USD28.2033

Україна = корупція? Самі прирікаємо власну державу, відтак дивуємося, що її не підтримують

Україна = корупція? Самі прирікаємо власну державу, відтак дивуємося, що її не підтримують
Ілюстративна світлина

Ще ніколи Україну так часто не згадували в американських ЗМІ, пише для “Тижня” Олександр Мотиль

На жаль, нині це відбувається переважно в контексті скандалу довкола горезвісної телефонної розмови Трампа із Зеленським, у якій американський президент вимагав українську співпрацю в переслідуванні його політичних опонентів як умову подальшої оборонної допомоги США Україні. Як відомо, демократи розпочали щодо цього процедуру імпічменту Трампа.

Не дивно, що через це абсолютна більшість американських ЗМІ стала ототожнювати Україну з корупцією. Україна стала тією мірою синонімом корупції, що чимало журналістів та аналітиків навіть твердять, що саме вона втягнула бідну, невинну Америку до свого корумпованого багна, а не навпаки. Одна історикиня дописалася до того, що американці навчилися продажності від українці, мовляв, такого поняття в американському лексиконі немає. 

На щастя, цей наратив, який завжди існував, хоч і не в такій яскравій і поширеній формі, став змінюватися. Бо скільки ж можна писати про корумпованих українців, коли стає дедалі зрозуміліше, що скандал стосується передусім президента й американської схильності до корупції? Тим паче, що постійні репортажі про корумповану Україну стають нецікавими, і серйозні ЗМІ починають досліджувати не тільки корупцію, а саму Україну.

Нещодавно, наприклад, The New York Times опублікував статтю щодо питання, як має писатися Київ: Kiev чи Kyiv. І це тому, що Трамп хотів призупинити оборонну допомогу Україні, отже, стало неможливо говорити про скандал без згадки про війну Росії з Україною, про агресію Путіна, про старання українців побудувати стабільну демократичну країну західного зразка.

Читайте также:

Лечение острого инсульта станет приоритетом в Программе медицинских гарантий – Минздрав

Наратив повільно змінюється на користь України. Але звідки ж він узявся? Чому Україна стала синонімом корупції, а не просто країною, яка була залучена до корумпованих схем американського президента? Як ішлося вище, цей наратив про всескорумпованість України вже давно існує в США та Європі. Звичайно, в Україні забагато корупції, але фактом є те, що її рівень значно знизився останніми роками (так, за Порошенка).

Це доводять The Corruption Perceptions Index і The Ease of Doing Business Index – індекси Transparency International і Світового банку, а також дослідження Київського міжнародного інституту соціології та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій. Для більшості українців їхні відносини з різними видами бюрократії стали легшими та прозорішими.

Читайте также:

Рада усунула колізію в законодавстві, через яку моряки, які були в полоні РФ, не могли здобути статус учасників бойових дій

Отже, Україна повільно поборює корупцію. Утім, серед українців і далі поширене переконання, що ніщо не змінилося, що все корумповане та, як висновок перших двох тверджень, що все пропало. Насправді ж багато що змінилося, не все корумповане й ніщо не пропало. Якраз навпаки. Україна стоїть на порозі довгобажаного прориву.

Часто навіть відчувається якесь дивовижне задоволення українців у констатуванні особ­ливої бездарності та безнадійності своєї країни. Ця комбінація песимізму, чорного гумору та мазохізму, мабуть, має свої коріння в ментальності, культурі, історії, а особливо в розчаруваннях останніх трьох десятиліть. Вона зрозуміла, але від того не менш шкідлива.

По-перше, бо не підтверджена об’єктивними фактами. А коли наратив замінює дійсність і люди починають жити в нереальному світі, то це, ясна річ, зле. Тоді дійсність із часом перетвориться на наратив, і все справді пропаде.

По-друге, такий мазохістичний наратив усепропальщини й усескорумпованості на руку Путінові. Бо саме цей імідж України – як безнадійної держави з безнадійними перспективами – просуває кремлівська пропаганда. А українцям допомагати Росії в її гібридній війні принаймні нелогічно.

По-третє, саме український наратив усепропальщини й усескорумпованості впливає на західний наратив. Зрештою, західні ЗМІ отримують інформацію про Україну від українців (особливо згадують Сергія Лещенка) або від українських ЗМІ. Якщо самі українці вважають, що все пропало, що ніщо не змінилося та що всі корумповані, чому ж західні ЗМІ мали б із ними не погодитися? І чому США та ЄС мають підтримувати Україну, коли вона приречена самими українцями на смітник історії? 

Якщо самі українці себе не поважають, чому ж їх мають поважати американці та європейці? Звісно, не йдеться про якусь дику проукраїнську пропаганду чи гіпер­патріотичний пафос. Маю на увазі тільки збалансованість. В Україні ще багато злого. Але в ній також є чимало доброго, і його чимраз більше. Варто це пам’ятати.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"У нас начинается тяжелый период жизни: парламентские, затем еще страшнее - президентские выборы"

© А.Лукашенко

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

“Кеш – це сміття”. Мільярдер Рей Даліо розповів, як потрібно інвестувати у 2020 році

“Земля голубая, как будто апельсин” поедет на Берлинале

Subaru за десять лет увеличит долю экомобилей до 40%

Портников: Режим Зеленського – це приречений союз дилетантів і пристосуванців

Смертельный коронавирус: в “Борисполе” самолеты из Китая встретят санитары Минздрава

Вбивство Шеремета: фігурантку “Пуму” відпустили додому, але за іншою справою

General Motors представила беспилотный шаттл

Переходят в режим осажденной крепости: крымское измерение конституционной реформы Путина

Регистрация на пробное ВНО заканчивается в пятницу

Зеленский помолился у Стены плача за мир в Украине

“Йо, мать чесная! Зараз піду платити”. У Давосі українець припаркував джип на тротуарі – отримав 150 євро штрафу. ВІДЕО

WhatsApp получил долгожданный “темный режим”

Чемпионы по продаже перспектив, или Краткое содержание поездки “слуг народа” в Давос

Смертельный коронавирус: аэропорту “Борисполь” не запрещали принимать рейсы из Китая

Застройщики продают людям воздух. Пора менять правила рынка недвижимости – мнение

Израильский форум: Зеленский и делегация уступили места жертвам Холокоста

Відпочинок у цій країні недешевий, але відвідати її варто хоч раз у житті – подорож Намібією до водоспаду Вікторія. ФОТО

Netflix снимет мультфильм по мотивам “Ведьмака”

Депутат третій рік «воює» за зменшення тарифів

Совковый стиль общения