USD28.2033

Трамп, Brexit та Однокласники. Де тут загроза для вінничан

Ніщо не віщувало його перемоги. Ні на з’їзді республіканців, ні на загальнонаціональних виборах. Всі розклади політтехнологів, соціологів, аналітиків пророкували перемогу Клінтон. А переміг Трамп. Легко і впевнено. Світ очманів від несподіванки.

А перед цим був Brexit. Здивування від результатів змінилося відчайдушною спробою пояснити те, що трапилося витіюватими соціологічними пасажами, багатослівній аналітикою, муканням експертів і, нарешті, гробовим мовчанням, в якому читалося «О, Боже! Що це було?”.

Після перемоги Трампа схожість сюжетів стало очевидним. Незабаром, через місяць, швейцарський журнал Das Magazin опублікував розслідування. Матеріал був передрукований по всьому світу. В українській пресі російськомовний переклад можна прочитати, наприклад, тут. Багато цей текст не зрозуміли, багато його відкинули за принципом «Цього не може бути, тому що не може бути ніколи». А багато журналістів – поза Україною – вважають його текстом року. У нас же він залишився практично непоміченим. А жаль.

У розслідуванні мова йде про те, що випускник Кембриджа, який нині працює в Стенфорді, чех Міхал Козінські публічно заявив, що компанія Cambridge Analytica, найнята Трампом, відтворила на виборах президента США, а раніше, і в Brexit, розроблену Козінські і Кавендішськой лабораторією технологію формалізації особистості – так звані психометричні алгоритми. Застосовуючи методи роботи з Big Data, Cambridge Analytica склала психометричні «портрети» 200 мільйонів американських користувачів Facebook. Потім провела мікротаргетірованіе і в результаті кожен з користувачів регулярно отримував повідомлення, заточені під його індивідуальність. Ті, хто хотів голосувати за Клінтон, переконувалися в тому, що на вибори можна і не ходити – і так зрозуміло, що Клінтон виграє. Ті, хто боявся втратити роботу, переконувалися в тому, що вже Трамп-то, хлопець свій в дошку, не допустить такого. Зациклені на зовнішності дамочки змогли попліткувати з ботами про зовнішність Клінтон в порівнянні з Меланією Трамп, брутальним мачо пропонували посміятися над інтелігентним «слабаком Обамою» і т.д. Алгоритм переконання будувався індивідуально системою штучного інтелекту на основі психометричного портрета користувача.

Читайте также:

У центрі Вінниці викрили реабілітаційний центр, куди людей привозили проти волі

Масштабна маніпуляція свідомістю 200 мільйонів громадян США вдалася. Ціна питання – 20 мільйонів доларів, сплачених Cambridge Analytica (по 10 центів за душу). Cambridge Analytica розсилає прес-реліз: «Ми вражені тим, що наш революційний підхід до комунікацій, заснованим на даних, вніс такий істотний внесок в перемогу Дональда Трампа». Однак не минуло й півроку, як морок спав, рейтинг Трампа впав до 38%. Але справу зроблено.

Ми живемо в цифровому світі. Кожен з нас залишає цифровий слід. Мобільний телефон, банківські картки, електронна пошта, покупки в інтернет-магазинах. І, головне, соціальні мережі.

Читайте также:

Майбутнім рятувальникам зробили подарунок у понад 2 мільйони

Козінські стверджує, що його модель дозволяє після 10 лайків дізнаватися особистість краще, ніж колеги по роботі; після 70 лайків – краще, ніж один; після 150 лайків – краще, ніж батьки; після 300 – краще, ніж партнер.

Однак Трамп так і не набрав більшості голосів. Чому ж, якщо психометричні модель така гарна?

Вся справа в вихідних даних. Чим точніше, найвірогідніше вихідні дані, чим їх більше, тим краще буде працювати модель. Трамп переміг, використовуючи тільки відкриту інформацію в Facebook. Cambridge Analytica не мала доступу до персональної закритої інформації користувачів, до їх банківської інформації, до даних операторів мобільного зв’язку.

А тепер уявімо собі на хвилинку, що дані 10 мільйонів українців зосереджені в одних руках, та в якій концентрації! Який-небудь тінейджер, користуючись МТС, маючи картку в «Ощадбанку», завантажуючи музику з «ВКонтакте» і розміщуючи там свої фоточки, навіть не підозрює про те, що де-небудь в дата-центрі під Пітером знають про нього більше, ніж він сам. Що в будь-який момент його поведінкою, смаками, уподобаннями, цінностями, долею, в кінці кінців, можна легко маніпулювати. А впливати на його свідомість буде не напівп’яний ефесбешників, а цілком собі якісна система штучного інтелекту, продана або передана Cambridge Analytica або, на худий кінець, відтворена російськими айтішниками.

Читайте также:

У Вінниці роздавали “Оскарів благодійності”

Ніякої складності в створенні такої системи немає. Проблема тільки в якості вихідних даних.

Тому нестямні крики з приводу блокування «Однокласників» і «Вконтакте» безглузді. Дебілізм – НЕ блокування. Дебілізм – це снобістська позиція деяких наших провайдерів і айтішників. Мовляв, все одно будуть обходити. Так, будуть обходити. Але, наскільки я розумію, в процесі «тунельного переходу» персональна інформація, як мінімум, спотворюється. Та й обходити будуть не всі. Цілісна картина по користувачам все одно порушується. Айтішники ж наші замість презирливого «ідіоти» краще б почали дискусію про те, що можна зробити, щоб вжиті заходи по блокуванню були б найбільш ефективні.

Проблема має і іншу сторону. Якщо більшість користувачів перейдуть в Facebook – у нашої влади з’явиться можливість для маніпуляцій. Правда, в усіченому вигляді, оскільки у наших спецслужб немає і не буде доступу до серверів Facebook. А з третього боку, за чутками, Facebook дав згоду Росії на перенесення серверів російського сегмента на територію РФ. З цією метою будується дата-центр під Твер’ю. Український же сегмент входить в російський, і Цукерберг не дав згоди на виділення українського сегмента – мовляв, дорого.

Проблема складна. Я не знаю, з якої причини РНБО ухвалила рішення про блокування. Мало того, я підозрюю, що він поняття не має, що таке психометрія, Cambridge Analytica, Big Data і штучний інтелект. Судячи з наполегливій ігнорування нашої пресою бурхливої на планеті четвертої промислової революції, наша влада вважає за краще не помічати процесів, що відбуваються в світі. У будь-якому випадку рішення про блокування потрібно підтримати.

Мова йде не тільки про можливе втручання у вибори. Є загроза спроби «перепрошивки» культурного коду українців, корекції національної ідентичності в бік «русского мира».

На мій погляд, головна помилка Путіна в 2013-2014 роках, коли приймалося рішення про агресію, полягала в переконаності, що росіяни і українці – один народ. Застосування до українців моделей поведінки, прорахованих на росіянах, і призвело до поразки. Події останніх трьох років показали, що в подібній мовному середовищі, при спільне радянське минуле і т.д. колективне несвідоме українців і росіян працює зовсім по-різному. Між українським Майданом як жертовним перформансом і «стоянням на Угрі» на Болотній, здавалося б, нездоланна прірва.

Тому логічно, з точки зору ФСБ, цю прірву залатати. Не випадково і зараз Путін продовжує наполягати, що ми один народ. Боюся, що якщо ми нічого не зробимо, то, можливо, через 10-15 років покоління, яке виросло в «ВКонтакте», і справді нічим не буде відрізнятися від російського?

 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В политике приходится делать много такого, чего не следует делать."

© Теодор Рузвельт

Срочно: упал пассажирский самолет, первые кадры с места трагедии

Мост закрыт: Крым пробил дно до начала туристического сезона

С травмами головы и спины: радикалы атаковали мэра крупного города

Путин прислал донецким боевикам реактивную “передачку”

Порошенко рассказал, на что тратятся “деньги Януковича”

Террористы на Донбассе устроили беззащитным украинцам ад, погибли мирные жители

Что-то знают: пропагандисты “похоронили” еще одного главаря боевиков “ДНР”

Украина тратит на оборону 6% ВВП

Бизнесмен и опытный головорез: всплыла правда о прошлом главаря террористов “Мамая”

У водителей-новичков отнимут все, права в первую очередь

В Крыму умерла ветеран крымскотатарского движения

Военного, который отказался жать руку Порошенко, арестовали: подробности

На грузовике по трупам: художник показал жесткую карикатуру на Керченский мост

Украинские разведчики представлены к награде

Они неизлечимо больны: лицемерная выходка россиян разгневала украинцев

Боевики дрожат : в Украине представили настоящего железного “монстра”

Киев охватили погромы, много сооружений сровняли с землей: фото последствий

Новая система начисления субсидий: что нужно знать

Украинцам перестанут врать о лекарствах, грядет революция

На границе задержали засланного казачка террористов “ДНР”: видео