USD28.2033

Телеінквізиція в законі: що “слуги” роблять із Нацрадаю з питань телебачення й радіомовлення

Телеінквізиція в законі: що "слуги" роблять із Нацрадаю з питань телебачення й радіомовлення

269 нардепів ухвалили за основу в першому читанні законопроєкт №4107. Про цей закон “слуги” говорять як про спрямований на забезпечення незалежності (!) Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та розблокування роботи регулятора з урахуванням карантину

Про це у своєму блозі на site.ua пише Володимир Горковенко, повідомляє .

Цим документом пропонують внести зміни до законів “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення”, “Про телебачення і радіомовлення”, “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв’язку з дією обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19” і “Про адміністративні послуги”.

Профанація

Згідно із законопроєктом, призначення членів Нацради можливе лише після конкурсу. Це записано у статті 6 закону. З одного боку – дійсно круто. “Зекоманда” півтори року як “забила” на всі конкурси та призначає всіх, кого хоче. Тому саме формулювання вже прорив. Але є пені нюанси.

У законопроєкті сказано, що президент зможе призначати на вакантну посаду члена Нацради особу тільки з числа кандидатів, яких відібрала конкурсна комісія, і з урахуванням критеріїв, що визначені цим законом і не порушують Конституцію. Але із цього приводу торік було роз’яснення Конституційного суду. Відповідно до цього рішення закони України не можуть встановлювати будь-які повноваження глави держави, за винятком тих, що визначені Конституцією, як і певні обмеження цих повноважень, оскільки їх також повинен закріплювати безпосередньо Основний Закон. Тому благий намір – це популізм і профанація.

Читайте также:

Зеленський по-путінськи сховався за дітьми, уникаючи чесної розмови з народом – Волошина

Крім того, згідно із Конституцією, президент самостійно, без участі будь-яких органів має право створювати в межах коштів, передбачених у державному бюджеті, для здійснення своїх повноважень консультативні, дорадчі й інші допоміжні органи та служби. Тобто глава держави й так може створити конкурсну комісію та оголосити конкурс. Напевно, в Офісі президента геть забули про таку опцію, коли призначали президентську четвірку Нацради. Наразі п’ять із восьми членів регулятора є вихідцями з “95 кварталу” чи каналу “1+1”, тобто структур Ігоря Коломойського чи Володимира Зеленського.

Читайте также:

Крымчане рассказывают в соцсетях о переброшенных Россией “зеленых человечках”. ФОТО, ВИДЕО

Тобто президентові ніхто не заважав і тепер не заважає проводити конкруси. Навіщо вписувати цю норму в законопроєкт і підводити документ під Конституційний суд?!

Парламенту відводять роль кнопкодава

Прикриваючись незалежність регулятора, “слуги” вирішили позбавити парламентські фракції та групи права подавати кандидатури до парламентської четвірки Нацради. Тобто політикові Зеленському можна подавати свою четвірку, а політикам із Верховної Ради – ні.

Депутатам кандидатури пропонуватимуть громадські об’єднання та творчі спілки у сфері телерадіомовлення. Себто організація “Телевізійні рога й копита”, створена в якомусь із кабінетів на вулиці Банковій, пропонуватиме народним обранцям “серед своїх членів авторитетних у сфері телерадіомовлення осіб”. Ця цитата із законопроєкту. Отут написали чесно, бо подаватимуть “своїх”, а не професіоналів.

Втім до другого читання, автори законпроєкту обіцяють повернути фракціям і групам право подавати кандидатів на посаду членів Нацради. Але логіка документу така, що парламентові все одно відводять роль статистата і кнопкодава. А тепер ще одна новела – це голосування має буде пакетним.

Читайте также:

Леонід Кравчук: Настав момент Х. Україна не буде сидіти та мовчати, а попросить натиснути на Росію усіма можливими способами. ВIДЕО

У ст. 5 закону йде мова про одночасне призначення на всі вакантні посади членів Нацради парламентом. Тобто за всіх чотирьох пропонують голосувати одним рішенням. За таким умов депутатів позбавляють права не голосувати за негідника, якого “зашиють” у запропонованому пакеті. Нині діє норма, коли за кожного кандидата Рада голосує окремо й рейтинговим голосуванням визначає найбільш достойного. Тобто президент свою четвірку призначає кожного окремим указом, а парламент – усіх чотирьох однією постановою.

Тут виникає питання, що робити, якщо хтось із членів звільнився достроково? Чекати завершення повноваження решти трьох членів Нацради? Тим паче – призначенння членів регулятора з боку параламенту в різний час забезпечувала певну спадковість і незалежність. Адже повноваження членів Нацради не залежали від виборів до Верховної Ради.

Посилення функції “телеінквізиції”

“Слуги” не були би “слугами”, якби вони, прикриваючись коронавірусом, не протягнули дуже небезпечну норму. У п. 3-5 прикінцевих положень пропонують передбачити проведення державним регулятором безвиїзних перевірок. При цьому в рішенні Нацради про призначення перевірки можуть бути зазначені документи, які необхідно надати ліцензіатові та які стосуються предмету перевірки, а також записи телерадіопрограм або їхніх частин. А от терміни надання таких документів встановлює сама Нацрада. Зважаючи на упередження ставлення регулятора до окремих мовників, вони можуть ухвалити рішення надати документи посто завтра. Не встигли – це розцінюється як відмова надати документи й означає “Прощавай, ліцензіє!”.

Варто зазначити, що ані в чинній редакції Закону України “Про телебачення і радіомовлення”, ані в чинній редакції закону не передбачена плановість чи “позаплановість” відповідних перевірок. Підставою для відповідних перевірок є виявлення Нацрадою (за результатами офіційного моніторингу телерадіопрограм) фактів недотримання ліцензіатами вимог законодавства. Тому словосполучення “позапланова безвиїзна перевірка” – це новація з поганим присмаком

Висновок: запропоновані зміни жодним чином не сприяють незалежності такого регулятора як Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Какие-то 90% политиков портят репутацию всех остальных."

  © Генри Киссинджер

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  Фестиваль позитивного кино «Киносарай» объявил тему этого года

  Турция провела успешные испытания ракеты класса «воздух-воздух»

  Небоженко: Кремлевское окружение Путина не простит ему проигрыша президенту США Байдену

  При начислении субсидий теперь будут учитываться доходы от депозитов, дивиденды и поездки за рубеж

  Samsung представит «самый мощный» Galaxy

  Войска РФ на границах. Главы МИД трех стран Балтии едут в Киев, чтобы поддержать Украину

  Через Україну Росію можуть відключити від SWIFT – депутат Європарламенту

  Фальшивые справки: как в Украине подделывают тесты на коронавирус

  Стало известно, когда выйдет в прокат новый «Стартрек»

  Nissan представил новый спорткар

  “Партия идет не туда”. Притула заявил о готовности возглавить Голос вместо Рудик

  Юрий Романенко: Гитлер вокруг Данцигского коридора все лето 1939 года шумел. А Крымский канал – это и есть наш Данцигский коридор

  Сазонов: Локдаун – удачное время для передела рынка

  Премьеру документального фильма о Чернобыле «Люди Зоны» покажет «UA: Первый»

  Как подключить села к интернету: в Украине запустили онлайн-платформу

  Из Украины могут депортировать трех из «топ-десятки контрабандистов»

  Польша и еще семь стран ЕС требуют новых санкций против РФ из-за Украины – Радио Свобода

  Василий Рыбников: НАТО вербует на Донбассе сборную Украины по нацизму

  Олімпійська чемпіонка Оксана Баюл дала перше інтерв’ю для України і розплакалася, розповідаючи про свою мрію

  МКИП объявило конкурс на лучшие фильмы об освобождении Мариуполя и безбарьерности