Тільки на Захід: що насправді думають українці про зовнішню політику України
Після опитування в чотирьох країнах ЄС про Україну, яке містило для нас, українців, загалом позитивні новини, ми вирішили детально розпитати про зовнішню політику й українців. Як вони бачать ключові пріоритети української дипломатії? З якими країнами найважливіше розвивати відносини? Що очікують від ЄС s США? Кому sз закордонних політиків найбільше довіряють?
Про це у своєму блозі на УП пише Альона Гетьманчук, повідомляє .
Результати нового опитування, здійсненого на замовлення Центру “Нова Європа”, сьогодні, 16 грудня, презентували на стратегічній дискусії в партнерстві з МЗС та за безпосередньої участі міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, який влучно й образно зауважив, що дипломатія еволюціонує від алхімії як таємного знання до хімії як науки на основі даних, чому наше свіже дослідження, власне, і слугує доказом.
Ми проаналізували результати, й із ключовими висновками ви можете ознайомитись тут. Що, як на мене, варто окремо зафіксувати для розуміння української влади та наших міжнародних партнерів?
В Україні й надалі зберігається дуже чітка євроатлантична більшість, яка незалежно від перспективи членства України в ЄС і НАТО бажає, щоб українська влада зберігала саме прозахідний курс. Бажає настільки, що готова до проведення всіх необхідних для інтеграції до ЄС реформ навіть без перспективи членства України в Євросоюзі.
Це, звісно, не дуже посилює нашу позицію на переговорах із Брюсселем про важливість надання перспективи членства, але дуже чітко демонструє рішучий, часом навіть безкопромісний настрій переважної частини суспільства щодо руху саме в європейському напрямку.
Читайте также:
Бортник: Политикам кредиты помогают удерживать нынешнюю неэффективную и коррумпированную модель управления
Українці й надалі дуже чітко розписують ролі для ЄС і США. ЄС – це про економіку, США – це про безпеку. Номер один очікування від США – безпекові гарантії. Головне очікування від ЄС – прихід інвесторів і створення нових робочих місць в Україні.
До речі, економіку, а саме покращення рівня добробуту – українці називають як основну ознаку чи основний індикатор того, що країна справді, а не тільки на рівні декларацій, рухається до Європейського Союзу (на другій сходинці – реальна боротьба з корупцією).
Вражаюче позитивне сприйняття Німеччини серед українців. Анґела Меркель – закордонна лідерка номер один за рівнем довіри українців. Німеччина посіла перше місце і як країна, з якою українці вважають Україні варто насамперед поглиблювати відносини. Німеччина досить несподівано опинилась і на третій сходинці серед усіх партнерів, що найбільше, на думку українців, допомогли Україні у стримуванні агресії (поступившись тільки США та ЄС й обігнавши Польщу та Канаду). Тобто українці все більше сприймають Німеччину українцями не лише як партнерку, але й як союзницю.
Читайте также:
Зеленський стає вироком кожного, хто був на Майдані й захищав Україну – В’ятрович
Українці все ще не можуть визначитися – вони “розумні чи красиві”. У нашому випадку – за цінності чи за прагматизм у міжнародній політиці. З одного боку, вони вважають, що головним пріоритетом зовнішньої політики України має бути економічна дипломатія. Зеленський і Ко наче щось знали чи відчували, пріоритизуючи саме економічну дипломатію у зовнішній політиці.
З іншого боку, більшість опитаних вважають, що в міжнародних справах Україна обов'язково має балансувати між цінностями та прагматизмом. Більше того, тих українців, хто вважає, що цінності мають бути визначальними, більше, аніж тих, хто суто за прагматизм.
Показовим тут є ставлення до Лукашенка – за рівнем довіри українців до закордонних лідерів він уже опинився на четвертій сходинці (після Анґели Меркель, Анджея Дуди й Емануеля Макрона, що саме по собі цікаво). “Українці не люблять насильство”, – пояснив це падіння один знайомий дипломат. Щодо “прагматиків”, то цікаво, що найбільша кількість їх мешкає у Центральній Україні.
Українці переважно не страждають наївністю щодо Росії. Більшість (майже 60%) не вірять, що Росія припинить свою агресивну політику щодо України, навіть якщо ми відмовимось від бажання приєднатися до ЄС і НАТО. Водночас лише 8% українців не вірять у повернення Криму Україні, всі решта – оптимістично налаштовані принаймні на перспективу 10+ років.
І, врешті, ви, можливо, будете дещо здивовані, але українці цілком так само, як і європейці, визначають три головні речі, які Україні треба вирішити, аби стати членкинею ЄС. Це подолання корупції, покращення економічної ситуації та відновлення територіальної цілісності. Отож, якщо міжнародні партнери укотре говоритимуть про боротьбу з корупцією, то українська влада має розуміти: європейці це говорять в унісон з украінським суспільством, а не від імені якогось міфологізованого “зовнішнього управління”.
Решту – читайте в дослідженні: там ще багато важливого та корисного.