USD28.2033

Сеанс співчуття: перш ніж прагнути компромісу, маємо з’ясувати, хто наші опоненти

Сеанс співчуття: перш ніж прагнути компромісу, маємо з'ясувати, хто наші опоненти

Колись давно, років із тридцять тому, я мав честь познайомитися з Орестом Субтельним, канадським істориком й автором чудового підручника з історії України, за яким багато хто відкривав для себе минуле рідного краю (бо інших, окрім “Історії УРСР”, тоді взагалі ще не було), а також надзвичайно інтелігентною людиною

Про це для “Тижня” пише Юрій Макаров, повідомляє .

Не пам’ятаю вже, як ми торкнулися в розмові тих, кого згодом почали називати п’ятою колоною, і я поскаржився на категорію співвітчизників, які не просто не сприйняли незалежність, а навіть не спромоглися виявити мінімальний інтерес і повагу до мови та культури народу, серед якого вони волею долі опинилися. Пан Орест тоді виявив несподівану для мене (бо я вже звик до значно радикальніших і рішучіших діаспорян) толерантність. Він просто сказав: “Їм варто поспівчувати, адже вони втратили свою країну”.

Відтоді я щосили намагаюся співчувати своїм москвоцентричним співгромадянам, але кожне нове практичне зіткнення з їхньою картиною світу доводить мене до розпачу. Змінилося мінімум одне покоління: ті, кому в 1992 році було трохи за двадцять, тепер уже п’ятдесятилітні. З’явилася й оформилася наступна генерація постколоніалістів, подекуди прозахідних, прогресивних і толерантних у всіх питаннях, зокрема соціальних і ґендерних, крім одного-єдиного: права корінного народу бути собою.

Остання за часом демонстрація всесвітньої співчутливості російської душі (Достоєвський) відбулася нещодавно, коли ресурс ukraine.sense.community оприлюднив мою відеолекцію, записану ще торік. Для тих, кому лінь витрачати 40 хвилин, підіб’ю коротенький підсумок: у процесі взаємодії двох і більше мов у рамках однієї спільноти одна неминуче витісняє іншу, питання лише, яка саме яку саме. Усі посилання на нібито очевидні винятки, як Швейцарія, Бельгія, Канада тощо, при ближчому розгляді лише підтверджують це для когось неприємне й неприйнятне, проте невблаганне правило. Як результат я отримав у соцмережах силу-силенну звинувачень у транснаціоналізмі – за аналогією з трансґендером (“… відрізав свою російську мову і здійснив перехід у нову ідентичність, як… трансжінка або трансчоловік, які змінили оперативним шляхом свої геніталії”).

Читайте также:

Діденко: У Києві 21-го жовтня очікується сильний вітер, ймовірно до штормових поривів

Я, вихований на “Трьох мушкетерах”, у юності дуже легко ображався й раптом що негайно рвався в бій. А з віком збагнув, що здатність ображатися безпосередньо залежить від здатності ображати, і відтоді якось заспокоївся. До того ж маю багату колекцію різних звинувачень: і в тому, що я недостатньо росіянин, і в тому, що недостатньо українець, тож тут можна або заробити собі знервування, або випрацювати специфічне почуття гумору фахового дослідника. Отже, безпристрасний лабораторний аналіз свідчить, що така інтегральна цілісна позиція передбачає:

Читайте также:

До конца года выплаты повысят еще двум группам пенсионеров

1) почуття моральної правоти як передумови для подальших умовиводів; 2) органічну нездатність не лише зважати на дискомфорт і моральні травми ближнього, а й узагалі визнавати за ним право на такі відчуття; 3) схильність негайно переходити на особистості й таврувати моральний занепад опонента, його підступність і нещирість, а також зрадливість, продажність і колабораціонізм (хоча в ідеалі колабораціоністами називають тих, хто співпрацює із завойовниками, а в цьому випадку хто кого завоював ніби не питання); 4) звичку заздалегідь ображатися (див. вище) із подальшими наслідками; 5) уявлення про себе як повноважних представників великої культури Пушкіна й Достоєвського, навіть коли володіння цією великою культурою не є незаперечним.

Утім доводиться констатувати, що цей комплекс ідей перебуває якраз у руслі давньої традиції: “Но теперь / Наш мирный гость нам стал врагом – и ядом / Стихи свои, в угоду черни буйной, / Он напояет. Издали до нас / Доходит голос злобного поэта,/ Знакомый голос!.. / В нём сердце правдою твоей и миром, / И возврати ему…” Це хрестоматійні рядки Олександра Пушкіна на адресу Адама Міцкевича, який мав нахабство відстоювати незалежність і самобутність Польщі. Але наступним кроком у цій традиції за звичкою є таке: “Надо прогнать лакейскую боязнь, что нас назовут в Европе азиатскими варварами и скажут про нас, что мы азиаты еще более, чем европейцы. Этот стыд… преследует нас уж чуть не два века”. Це вже Федір Достоєвський, запис у “Щоденнику письменника” від січня 1881 року, там дуже повчальний текст, раджу перечитати.

Коли йдеться про пошуки компромісу, суспільного діалогу, такої модної сьогодні стратегії win-win, треба передусім поставити питання про суб’єктність опонентів. Хто вони: ностальгенти за Російською імперією, за уявною Європою без кордонів і суперечок чи за статусом великого білого саґіба, який поставили під сумнів тубільці? Далі неодмінно буде… 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Демократия - это такое устройство, которое гарантирует, что нами будут управлять не лучше, чем мы того заслуживаем."

  © Телемах Рейд

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  В Украине проведут массовые учения на случай чрезвычайной ситуации

  Названо новий симптом “Омікрону”: експерти радять не ігнорувати цей біль

  Скажите «стоп»: в Google Assistant появилась новая функция

  Кулеба: Украина не та страна, которая слышит приказ большой державы и выполняет его

  Мільйонер зі “Слуги народу” Клочко отримує по 20 тис. бюджетних грн на місяць на оренду житла, – Bihus.info

  В Украине одобрили стандарты, по которым будут оценивать работу прокуроров

  На официальный сайт Украины совершили кибератаку – МИД

  Британцы обучают украинских военных обращаться с противотанковыми комплексами NLAW: фото

  Андрій Ковальов: найближчим часом український футбол очікує серйозний підйом

  З наступного тижня Рада піде на карантин до 15 лютого через велику кількість хворих, – Железняк

  У Вінниці на Старому місті прокладають магістральний колектор

  В больницах заняты около 30% COVID-коек – Шмыгаль

  Влада Києва назвала метро головним бомбосховищем міста у разі вторгнення Росії. ВІДЕО

  Рада обратилась в ООН и Европарламент из-за военного шантажа России

  У Вінниці продовжують реконструювати ліцей №23

  На Вінниччині впродовж минулої доби зафіксували 1297 випадків COVID-19

  Бутусов: Якби Путін вірив у свою перемогу, вони б вже давно почали наступ. Але він боїться війни та великих втрат

  В Южной Корее разработали биосенсор, обнаруживающий коронавирус быстрее ПЦР-теста

  Повестка дня Рады: ответ на шантаж России, накопительные пенсии, книгоиздание и коммуналки

  “Збройні” помилки Німеччини: чому політика Берліна часом сприяє конфліктам у світі