USD28.2033

Три небезпеки визнання довідок про народження та смерть із ОРДЛО

Три небезпеки визнання довідок про народження та смерть із ОРДЛО

Кабінет міністрів України прийняв рішення про визнання свідоцтв про народження та смерть, виданих на окупованій частині Донбасу.

Передусім слід зазначити, що ми тут не перші – у світі бували подібні випадки. Так, зокрема, Молдова визнає дипломи про середню та вищу освіту, які були видані на території невизнаного Придністров’я. Це було закладено у Віденському протоколі, підписаному сторонами в рамках переговорів між Кишиневом і Тирасполем.

Однак для України подібне рішення має низку ризиків.

Перший із них полягає у тому, що на території ОРДЛО зараз перебуває значна кількість російських найманців, спецслужб тощо. І на території ОРДЛО також є бази українських паспортів тих, хто помер, виїхав або зник безвісти, тож за мертвих людей можна спокійно видавати потрібних російській окупаційній адміністрації персонажів. А наступним кроком стане питання виборів…

Якщо Україна визнає свідоцтва ОРДЛО про народження та смерть, то відповідно визнає і документи про громадянство, тобто українські паспорти, які були видані до війни, які потім виявляться підробними або в якийсь інший спосіб отриманими.

Тому у визнанні довідок про смерть або народження є певний ризик того, що це матиме продовження в ідентифікації або в тому, що ми отримаємо людей, документи яких можна буде поставити під сумнів.

Другий ризик пов’язаний із тим, на яких бланках будуть оформлені ці документи. Загарбники ОРДЛО наголошуватиме на тому, що в них є так звані “герб”, “гербові печатки” та бланки, де зазначені “органи” псевдореспублік. Саме такі документи, відповідно до рішення Кабміну, визнаватимуть на території, підконтрольній Україні. І це означатиме, що це – перший крок до визнання цих окупаційних адміністрацій суб’єктом.

Читайте также:

У Зеленського ведуть інформаційну війну проти власного народу – Волошина

Тут питання не в тому, що це – позиція “партії війни”, чи це якимсь чином дискримінує громадян, що мешкають на окупованих територіях… Подібні практики існують у багатьох країнах, які є розділеними і де є проблеми визнання юрисдикцій. Так, паспорти Тайваню не діють на території Китаю і не визнаються Китаєм, юрисдикція тайванців у Гонконгу також не визнається. Тому існує багато казусів, пов’язаних із, наприклад, підсудністю громадян і веденням слідства стосовно людей, які з Тайваню приїхали в Гонконг.

Ці правові казуси в міжнародній системі не є врегульованими. Вони є побічним ефектом наявності територіальних конфліктів. Тому якщо ми підемо шляхом визнання таких документів, це може створити додаткові можливості для подальшого “впихування” в Україну ОРДЛО як суб’єкту.

Читайте также:

Україна не визнає інавгурацію та повноваження Лукашенка як президента Білорусі

Довідки з “гербовими печатками” псевдореспублік не можуть бути визнаними в Україні, оскільки ми не визнаємо ту сторону як суб’єкт. Це має бути чітко прописано, має бути виписана зрозуміла для громадян процедура отримання визнання документів, виданих в ОРДЛО. Та однаково я би не ризикував з такими експериментами – цей ризик може виявитися невиправданим. Не варто поспішати визнавати ці довідки на державному рівні шляхом ухвалення додаткових документів чи інструкцій.

Третій ризик – російські окупанти й колаборанти ОРДЛО завдяки такому рішенню Києва отримають змогу маніпулювати кількістю померлих. Адже тут ніхто не знає, скільки свідоцтв про смерть вони можуть намалювати, зате російська окупаційна влада зможе показувати, “скільки людей вбиває “київська хунта”. Крім того, загарбники ініціювали перепис населення на своїх територіях, і результати вони активно використовуватимуть для маніпуляцій, зокрема, для звинуваченні українців у “геноциді” чи ще у чомусь.

Читайте также:

Максим Колиба: Ми отримали не нового президента, ми отримали Кучму-Януковича в одному флаконі – Володимира Федоровича Кучму

Що ж робити, наприклад, у разі народження дитини на території ОРДЛО? В такому разі, як правило, батьки отримують свідоцтво про народження встановленого зразка там, на окупованій території, а потім із ним приїжджають в Україну й тут його нострифікують – отримують копію в українських органах влади, а саме в органах, які фіксують акти громадянського стану. У принципі в нас на це заплющували очі: люди показували ту довідку – і їм виписували українську. Але все це робилося за хабарі або з доброї ласки, розуміючи, що іншого способу немає.

Знаю, що в окремих регіонах України в 2016–2018 роках приймали документи, видані в ОРДЛО, зокрема, довідки про смерть. Люди не могли довести, що людина померла, нічим іншим, і єдиною довідкою про це була довідка, видана яким-небудь “міськвиконкомом” або “міською адміністрацією” на окупованій території. Досі довідки про смерть та народження для громадян із ОРДЛО в Україні видавали через суд. Це було додатковим навантаженням на суди, але це й була форма.

Якщо вже вести мову про визнання свідоцтв, то запобіжником тут може бути процедура, схожа з нострифікацією документів в Україні. Тобто йдеться про підтвердження цих документів в українських органах влади й отримання посвідок в українських органах влади після проходження процедури підтвердження. Але це – настільки велика поступка з боку Києва, що за нинішніх умов, тобто за нинішньої неефективної системи в Україні, нереформованих судів і хабарів в українських органах влади, вона і так викликає багато запитань.

В ідеалі, має бути чітко прописана процедура нострифікації, де би чітко йшлося, хто має видавати ці довідки про народження та смерть, наскільки вони відповідають всім вимогам, чи є до інституцій, які їх видають, доступ ОБСЄ або “Червоного хреста”, наскільки ці довідки відповідають реальності, тобто чи не є вони підробними… Це має робити спеціальна комісія.

Крім того, не варто сподіватися, що такий крок сприятиме зникненню махінацій із пенсіями, зокрема, спроб отримати дві пенсії. Адже таке рішення жодним чином не передбачає обміну базами даних. Ніхто ці бази нам не дасть.

Тому я би все ж не ризикував. Жодної користі для України від цієї ідеї я поки що не бачу. Користь теоретично могла б бути, але ми не можемо проконтролювати, хто видає ці довідки чи свідоцтва й кому. А допоки не буде належного контролю над органами, які видаватимуть ці довідки в ОРДЛО, ми не маємо визнавати їх.

 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (голосов: 1, в среднем: 5,00 из 5)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Какие-то 90% политиков портят репутацию всех остальных."

  © Генри Киссинджер

  «Закрытая» Беларусь: ГПСУ рассказала о ситуации на границе

  У Вінниці депутати міськради ухвалили Програму розвитку підприємництва на 2021-2023 роки

  Гіпотетичне питання: Чи готові у Лугандонії купувати українську вакцину, якщо її винайдуть укрофашисти? – Валентин Гладких

  Станом на 30 жовтня на території Вінницької області підтверджено 10117 випадків COVID-19

  В НАПК считают, что замглавы КСУ голосовал против решения суда, чтобы скрыть свои действия

  “Звездные войны” от “95 квартала”: грядущая украинская ракета сможет летать исключительно на каннабисе – Кочетков

  На зонде NASA, который «терял» образцы астроида, уладили проблему

  Глава КСУ заявляет, что не знал, как задекларировать крымскую землю

  Динамо упустило победу над Ференцварошем, ведя в счете в два мяча

  В оккупированном Севастополе захватчики осваивают тюльпанные миллионы

  ЕС: Решение КСУ ставит под сомнение обязательства Украины перед Евросоюзом

  Україна ініціює термінове засідання безпекової підгрупи ТКГ через загострення ситуації на Донбасі

  Украине нужно максимально избегать полного локдауна – Степанов

  Черговий антирекорд: в Україні виявлено понад 8 тисяч нових випадків COVID-19 за добу

  Порошенко: Зеленский несет личную ответственность за разрушение антикоррупционной системы

  “Не треба мене питати про якусь дурню”: як виборці проігнорували опитування Зеленського

  В Украине за сутки – 8 312 случаев коронавируса

  Штаб ООС: На Донбасі загинули двоє військових, ще двоє поранено

  На Донбассе погибли двое военных: оккупанты накрыли позиции ВСУ из гранатометов

  Послы G7 об атаке на антикоррупционные реформы: Украина не должна вернуться в прошлое