USD28.2033

У новий рік із вірою в дива

У новий рік із вірою в дива

Звісно, у самій розмові про надзвичайне завжди є певний відтінок чогось інфантильного чи бодай не до кінця зрозумілого. Візьмімо сучасні технології. Банально, але факт: чимало винаходів, до яких ми звикли або звикаємо тепер, тією чи іншою мірою багато років тому були окреслені у фантастичній літературі. Про портативні телефони, переміщення на високих швидкостях і комп’ютери тривалий час говорили диваки-мрійники, згодом учені, і лише потім “диво” явилося користувачеві як звичайний побутовий предмет. Те, що сьогодні видається фантазією, завтра може потрапити в серійне виробництво: люди у ХХІ столітті в цьому переконалися не раз. 

Прикметно, що сучасні диво-технології мають свої ареали походження. Ми звикли до того, що пристрої потрапляють до нас здебільшого з Китаю, Південної Кореї або США. І це породжує певні комплекси чи в кращому разі самоіронію: мовляв, ну хіба можливий гайтеківський продукт made in Ukraine?! Десятиліття колоніального поневолення та невдачі перших років незалежності закріпили в нас думку, що Україна – це житниця та кузня, у цьому наше призначення, із цим треба змиритися та плекати далі такий імідж.

Щоправда, із високих трибун завжди говорили про великий науково-технічний потенціал, який добре було б якось реалізувати, щоб про нього почули в усьому світі. Але в цих промовах завжди читалася  невпевненість, мовляв, стати інноваційною наша країна може тільки в тому разі, коли трапиться якесь диво. Визнаю, долучилися до цієї колективної психологічної травми й українські ЗМІ, що роками виробляли собі імідж “опозиційних”, бо довгий час це було тотожно поняттю “незалежні”. Стало хорошим тоном лаяти влади й шукати прорахунки, а в досягненнях знаходити якийсь підступ і зраду. На виході маємо ситуацію, коли про політ “Мрії»” до Австралії з більшою активністю писали закордонні медіа, наші реагували дуже стримано. 

Читайте также:

Венецианская комиссия о законопроекте про ложь в декларациях: Все хорошо, но есть “но”

Українське економічне диво. Я бачив чимало “фантастичних” книжок на цю тему, себто передвиборчих програм партій, у яких час від часу цей термін трапляється. Але він є певним титулом, який легітимізується тоді, коли про економічне диво говорять не самі мешканці країни або її лідери (бо це не надто переконливо, радянська “економна економіка” активно пропагувала свої дива, є схожа ідеологема й у сучасній країні-монстрі на ім’я КНДР), а представники інших держав або компаній-інвесторів, що охоче вкладають гроші в нові перспективні проекти. Наразі про Україну такого не почуєш. Отже, ми своє диво ще не явили, над цим треба працювати. Ну не просто працювати в звичному режимі, а відчайдушно шукати точки майбутнього зростання, відкривати незаповнені ринкові ніші, вирощувати “національних чемпіонів” – конкурентоспроможні корпорації, які стануть символом успіху країни.

Читайте также:

“Есть много вопросов”. Кулеба объяснил, почему Украина не отзывает посла из Беларуси

Ми довго побивалися над занепадом національної культури, подумки не раз ховали український кінематограф, на надгробній плиті якого залишаться два прізвища – Довженко й Параджанов. Але… Добігає кінця 2017 рік, і касові збори українських фільмів б’ють рекорди в кінотеатрах. Диво? Диво. Так, ми ще далекі від створення блокбастерів світового рівня, й нашому кіноринкові ще зростати та діяти до обсягів, наприклад, польського. Але справа зрушила з місця, хоч би скільки було скепсису та хоч би скільки нас переконували, що єдиний правильний шлях – працювати в масовці “Мосфільму”.

Війна… Хто був, той підтвердить, що дива там трапляються нерідко. Один комбат улітку 2014-го казав: “Усе те, що зараз відбувається, – один із доказів існування Бога”. Тоді й справді бракувало раціональних аргументів, які пояснили б, чому скорочена до сміховинних розмірів армія та зібрані наспіх добробати зуміли зупинити в рази сильнішого ворога й навіть відвоювати в нього чималий шмат території. Через великі втрати, фатальні прорахунки, але змогли. Коли полякам 1920 року вдалося зупинити велетенську червону армаду, що вже доходила до Варшави, вони так і назвали ту битву – “Диво на Віслі”. Наша війна ще не закінчена, і з упевненістю про її подальший перебіг можуть казати хіба що астрологи, але замалим чотири роки бойових дій викували генерацію воїнів, здатних на дива, які на війні називають подвигами. У них годі сумніватися, вони просто чекають свого часу. 

До змін може долучитися кожен. Романтики нехай це називають перевтіленням країни, прагматики – реформами. Циніки й песимісти нехай називають це як завгодно, аби тільки не заважали. У новому році кожен відкриє календар, вивчатиме позначені в ньому святкові дні та відзначить для себе, як багато в ньому змінилося: “почорніли” радянські дати, з’явилися нові, українські та загальноєвропейські (як-от Різдво 25 грудня). Це доволі значущий маркер, без якого не відбувалася жодна революція. 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Политика — есть благородное искусство получать голоса бедных и деньги на избирательную кампанию у богатых, обещая защитить одних от других."

  © Оскар Америнджер

  Мер Маріуполя закликав накрити місто “Залізним куполом”

  Євро-2020: як живе збірна України в Бухаресті. ВІДЕО

  Кулеба: Українська дипломатія після 2014 року “нагострила зуби”

  Как узнать, что в водоеме можно купаться: советы эксперта

  Юморные новости: Стала известна настоящая причина потери компанией Coca-cola 4 млрд долларов. У Роналдо был сообщник. ВИДЕО

  США решили придержать $100 млн помощи Украине, потому что российская “угроза ослабла”

  В США напомнили, что агрессия РФ сделала переселенцами более миллиона украинцев

  Американские эксперты назвали условия для завершения пандемии COVID-19

  Сборная Украины по пляжному футболу вышла в Суперфинал Евролиги-2021

  Астронавты МКС вышли в открытый космос для установки солнечной батареи

  Зеленский призвал сказать теплые слова своему врачу и тем, кто когда-то помог

  Украинские Су-25 в 2014-м показали эффективность в ходе боев у Мариновки и Степановки, – авиаэкспер. ВИДЕО

  У доповіді ООН зафіксовані факти переслідування та тортур в Криму

  Зеленский поздравил украинцев с Троицей

  В ОРДЛО 18-річних хлопців намагаються “призвати” до лав НЗФ, а підліткам унеможливили перетин лінії дотику, – заступник міністра

  Боевики обстреляли Авдеевку, ранен гражданский

  Меркель заявила, что действия России по аннексии Крыма и поддержке сепаратистов на Донбассе – нарушение международного права

  Помер український блогер і письменник Святослав Носов, більш відомий як Gorky Look

  Умер блогер и военный медик Gorky Look Святослав Носов

  Украина хочет бесплатно получить казахстанскую вакцину от коронавируса