USD28.2033

Що означає рішення ЄСПЛ щодо справи Седлецької

Що означає рішення ЄСПЛ щодо справи Седлецької

Рішення Європейського суду із прав людини щодо справи Наталії Седлецької зі “Схем” захищає насамперед права людей, які готові викривати корупцію та свободу слова. А вже як наслідок – права журналістів не відкривати своїх джерел інформації, зазначає Ярослав Юрчишин

А тепер кілька тез для роз'яснення юридичної сторони справи. Дякую юридичній радниці “Transparency International Україна” Катерині Риженко за допомогу в їхній підготовці.

За правилом 39 Регламенту ЄСПЛ: “На прохання однієї із сторін чи іншої зацікавленої особи можуть бути призначені будь-які попередні заходи, які суд визнає за необхідні в інтересах сторін або задля належного здійснення судочинства”. Правило 39 – це наказ для уряду певної країни негайно вжити заходів, котрі унеможливили б настання непоправних наслідків від порушення прав людини. Це дуже жорсткі заходи від ЄСПЛ.

У випадку із Седлецькою суд застосував такі заходи на місяць, щоб вона мала змогу підготувати повноцінну скаргу до ЄСПЛ.

Така практика унікальна. Зазвичай такі заходи суд ухвалює у випадках реальної загрози життю, екстрадиції, депортації тощо. 117 таких рішень за правилом 39 було лише 2017 року. Застосування цього правила саме у випадку захисту прав журналіста та його джерел – уже прецедент.

Читайте также:

Кондрат да Ипат 4 октября: поверья и приметы

Відмова ГПУ виконати таке рішення суду фактично буде порушенням Україною зобов'язань за Конвенцією із захисту прав людини. А також порушенням статті 34 Європейської конвенції із прав людини, згідно з якою будь-хто має право звернутися до суду за захистом прав, які на його думку порушує держава-підписант Конвенції.

ГПУ вимагали в “Київстару” надати інформацію до 18.09, а тому радше за все вони її вже отримали – до ухвалення рішень як апеляційним судом, так і ЄСПЛ. Тому важливо також проконтролювати, як ГПУ виконає рішення ЄСПЛ – поверне інформацію в “Київстар”, знищить отримані дані чи в інший спосіб.

Юрій Луценко мав би публічно прокоментувати рішення, ухвалене ЄСПЛ, адже правило 39 застосовується лише у виняткових випадках для уникнення ризику настання незворотної шкоди, як правило, за наявності загрози життю. Тому ухвалення такого рішення ЄСПЛ у цій справі є серйозним сигналом на міжнародному рівні про наявність проблем у забезпеченні свободи слова й захисту журналістів (незалежно від того, яке рішення буде ухвалене потім ЄСПЛ по суті).

Читайте также:

Митрополит Епифаний проведет первую литургию 16 декабря

Уявляєте, як тішиться агентура країни-окупанта: з таким ГПУ, як в Україні, їм і робити нічого не треба. Понизити країну в рейтингу свободи слова? Done.

Щодо захисту журналістів і джерел інформації в цій справі. Бачимо підтвердження того, що свобода слова можлива лише при забезпеченні конфіденційності джерел. Якщо джерела відчувають безпеку, тільки тоді може бути незалежна журналістика. Тим паче, що стаття 10 Європейської конвенції про права людини говорить саме про журналістські джерела та їх захист. Підкреслює, що захист джерел – це базова умова для свободи преси.

Отже, зараз м'яч на полі української влади, передовсім ГПУ. Вже очевидна спроба “ввімкнути окуня”, маніпулювати терміном рівність перед законом: якщо можна прослуховувати чи знімати інформацію з носіїв інших, то чому не можна в журналістів? ЄСПЛ своїм рішенням дав відповідь на це: бо це про захист викривачів і свободу слова. Це опосередковано пояснює, чому ГПУ вимагала такий великий обсяг інформації: бо в цей час Наталія чи її група точно мали контакти із джерелами в інших їхніх розслідуваннях. Які могли стати викритими. Їхнє викриття дуже затребуване насіровими, розенблатами, демчинами й іншими реліктами корупційного сьогодення.

Бажаю Наталії та “Схемам” успіху в боротьбі за свободу слова та захист власних джерел. А українській владі та, перш за все, ГПУ… інстинкту самозбереження. Мудрості я вже бажав, поки не діє.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В управлении государством главное – соблюдать все формальности, а на мораль можно и не обращать внимания. "

© Марк Твен

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

Нова невдала спроба демократів у боротьбі за Трампів імпічмент

УПЦ МП: Мы не собираемся покидать Киево-Печерскую лавру

Усі “порохоботи” використовують лише чотири методички

Украинцы получат газ собственной добычи вдвое дешевле, – Тимошенко

Российский суд продлил арест пленным морякам

Главу АП Райнина хотят уволить за то, что он не верит в победу Порошенко

Жванецкий отреагировал на президентство Зеленского: «вокруг тупые комоды»

Украина требует ввести новые санкции против России – Геращенко

Клан бывшего “президента” Кокойты возвращается во “власть” в “Южной Осетии”?

С 1 января оснований для дел против застройщиков не существует. — Артур Мхитарян

Понад тисячу кг гуманітарної допомоги роздали мешканцям Тяжилова

Вінничан запрошують приєднатись до міжнародного флешмобу музейних фото

На Вінниччині 36 шкіл закрили на карантин

Патріарх Теофіл розповів, чи заважала Тимошенко отриманню Томосу і прокоментував слова Ющенка

Новый глава ОБСЕ впервые приехал в Украину

Вода як розкіш. Деякі міста Львівщини дають воду лише три години на день

Ярош предрек Украине третий Майдан: «Шины жечь уже никто не будет»

Тимошенко: Ми – покоління, яке може побудувати свою Україну. У нас все для цього є

Лукашенко разнес Россию за серьезную ошибку: “Переняла и не знает, что делать”

Моряков вывели из зала суда в Москве под крики “Слава Украине”