від локального споживання маленького ссавця – панголіна (найімовірніша гіпотеза), придбаного на ринку в Ухані, епідемія поширилася на цілий світ у той самий час, як вона паралізувала Китай. Це не може не п­ідштовхнути до нових роздумів про глобалізацію, зокрема економічну, і не заохотити відновити дебати про деглобалізацію та наші концепції сільськогосподарського й індустріального виробництва.

Читайте также:

Карантин вихідного дня: у МОЗ порадили підприємцям “шукати додаткові джерела доходу” і йти працювати в лікарні

Третій урок: епідемія коронавірусу має політичні та соціальні наслідки, що змінюються від держави до держави. У Китаї режим намагається посилити контроль над суспільством і показує своє найавторитарніше з можливих обличчя, але й домагається певних результатів. В Ірані або в Єгипті спостерігається радше недостатність влади: авторитаризм спрацьовує, можливо, у Китаї, але не в інших країнах. У демократіях епідемія є для влади приводом закликати до єдності нації та відсунути на другий план питання, що розділяють суспільство. Це може принагідно сповзти до авторитаризму.

Читайте также:

Замість указати новий шлях усій нації наш прогресивний клас б’є горіхи великою королівською печаткою

Четвертий урок: економічні наслідки епідемії можуть спричинитися до геополітичних змін. Захід у цій ситуації відчуває не лише масштаби економічної потужності Китаю, а й залежність від нього в багатьох галузях, зокрема високотехнологічних. Звідси – очікування або тиск Сполучених Штатів із метою цю залежність зменшити, що може впливати на подальші відносини Америки з Китаєм.

Тривоги, пов’язані з епідемією, вправно знаходять своє продовження в чутках, фейкових новинах і виявах расизму, наприклад щодо “жовтої небезпеки”. Населення може панікувати: одні складують у себе продукти, як під час війни, інші, побачивши, як падає біржа, перетворюють свої заощадження та акції на золото або валюту, посилю­ючи фінансову кризу, якої бояться. Соціологи називають це пророцтвом, що самореалізується.

Але також є п’ятий урок: епідемія здатна, як казав Ульріх Бек – батько ідеї “суспільства ризику”, виявитися “катастрофою емансипації”, породити більше су­спільних благ. Спочатку струсонути, щоб упередити ризик, а потім, якщо він конкретизується, створити нові, оновлені та зміцнені форми громадянської свідомості. Заохотити способи дії, форуми, дебати, нове асоціативне життя, культурні зміни, які виникнуть поза урядами чи парламентами.

Завдяки нинішній епідемії миттєво прогресує гігієна: ми ніколи так часто не мили руки! Принцип вакцинації, що став би оптимальною відповіддю коронавірусові, віднаходить свою легітимність, що розвалювалася в останні десять років під натиском ірраціональності. Той факт, що першими на лінії фронту проти коронавірусу опинилися медики, вчені, епідеміологи, фармацевти, відсуваючи трохи з авансцени політиків, відновлює довіру до науки, прогресу, дослідження. Популізм, фейки, звичайно, не зникнуть, але їхній простір дещо зменшиться.

У такий спосіб епідемія спонукає нас мислити солідарно, що може вплинути на наші економічні моделі та наші очікування від держави, далі геть від неоліберальної логіки. Боротьба з нею не повинна заважати нам думати!

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Власть чаще переходит из рук в руки, чем из головы в голову."

  © Станислав Ежи Лец

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  Китай отправит в космос первый солнечный зонд в 2022 году

  Давиденко: Улучшать жизнь сотен тысяч семей в области, когда твоя собственная семья живет в Киеве – утопия

  Лебедько: Лукашенко совершил две ошибки, Тихановская – его кошмар

  Apple разрабатывает новую гарнитуру виртуальной реальностью – СМИ

  В Украине за сутки – 5 348 случаев коронавируса

  Україна сьогодні відзначає День Соборності

  СБУ в прошлом году ликвидировала 15 нарколабораторий и изъяла ₴500 миллионов контрабанды

  Портников: Правителем такого государства всегда будет император Геленджика

  Samsung будет производить первые в мире OLED-дисплеи для ноутбуков с 90Гц

  Пионтковский: Путина могут изолировать из-за ареста Навального

  Ученые впервые сделали 3D-снимок коронавируса SARS-CoV-2

  Украинцы оказались среди лидеров по видам на жительство в ЕС – Евростат

  Депутат Слуги народа спрашивал у пограничников, можно ли рэперу Элджею выступить в Украине

  Mercedes-Benz представил новый электровнедорожник

  Процесс передачи пленных украинцев Медведчуку приостановлен – Кравчук

  У НАБУ кажуть, що прокурор САП удруге закрив справу “Роттердам+”

  Волкер: США увеличат внимание к Украине и усилят санкции против России. ВИДЕО

  “Был раздражен и бесцеремонно отодвинул Грызлова”. На переговоры по Донбассу пришел Козак

  Спутниковый интернет от SpaceX теперь доступен в Канаде и Великобритании

  В Украине планируют установить 600 камер фото- и видеофиксации