USD28.2033

Скільки в Україні урядів?

Скільки в Україні урядів?

У продовження розмови про виконавчу владу. Скільки в Україні урядів? Ні, я не маю на увазі речі, що прийнято називати підкилимним урядуванням. Ідеться про легальні владні інститути.

Очевидна багатьом відповідь, що уряд у нас один і називається він Кабінетом Міністрів України, досить далека від наших реалій. І річ тут не в назві, а у функціях, притаманних центральному органові виконавчої влади.

Спробуємо пошукати інші.

Піднімаючись знизу вулицею Грушевського, ми всі помічаємо немале десятиповерхове приміщення з табличкою “Будинок уряду України”. Хто ж займає цю будівлю? І чи є ним власне уряд?

Не вперше зазначу, що уряд є колегіальним органом. Як владний інститут він працює уривками, в нас – раз на тиждень. Очевидно, що менш ніж трьом десяткам членів уряду не потрібна десятиповерхівка для засідань раз на тиждень. 

Дехто скаже, що прихисток там знайшли і два міністерства: економіки та фінансів. Перш за все уточню, що не міністерства, а залишки цих міністерств, бо більша частина (особливо Мінфіну) працює в інших будівлях. Крім того, скільки пам’ятаю, завжди стояло питання відселення всіх міністерств із приміщення. Бо не вистачає місця. Для кого? Для ще одного “уряду”, яким є секретаріат Кабінету Міністрів України.

Читайте также:

Роман Бессмертный намерен баллотироваться в президенты

Вкотре наголошу: уряд є колегіальним органом, що працює щосереди. Основною і постійно працівною “цеглиною” уряду є міністерства. Саме вони готують і вносять на розгляд уряду проекти відповідних рішень. Чи потрібен уряду апарат? Безумовно. Але його завданням є не підготовка рішень (інакше міністерства не потрібні), а обслуговування роботи “зборів трудового колективу” й не тільки в період проведення цих зборів. А звідси: 

– апарат уряду не повинен бути великим (у нас він недалекий від тисячі, а в окремі роки і перевищував тисячу);

– не може очолювати апарат особа в ранзі міністра (як це не раз було і відбувається зараз), бо завдання апарату – обслуговувати “збори міністрів”;

– структура апарату не може дублювати структуру уряду, що характерно для всіх наших урядів.

Читайте также:

5 простых хитростей, которые научат вас меньше есть

Без урахування зазначених обставини апарат уряду завжди перетворюватиметься на ще один уряд – невидимий, але часто не менш впливовий за той, що ми називаємо Кабінетом міністрів.

Знаю, що в апараті уряду немало добрих, а часто й дуже добрих фахівців. Але справа не у прізвищах, а у правилах побудови владних інститутів. І місце хороших фахівців не тут, а у відповідних міністерствах. А сам апарат має бути компактним, не дублювати міністерства і, повторюся, не очолюватися міністром.

Але є ще один “уряд” – на вулиці Банковій. Його діяльність немало накладається на роботу центрального органу виконавчої влади, як у формуванні, так і у виробленні рішень.

Додамо до цього ще кілька десятків “міні-урядів”, що виконують якусь одну чи кілька специфічних функцій, але “гуляють самі по собі”, не перебуваючи в єдиній системі координації та взаємодії виконавчої влади. Прикладом такого органу я не раз називав фіскальну службу, що підпорядкована (за законом) колегіальному органові (уряду), тобто нікому.

Ледь не забув. Є ж іще кількасот невтомних трудівників із протилежного боку вулиці Грушевського, які постійно й зі зростальною силою тягнуть на себе ковдру виконавчих повноважень, хоча їхнє призначення –ухвалювати закони.

Ми мусимо дозріти до необхідності серйозної реформи виконавчої влади, яка сконцентрує виконавчі повноваження в єдиному центрі, чітко визначить взаємодію, жорстку підпорядкованість і відповідальність усіх органів виконавчої влади, усуне дублювання та наявність багатьох центрів вироблення та реалізації рішень.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Политики всегда всё врут!"

© Владимир Андреев

В Крыму затеяли массовое переселение людей: оккупанты нацелились на другой континент

Путін посилює тиск. Навіщо Росії санкції проти України

Омелян лишит украинцев самых популярных мест в поезде

Сенцова уже успели “похоронить”: адвокат режиссера сообщил детали

Битва за томос: пятый элемент украинской автокефалии

Известная волонтерка в инвалидном кресле открыла душу красоте: трогательные фото

Путин задумал в Украине референдум: Трамп думает над предложением

Путин предложил Трампу провести в Донбассе референдум – Bloomberg

Торговцы простотой: эксперименты с кухарками в политике

Украинская киберполиция словила нашумевших хакеров-студентов

Трамп послал к Путину «гонца»: когда состоится новая встреча

Россия получила жесткое предупреждение: Гаагский суд установил сроки возобновления работы Меджлиса

Депутатський піар на євробляхах

20 июля: какой сегодня праздник

Это историческое событие: нардепу Шахову удалось отстоять права шахтеров

Українські ліси рятуватимуть за планом РПЛ

Главный российский фрик добровольно лишился мужской гордости: фото

Николай Томенко рассказал, почему от Верховной Рады сегодня ничего не зависит

Обнародована статистика репрессий в захваченном россиянами Крыму

Руслан Марчук избран директором Киевского управления Госбюро расследований