Трамп зустрінеться із Зеленським у п’ятницю для підписання угоди про надра

Президент США Дональд Трамп заявив, що президент України Володимир Зеленський, ймовірно, прибуде до Вашингтона в п’ятницю, 28 лютого, для особистої зустрічі. За його словами, під час переговорів може бути підписана угода щодо видобутку корисних копалин.

Пряма мова: «Я чув, що він (Зеленський – ред.) приїжджає в п’ятницю (28 лютого – ред.). Звичайно, я не проти, якщо він захоче. І якщо він захоче підписати її разом зі мною – будь ласка».

«Я розумію, що це велика угода, дуже велика … можливо, угода на трильйон доларів. Це може бути що завгодно, адже мова йде про рідкісноземельні метали та інші ресурси».

Деталі: Трамп також наголосив на бажанні повернути витрачені кошти.

Пряма мова: «Ми хочемо бути захищеними, ми хочемо повернути ці гроші. Війна не повинна була статися, але вона сталася, і тепер ми маємо її вирішити. Американські платники податків нарешті отримають свої гроші назад».

Деталі: Офіційного підтвердження з боку українського уряду поки що немає.

Що передувало: 25 лютого американське видання Financial Times повідомило, що Україна та Сполучені Штати узгодили умови майбутньої угоди про видобуток корисних копалин, яка, на думку Києва, прокладе шлях до довгострокових зобов’язань США у сфері безпеки. 

  • Остаточна версія угоди, датована 24 лютого, з якою ознайомилася FT, передбачає створення фонду, до якого Україна відраховуватиме 50% надходжень від «майбутньої монетизації» мінеральних ресурсів, включаючи нафту і газ, а також пов’язану з ними логістику.
  • У сферу дії угоди не включені корисні копалини, доходи з яких уже наповнюють українську державну скарбницю – тобто вона не поширюватиметься на поточну діяльність «Нафтогазу» та «Укрнафти», пояснюється в публікації.
  • З погодженого проєкту угоди прибрали положення про створення «фонду відбудови» вартістю до 500 мільярдів доларів, куди Україна мала б перераховувати 50% доходів від видобутку мінеральних ресурсів і в якому США мають «100-відсоткову фінансову участь».
  • Водночас в угоді немає жодної згадки про гарантії безпеки з боку США, на яких спочатку наполягав Київ в обмін на згоду на угоду. Вона також не уточнює такі важливі питання, як розмір частки США у фонді та умови угод про «спільне володіння».

За словами джерел Financial Times, угоду схвалили міністри юстиції, економіки та закордонних справ України. 

Передісторія:

  • У понеділок віцепрем’єрка Ольга Стефанішина повідомила, що українська та американська команди перебувають на фінальному етапі переговорів щодо угоди про українські корисні копалини.
  • Спецпосланець президента США Дональда Трампа Стів Віткофф раніше заявив, що очікує на підписання Україною угоди про використання українських природних ресурсів вже «цього тижня».

www.pravda.com.ua