USD28.2033

Україна – не Росія, але це не означає, що так буде завжди

Україна – не Росія, але це не означає, що так буде завждиІлюстративна світлина

Завжди повторюю: в українців і росіян – різна політична культура. Вони мають велику схильність ідентифікувати себе із царем. Ми – із тими, хто бореться проти царя.

Українська політична культура тяжіє до множинності. У нас багато центрів впливів: два козаки – три гетьмани. Російська політична культура – до уніфікації, чіткої ієрархії, підпорядкування батюшці-царю.

Соціологиня Ірина Бекешкіна якось влучно сказала: “Росіяни схильні до монархії, а українці – до анархії”. Я уточнив би: росіяни теж бувають схильні до анархії, але вона інша, ніж у нас. Гляньте на протистояння російського й українського “анархізмів” наприкінці ХІХ століття. Для російських анархістів Бакуніна та Кропоткіна йшлося, щоб убити царя й поставити на його місце іншого; знищити систему й поставити на її місце іншу, згори вниз. А для українського “анархіста” Драгоманова йшлося про те, щоб організувати суспільство так, аби воно царя не потребувало. Знизу вгору, від громад до держави.

Ці схеми умовні. Є безліч українців, які мріють вклонятися цареві. І є безліч росіян із гострим, яскравим і живим відчуттям свободи.

Але в загальніших рисах ця схема поки що працює. Українська політична модель – це множинна середньовічна Русь з її багатьма центрами впливу. Це козацтво, яке обирає собі гетьмана та скидає його. Це Кирило-Мефодіївське братство, яке бачить ідеал суспільства в ранньохристиянському братерстві. Це той-таки Драгоманов, який пропонує децентралізовану модель суспільства як об'єднання громад. До речі, сучасна українська децентралізація коріннями – це Драгоманов на практиці. Це сучасна Україна, яка раз за разом зупиняє спроби узурпації. Українська історія – це спроба побудувати класичну європейську res publica, “республіку”, “спільну справу”, під постійним ризиком завоювань імперіями.

Читайте также:

Чотири місяці тому головний санітарний лікар сказав, що країна витримає не більше 3,5 тисяч важких хворих на коронавірус. І де тепер той санітарний лікар, де та впевненість?

Але одна річ – повторювані історичні моделі, інша – те, що відбувається тут і тепер. Суспільство може бути схильне до множинності, але певної миті захотіти “залізного порядку”. Бо в історії можливе все і свободу втрачають навіть найбільш волелюбні.

Візьміть два приклади ХХ століття – Німеччину й Італію. Німецькі землі були вкрай множинні майже тисячу років – від Оттонів до “другого Рейху”. Їх об'єднувала Священна Римська імперія, але це об'єднання було умовне: ця “імперія” ніколи не мала чіткої столиці чи “кремля”; імператор ніколи не мав абсолютної влади над меншими правителями; його здебільшого обирали на трон, а відтак могли і скинути.

Читайте также:

Українці на народження і перший рік дитини повинні витратити від 84 тисяч гривень – дослідження

В Італії історія подібна: її постійно прагнули “об'єднати” – то германці в епоху боротьби між ґвельфами й ґібелінами (політичні напрями в Італії XII–XV століття, що виникли у зв'язку зі спробами імператорів Священної Римської імперії ствердити своє панування на Апеннінському півострові. Ґвельфи об'єднували противників імперії, ґібеліни – прихильників імператора. – “Країна”); то Папа Римський; то Мілан, Неаполь чи Венеція; то французи – аж до Наполеона. Нарешті це зробили у ХІХ столітті. Але навіть зараз Італія залишилася множинною. Подивіться хоча б на італійський футбол і завзяття спортивних воєн між містами.

Утім це тисячолітнє відчуття множинності в Італії та Німеччині не завадило їм у ХХ столітті спокуситися тоталітаризмом – нацизмом і фашизмом. Не завадило цю множинність стерти та знищити, щоб уніфікувати суспільства в єдиному натовпі, що вклоняється фюрерові чи дуче.

Бо запобіжники проти узурпації чи втрати свободи – річ умовна. Як і будь-які інші людські явища, вони винайдені, а винахід рано чи пізно може бути забутий чи скасований.

Для чого я це все говорю? Щоб зауважити: так, Україна – не Росія. Так, у нас сьогодні дихається вільніше. Так, наше суспільство більш множинне й у ньому більше цінують свободу. Але це не означає, що так буде завжди. І це не означає, що нам видали стовідсоткову гарантію, що свободи не відберуть. Саме тоді, коли ми найбільше впевнені у власній свободі, її можуть украсти. Тихенько, як фокусник видирає скатертинку з-під вазона із квітами – так, що ніхто й не помітить.

Тому боротися за свободу треба одразу. Щойно бачиш, як фокусник виходить на сцену.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Нельзя поставить на колени народ, привыкший ползать."

  © Михаил Генин

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  Илон Маск объявил об испытаниях Starship для полета на Марс

  Експерт: Кучеренко потужно відповів Верещук

  Дело Шеремета. Суд оставил обвиняемого Антоненко под стражей

  Українські прикордонники врятували в Азовському морі дельфіна, який заплутався у браконьєрських тенетах. ВІДЕО

  Крушение Ан-26 у Чугуева. ГБР отчиталась о следственных действиях

  Объявили номинантов на третью национальную премию кинокритиков “Кіноколо”

  Ученые разработали слуховой аппарат стоимостью один доллар

  Конфликт в Нагорном Карабахе. Что это означает для Украины и Беларуси

  У Зеленского создали антикоррупционную стратегию до 2024 г: что предлагают

  Справа Шеремета: присяжні склали присягу, Антоненка залишили під вартою

  Авиакатастрофа под Чугуевом. Начали расшифровывать “черные ящики” Ан-26

  Rolls-Royce собирается создать самый быстрый в мире электросамолет

  Катастрофа Ан-26: ГБР допросило 40 свидетелей и требует документы по ремонту двигателей

  Навіщо Кличко, маючи високий рейтинг, напередодні виборів роздає нереалістичні обіцянки?

  Синоптик: Саме зараз є висока ймовірність магнітних бур

  В СБУ заявили, что предотвратили убийство столичного бизнесмена: фото

  Ученые показали, как выглядят мощные вихри на Юпитере

  Следствие не установило организаторов убийства Шеремета – прокурор

  Кущ: С такой политикой наша страна запрограммирована на постоянные техногенные катастрофы

  За місяць понад півтори тисячі вінничан попередньо записались на оформлення субсидії