Фото: голова Верховної Ради Руслан Стефанчук (facebook.com/stefanchuk.official) Автор: Едуард Ткач
Згідно законопроекту №8371, Російська православна церква в Україні буде заборонена негайно. Водночас, українські релігійні організації, які підозрюють у співпраці з РПЦ, матимуть 9 місяців, щоб розірвати зв’язки з Москвою.
Про це заявив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, повідомляє РБК-Україна з посиланням на ефір телемарафону.
«Російська церква в Україні буде заборонена. Це чітке положення, яке передбачається в третій статті цього закону», — сказав Стефанчук.
Він додав, що ті релігійні організації, які існують в Україні і якщо до них є підозра про якісь афіліацію чи співпрацю з РПЦ, то буде проводитися експертиза.
«Саме експерти, які займаються цими питаннями, скажуть, чи є ознака афіліації», — наголосив голова Верховної Ради.
Якщо ці ознаки є, в такому випадку буде подано рішення про припинення діяльності таких організацій. Проте воно може бути оскаржене в судовому порядку.
За словами Стефанчука, всі кроки та нюанси прописані, для того щоб:
- забезпечити конституційний лад в державі з точки зору релігійних відносин;
- унеможливити несправедливе переслідування тих чи інших речей та дати можливість тим церквам, які хочуть відскоблитися від Москви, зробити це відповідно до канонічного права.
Як зазначив голова Верховної Ради, у релігійних організацій буде певний період, за який вони зможуть зробити низку дій, які будуть свідчити про те, що вони вже не мають афіліації чи зв’язку з РПЦ. Тоді вже буде вирішуватися питання про припинення чи не припинення їх діяльності.
«Ми порахували таким чином, що десь місяць на вступ закону в силу, 3 місяці, щоб Кабмін напрацював нормативну базу, після цього цілий ряд імплементацій. Тобто через 9 місяців організації, на які буде поширюватися закон, можуть бути визнані в суді такими, що припинили свою діяльність», — резюмував Стефанчук.
Боротьба з РПЦ
У січні 2023 року у Верховній Раді зареєстрували законопроект, який забороняє в Україні діяльність церков, які керуються з Росії. Як пояснювали у парламенті, законопроект спрямований на забезпечення духовної незалежності України та захисту її національних інтересів.
Однак досі депутати не розглянули документ у другому читанні. Минулого місяця, у липні, це питання фактично спричинило блокування роботи парламенту. Народні обранці не змогли дійти згоди, чи виносити законопроект на голосування.
В інтерв’ю РБК-Україна, голова комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв пояснював, як має працювати законопроект. Детальніше — за посиланням.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.