Фармакологічні гіганти поховають препарати під горою патентів, зробивши їх недоступними для найбідніших людей у світі.
Як пандемія COVID-19 закінчиться? Поширена мудрість говорить, що криза ослабне вже через кілька місяців, коли випробування деяких противірусних препаратів закінчиться успіхом. А через кілька років, коли з’явиться вакцина, ми зможемо повністю викорінити коронавірус.
“Однак, навряд чи пандемія закінчиться саме так. Є багато ознак того, що лікарські засоби від коронавірусу з’являться досить скоро. Але сам факт їхнього існування не гарантує, що люди зможуть отримати доступ до них. Насправді, пандемія COVID-19 закінчиться так само, як і будь-яка інша: ліки і вакцини будуть поховані під патентними паперами. І фармацевтичні компанії будуть вирішувати, хто житиме, а хто помре”, пишуть на сторінках The Guardian дослідник Університетського медичного центру Гронінгена Еллен ‘тГоен і координатор проекту AccessIBSA Ачал Прабхала, який веде кампанію за доступність ліків в Індії, Бразилії й ПАР.
В 1996 році кілька компаній вивели на ринок в США терапію для лікування ВІЛ/СНІД. Цей набір антиретровірусних препаратів перетворив вірус, який був смертним вироком, в хронічну хворобу. Ця лікувальна програма коштувала 6,5 тисяч фунтів стерлінгів на рік для однієї людини. У більшості регіонів світу це було рівносильно тому, що лікування насправді не існує. Лише в 2004 році, після того, як мільйони людей померли від ВІЛ/СНІД, в Індії і ПАР люди змогли дозволити собі ці ліки.
Також в розпал нестачі тестів на COVID-19, французький виробник діагностичних засобів подав заявку в Управління продовольства й медикаментів США з проханням екстрено дозволити продавати свою продукцію на американський території. Але дочірня компанія Softbank подала в суд на неї за порушення патенту.
Найбільш перспективні засоби для лікування коронавірусу, які проходять клінічні випробування вже зараз, зв’язані патентами. Серед таких favipiravir, який використовують для лікування грипу, а також суміш з Iopinavir і ritonavir, яку продають під брендом Kaletra для лікування ВІЛ/СНІД. Всі ці препарати пов’язані з короткостроковими патентами. Remdisivir – ліки від еболи від біотехнологічної компанії Gilead – обмежені патентом до 2038 року. Минулого місяця Gilead почав вимагати статус “орфанного препарату” для Remdesivir через його потенційну користь при лікуванні COVID-19. Орфанний статус дає компанії урядову підтримку в розробці ліків від рідкісних хвороб, виробництво яких було б інакше невигідним. Однак, CIVID-19 точно не рідкісна хвороба.