USD28.2033

Річниця безвідповідальних: що пішло не так у роки міжвоєнного періоду

Річниця безвідповідальних: що пішло не так у роки міжвоєнного періоду

Балтійським державам – Естонії, Латвії та Литві – цей ювілей дає нагоду переосмислити найважливіший аспект своєї історіографії. Вони не “здобули незалежність” 1991-го, коли Радянський Союз розпався, а повернули собі свободу, здобуту 1918 року й украдену через окупацію їхніх територій іноземною силою. А от Росія не визнає такої версії історії.

Для інших країн річниця – нагода замислитися: що пішло не так у роки міжвоєнного періоду? Одна з помилок полягала в тому, що вони не змогли оцінити важливість колективної безпеки. Розколи й сварки спростили завдання зовнішнім силам, які змогли “поділяти й володарювати”. Литва й Польща конфліктували через Вільнюс. Польську мрію про Міжмор’я – створення “санітарного кордону” на противагу радянській Росії – підтримала тільки Румунія. Варшава не вагаючись напала на Чехословаччину після Мюнхенської угоди. Угорщина була травмована Тріанонським договором, тож запізно завважила, що в майбутньому на неї чекали куди страшніші небезпеки.

Ще однією помилкою було потурання обмеженому націоналізму, що загострював напруженість усередині держав й у відносинах між ними. Маргіналізація меншин робить їх менш лояльними до держави й може спонукати сусідні країни почати виявляти нездоровий інтерес до чужих внутрішньополітичних справ. Довоєнна Чехословаччина зробила велику помилку, не дозволивши роботу німецькомовних державних радіостанцій через те, що вони вели передачі “іноземною” мовою. Тоді гітлерівським пропагандистським станціям стало легше завоювати популярність. Деякі країни близько підійшли до аналогічної помилки в питаннях державного теле- і радіомовлення російською.

Читайте также:

Росія продовжує ставити себе вище за міжнародне право – політолог

Не завадить поміркувати над можливостями, втраченими протягом зовсім нещодавнього періоду. Мало хто очікував такого шокуючого зменшення населення після 1991-го. Частково це було зумовлено тим, що неякісна медицина комуністичних часів вилилася в поганий стан здоров’я населення. І певною мірою тим, що жінки стали пізніше народжувати дітей. Але ще причиною стала небачена хвиля еміграції. Загалом я не сприймаю термін “екс-комуністичний”, тому що він зводить докупи багато країн із зовсім різними історією та перспективами. Та дещо колишні поневолені держави таки об’єднує: у спадок від ­радянської імперії, що не зникає вже довгий час, вони отримали ризик “постаріти” швидше, ніж зможуть стати заможними. Провідники командної економіки розтринькали накопичення, що збиралися десятками років. А тепер працездатне населення, кількість якого постійно зменшується, муситиме нести тяжкий тягар забезпечення, зокрема й медичними послугами, тих, хто виходитиме на пенсію протягом наступних двох десятиліть.

Читайте также:

Українські пристрасті довкола воєнного стану

Причини від’їзду зі своїх країн і низького рівня народжуваності складні. Це і низькі зарплати, і брак перспектив, і погана якість комунальних послуг. Проблема вкрай нагальна, але, здається, не сприймається так можновладцями. Утім, я боюся, що ті, хто святкуватиме сторічні ювілеї незалежності країн між Балтійським і Чорним морями, бачитимуть нинішніх політиків так само безвідповідальними, – без адекватних на те причин, – якими ми сьогодні бачимо їхніх попередників, що жили в 1920-х і 1930-х.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В политики идут не те, кто знает, что нужно делать, а те, кто знает, что нужно говорить."

© Стас Янковский

Зеленский поразил украинцев заявлением о тарифах на коммуналку: “полный капец”

Индия заинтересовалась украинскими самолетами Ан-132

РФ заявила о намерении просить Украину о передаче двух дезертиров

Кандидаты внушают целой стране мысли о том, что колбаса – это цель и смысл жизни

Янукович советовался с Путиным и главой ФСБ перед расстрелами на Майдане – ГПУ

Япония впервые одобрила препарат генной терапии

Денисова будет ловить в Греции омбудсмена России Москалькову

Washington Examiner: Россия признает, что новые санкции США будут означать очередной удар по ее больной экономике

Зеленский рассказал о возврате “ПриватБанка” Коломойскому

В Украине запустили приложение YouTube Kids

Больше всего украинцы доверяют волонтерам и ВСУ – опрос Разумкова

В захвате Одесского медунивера засветились адвокат Гурвица Болдин, самопровозглашенная ректор Дубинина, нардепы Макарьян и Куренной – СМИ

Разжигание вражды: Нацсовет внепланово проверит “112 Украина”

Порошенко признался в роковой ошибке на Донбассе: “Был отдан приказ”

Янукович срочно обратился к украинцам: детали

Пассажирский Boeing случайно установил новый рекорд скорости

Схоже, до дня виборів нам не варто звертати увагу на соціологічні дослідження – політичний експерт

Путин бьется в истерике: 20 тысяч иностраных военных могут зайти на Донбасс

“Новый” 14-ый спутник Нептуна назвали Гиппокампом

Эсминец США вошел в Черное море для совместных учений