USD28.2033

Що таке акушерське насильство і як захистити себе від нього

Що таке акушерське насильство і як захистити себе від ньогоЗаняття з акушерської майстерності на фермі в Саммертауні, штат Теннессі, 26 червня 2007 року. Фото: AP/Mark Humphrey

В Україні жінки досі змушені народжувати у незручних позах, самі пологи часто викликають штучно, а деколи навіть не пояснюють причини медичного втручання в процес. Такі дії називають акушерським насиллям.

Пояснюємо, як захистити себе та що робити, якщо вже його зазнали, пише Нromadske.ua, інформує .

Що таке акушерське насильство?

Акушерське насильство — це дії акушерів, вчинені проти згоди породіллі. Наприклад, під час пологів у жінки не спитали згоду на проведення певних маніпуляцій, не пояснили їй наслідків чи зробили щось попри її відмову. Усе це вважається акушерським насиллям.

Лікарка-акушерка вищої категорії Київського міського пологового будинку №6 Наталія Яремчук поділяє акушерське насилля на медичне та психологічне.

«Медичним акушерським насильством я вважаю насамперед намагання штучно пришвидшити пологи. Лікарі знають техніку кесаревого розтину: він займає 20-30 хвилин, тому для деяких медиків “зручніше” зробити так. Ти прооперував — дитина здорова, жінка в реанімації, але з нею все добре. І пішов додому», — каже Наталія Яремчук.

Психологічним акушерським насиллям, за словами лікарки, є емоційний тиск на породіллю — якщо з нею не комунікують належним чином, підвищують голос, не приділяють достатньо уваги. 

«Кожна жінка має відчувати, що їй раді, що на неї чекали в пологовому. У своїх пацієнток я запитую дозволу на всі маніпуляції, бо якщо жінка відчуває повагу до себе, то народжує набагато краще», — пояснює лікарка.

Як захистити себе від акушерського насилля?

Читайте также:

Под какие украинские песни лучше всего бегать: победители премии Nova poshta Running Music Awards

Голова організації «Природні права Україна» Анна Петровська радить ознайомитися з протоколами пологів, щоб знати свої права під час них. Так, наприклад, у протоколі зазначено, що під час пологів лікарі мають визначити план ведення пологів та обов'язково узгодити його з породіллею. Також жінці мають дати можливість самій обрати позу для народження дитини, а після пологів — забезпечити матері й малюкові контакт «шкіра до шкіри».

Умови забезпечення нормальних пологів відповідно до протоколу:

• індивідуальна пологова кімната, яка має бути максимально наближена до домашніх умов;

• персональна психологічна підтримка породіллі чоловіком чи обраним нею партнером, які мають бути підготовленими до участі в пологах; 

Читайте также:

Из Украины могут депортировать трех из «топ-десятки контрабандистов»

• взаєморозуміння, психологічна підтримка жінки медичним персоналом;

• пояснення необхідності проведення кожної процедури і маніпуляції та отримання дозволу жінки на їх проведення; 

• підтримання доброзичливої атмосфери під час пологів;

• поважне ставлення до бажань жінки, конфіденційність;

• заохочення самостійно прийняти ванну чи душ під час пологів;

• допомога у виборі зручного положення;

• вживання їжі та рідини за бажанням породіллі.

Наталія Яремчук каже, що всі випадки, які можуть трапитися у пологових, прописані у протоколах. Непротокольні випадки, за її словами, має розглядати консиліум лікарів, а також породілля або хтось із її родичів. 

«Жінка разом з лікарями, які їй все пояснюють, має вирішити. Породілля не відчуватиме акушерської агресії, якщо їй все пояснюють та залучають до ухвалення рішення щодо її пологів», — пояснює лікарка. 

Читайте также:

На Донбасі все ще тривають ревізіоністські маніпуляції щодо Революції гідності

Обираючи лікаря, який буде приймати пологи, варто ставити йому відкриті питання, щоб зрозуміти, чи дотримується він необхідних практик.

«Жінка має право обирати лікаря та заклад, в якому народжуватиме. Якщо вона народжує з черговою бригадою, і виникла конфліктна ситуація, то навіть під час пологів вона може просити замінити лікаря», — каже Петровська.

3. Які права породіллі часто порушують?

За словами Анни Петровської, дуже часто нехтують контактом «шкіра до шкіри». Якщо пологи минули добре — дитина має протягом двох годин лежати на грудях у матері. Однак насправді дитину зазвичай забирають на огляд, одягають, і лише тоді дають матері. Крім того, каже Петровська, жінки продовжують народжувати у незручних для них позах — як-от лежачи на спині.

У 2018-2019 роках громадська організація «Природні права Україна» вирішила провести анкетування породіль, які народжували у 2018 році, щодо того, як відбувалися їхні пологи. В опитуванні взяли участь 7 099 жінок із 8 регіонів України: Вінницької, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Львівської, Тернопільської та Черкаської областей.

Згідно з опитуванням, виявилося, що понад 45% жінок не отримали пояснень про причини та можливі наслідки медичних втручань. А 24% пологів були викликані штучно, ба більше: 29% жінок не знали навіть причини стимуляції.

93% жінок народжували, лежачи на спині: 71% — на кріслі для пологів, 22% — на ліжку. Для 28% жінок ця позиція була незручною. Третині жінок (34%) була зроблена епізіотомія (розтин промежини), до того ж більшості це зробили без попередження та без їхньої згоди.

4. Що робити, якщо акушерське насильство вже відбулося?

У такому разі, каже Петровська, треба писати скарги: починаючи від головного лікаря аж до місцевого Департаменту охорони здоров'я, і далі вже — в Міністерство охорони здоров'я. Також можна вимагати зібрати комісію, яка має дослідити порушення прав під час пологів.

«Якби таких скарг було більше, то проблему б зрештою побачили, а так посадовці вважають: немає скарг — немає і проблеми. Заявити про порушення своїх прав — нормально. Але механізму відповідальності за порушення протоколів у нас немає», — пояснює голова ГО «Природні права Україна». 

Петровська додає: для того, щоб подолати цю ситуацію морально, варто звернутися до психотерапевта. Окрім того, на її думку, однією з головних проблем у випадках з акушерським насиллям є необізнаність жінок.

«Часто жінки не знають, що може бути інакше, не знають, на що вони можуть погоджуватися, а на що — ні», — каже Анна Петровська.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Какие-то 90% политиков портят репутацию всех остальных."

  © Генри Киссинджер

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  Увидеть невидимое: ученые создали квантовый микроскоп

  Геополитика | Кулеба о причинах пробуксовки пути Украины в НАТО: Российские страшилки о красных линиях

  Почему лидеры G7 не дали Украине никаких позитивных сигналов? – мнение

  Орхидеи – дар богов. Самые интересные факты о цветах 

  Первой в истории «бионической птицей» стал гриф – ему в ногу вживили протез

  Российская агрессия не исключает вступления Украины в НАТО – Байден

  Сборная Бельгии отказалась лечить своего игрока в российской больнице

  Портников: Фийон пополнил список “назначенных” друзей Путина

  На Буковині комунальники взяли на роботу кота

  На салоне «Авиасвит – ХХI» представят украинский беспилотник для «умного города»

  Зеленский о решении саммита НАТО: Спасибо, но четких сроков мы не увидели

  Ян Валетов: Без победы Порошенко в 2014-м приход к власти Зеленского был бы невозможен

  Для предоставления сервисов морякам планируют запустить «единое окно»

  Опасное мясо: на что обратить внимание

  Hubble показал радиоактивную галактику с мощным излучением

  НАТО має виконувати обіцянки стосовно України – президент Литви

  Украина станет членом НАТО через ПДЧ. Реформы надо продолжать – итог саммита Альянса

  “Багато що переглянув у житті”. Ломаченко розповів, як пережив поразку від Лопеса

  У Вінниці капітально ремонтують дорожнє покриття по вулиці Гагаріна

  Денисова просит Минобороны изменить правила медкомиссии для призывников