USD28.2033

Три інструменти Кремля проти України

Останніми місяцями, у зв’язку з відносним заспокоєнням російсько-української війни на Донбасі, багато західних спостерігачів почали класифікувати цю конфронтацію як ще один “заморожений конфлікт” на пострадянському просторі. Про це пише старший науковий співробітник Інституту євроатлантичного співробітництва у Києві Андреас Умланд.

І все ж навіть якщо широкомасштабні російські воєнні дії і припинилися, ця аналогія вводить в оману. Не всі на Заході розуміють, що східний сусід України активно використовує три інструменти, щоби продовжити хиткий стан української держави.

По-перше, Україна стала жертвою (навіть якщо й неофіційною) “традиційної” збройної агресії Росії, яка знижується, але триває.

По-друге, вона також страждає від тяжких економічних наслідків цієї класичної війни.

І, нарешті, Кремль веде – в рамках своєї “гібридної” війни – одночасно і багатовекторну незбройну атаку проти України, яку лише частково бачать на Заході.

Цей ретельно скоординований і частково прихований підрив української держави досягається шляхом застосування широкого спектру різних невійськових методів: економічних санкцій, операцій спецслужб, пропагандистських кампаній, цілеспрямованих кібератак, дипломатичних сутичок, а також політичного тиску – і має різного роду непрямі наслідки для українського суспільства, держави та економіки. Таким чином, наприклад,

Москва забезпечила свої маріонеткові режими на Донбасі однією з найбільших у Європі танкових армій – набагато більшою, ніж парк танків, що належать, наприклад, Україні або Німеччині.

Величезне і стрімке нарощування бойової міці так званих “народних республік”, можливо, є не тільки і не стільки підготовкою до нового військового наступу. Воно служить насамперед для проектування влади Кремля на сході України і створення постійної загрози Києву, що поступається у військовому відношенні Москві.

Читайте также:

Государство превращается в рейдера?

Озброєння Росією двох її псевдодержав-сателітів на Донбасі і значне розгортання російських військ уздовж російсько-українського кордону заважає українському суспільству зосередитися на своїх внутрішніх проблемах. Небезпечна ситуація на сході виснажує матеріальні, фінансові і людські ресурси, які йдуть на зміцнення обороноздатності України, а не на інші нагальні потреби.

Можливо, найважливіший аспект “гібридної” війни Кремля – це не її безпосередній вплив на Україну, а соціально-психологічні та політико-економічні калькуляції, що лежать в його основі. Українці мають бути змучені станом невизначеності, що триває протягом багатьох років, перебуваючи між спокоєм і напруженістю, війною і миром, нестабільністю і тишею.

Це має призвести, зокрема, до відчуття постійної нестійкості в російськомовних регіонах, що межують з Росією, а також вздовж Чорного та Азовського морів. Місцеві підприємці повинні бути збентежені, випускники вузів – не впевнені в майбутньому, активісти громадянського суспільства – вибиті з колії, міжнародні партнери – зневірені у подальшому співробітництві, а іноземні інвестори – перелякані.

Читайте также:

Украина, Сирия и не только: стали известны острые вопросы, которые обсудят Трамп и Путин

Така тактика, зрештою, має спустошити території т. зв. “Новоросії”, тобто південно-східної України, до такої міри, що вони потонуть в ізоляції, депресії, радикалізації та насильстві. За логікою кремлівського підходу, таким чином стомлений регіон рано чи пізно сам собою звернеться в бік Москви.

“Гібридна” війна Москви також повинна відвернути Київ від необхідних реформ, в деякому сенсі роблячи їх безглуздими.

Без сумніву, серйозні внутрішні фактори, такі як живучість олігархічних корупційних мереж, злочинність у середовищі чиновників і продажність багатьох політиків, у першу чергу відповідають за провал реформ в Україні. Та ефектами багатовекторної “гібридної” війни Росії на українську державу, економіку та громадянське суспільство багато в чому пояснюється те, що реформаторські зусилля українців досі не дали плодів.

Розробка і здійснення реформ постійно підриваються економічними, політичними, психологічними, військовими та дипломатичними домаганнями з боку Росії.

Зрештою, навіть ґрунтовно реформована Україна залишатиметься недієздатною державою в умовах триваючих російських погроз, тиску і саботажу. Росія надто близька, дуже потужна і безжальна і має занадто довгий кордон з Україною, щоб Київ міг дозволити собі просто відрізати себе від свого сусіда.

Кремль може своєю “гібридної” війною вбити трьох зайців одним пострілом. По-перше, він запобігає консолідації, відродженню та європеїзації України, а заразом – виникненню східнослов’янської контр моделі як альтернативи путінській системі.

По-друге, Москва послаблює проект європейської інтеграції, бо ЄС буде змушений вкладати в Україну великі суми протягом багатьох років, щоб зберегти в цілості основні функції української держави.

По-третє, Кремль закладає основу для нової територіальної експансії, якщо його тактика дестабілізації та розчарування на південному сході України буде успішною.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (1)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Политики всегда всё врут!"

© Владимир Андреев

Парламент звільнив 13 із 15 членів ЦВК

Бойко пробил новое дно: глава Оппоблока громко оскандалился, украинцы в ярости

А не много ли у нас в стране спецслужб?

Симоненко засекли по дороге к Путину: Летит на работу совещаться с руководством

Президент декларирует одно, а по факту делает совсем противоположное – блогер

Критическая ситуация: Россия угрожает Совету Европы, появились первые подробности

В обращении Порошенко к парламенту есть тревожные тенденции – журналист

Волкер сказал Украине хватит: Анатолий Гриценко раскрыл, что будет дальше с санкциями для России

Послання Президента за 30 секунд

Роковой приговор для России: Трамп ужесточил санкции против Кремля

“Таке враження, що слогани прикривають відсутність власного порядку денного” – політолог про Порошенка

Олег Березюк: «Сила в правде»

Игрища продолжаются: Анатолий Гриценко расскрыл истинную причину перестановок в ЦИК

17-летняя Даша Белодед выигрывает золото чемпионата мира

В следующем созыве Верховной Рады будет фракция Аграрной партии Украины

Рада підтримала законопроект про зміни до Конституції щодо курсу до ЄС та НАТО

Скандал с паспортами Венгрии в Закарпатье получил продолжение: Будапешт гневно выступил против Украины

Тесть і теща Артема Ситника проживають в РФ і підтримують “русскій мір”. ФОТО

Во дворе Рады заметили чудо-авто, в котором чуть не разорвали друга Яроша: Что ты на меня вылупился ?

Началось обновление ЦИК, Рада приняла решение, которое повлияет на ход выборов