USD28.2033

Українська адвокатура потребує свого “томосу”

Українська адвокатура потребує свого "томосу"

“…Історія української адвокатури є тісно пов'язана з історією цілого нашого народу, тому, що українські адвокати грали провідну роль у політиці… Український адвокат був не лишень правним дорадником в повнім того слова значенні, але і приятелем нас усіх. Найважливішу роль відіграла палестра на тернистому шляху політичних процесів. В усіх інших напрямках винне Вам українське громадянство…”

Митрополит Андрей Шептицький, 1934 р.

Є три суспільно значущі професії, від рівня етичних стандартів яких великою мірою залежить якість нашого життя. Це лікар, журналіст і адвокат. Лікар, який невчасно повідомляє про смертельний діагноз, краде наш час. Журналіст, маніпулюючи інформацією, викривляє нашу свідомість.

Неетичний адвокат обмежує нашу правомочність, доступ до права, а отже – відбирає нашу соціальну свободу.

Реформа поліції, антикорупційних органів, прокуратури й судів давно стали традиційними темами для експертних дискусій у громадському секторі. А от стан справ в адвокатурі, як це не дивно, зазвичай не є предметом інтересу громадянського суспільства. Аналіз розвитку подій у цій сфері протягом останніх років ясно свідчить: дуже і дуже даремно.

Динаміка розвитку адвокатури, відтоді як із 15 серпня 2012 року вона, майже як церква, стала повністю відділеною від держави, незалежною від неї та отримала право самоврядності, може бути яскравим прикладом того, як демократичні інститути без ефективних демократичних процедур вироджуються і стають загрозою для суспільства.

Читайте также:

Вакцинация детей: Центр здоровья напомнил о кори, полиомиелите и дифтерии

Ця загроза підкрадалась до кожного з нас непомітно, на м'яких лапках Правил адвокатської етики, що двічі за цей час зазнали змін: 17 листопада 2012 року та 9 червня 2017 року. Тривожні дзвіночки цих змін, на жаль, залишилася поза увагою громадянського суспільства. Ніхто не зауважив, як через Правила адвокатської етики розпочався наступ на права людини в Україні.

Спочатку із Правил зникли принцип чесності й порядності та чинники, якими має керуватись адвокат при визначенні обґрунтованого і справедливого розміру гонорару. Потім із Правил зникли обов'язок адвоката не допускати у своїй професійній діяльності компромісів, що впливали б на його незалежність, і заборона ділити гонорар, отриманий від клієнта, з іншими особами (читай – давати хабарі).

Читайте также:

Туроператор сообщил детали нападения акулы на украинцев в Египте

Ну й вишенькою на торті стало те, що інтереси клієнта, відповідно до чинних Правил адвокатської етики, перестали бути домінантними для адвоката, а конфлікт між інтересами різних клієнтів одного адвоката за українськими стандартами адвокатської етики взагалі тепер конфліктом інтересів не вважається.

Ми вже захрипли вимагати доброчесності від суддів, прокурорів і слідчих, забуваючи, що саме адвокатська етика може бути або протиотрутою, або ж поживним ґрунтом для цієї недоброчесності. Це факт, адже основним каналом доступу до неправомірної вигоди для представників усіх трьох згаданих професійних груп є насамперед адвокат.

Читайте также:

Медучреждения уже получили более 2,5 миллиарда за лечение COVID-19

У більшості європейських країн правнича професія поєднує в собі елементи державного регулювання й саморегулювання. Саме такий підхід закріплений у Хартії основних принципів європейської адвокатської професії. Такий же підхід втілений і в Конституції України, яка, з одного боку, гарантує незалежність адвокатури, а з іншого – передбачає, що засади організації та діяльності адвокатури визначаються законом.

Очевидно, держава схибила, не забезпечивши новонароджений демократичний інститут української адвокатури якісними демократичними процедурами, відповідно до свого конституційного обов'язку. Чи це трапилося внаслідок випадкової помилки, чи за умислом авторів чинного Закону “Про адвокатуру і адвокатську діяльність” – питання риторичне.

Безсторонній аналіз, нещодавно проведений Лабораторією законодавчих ініціатив, свідчить про те, що протягом останніх п'яти років адвокатура перетворилася на закриту тоталітарну секту, в якій, природно, не може йтись про незалежність адвокатської професії. Жертвами цього молоха стають і сам адвокат, і його клієнт. Така адвокатура навряд чи здатна забезпечувати досягнення цілей правосуддя і суспільного інтересу, як це передбачено Основними положеннями про роль адвокатів ООН.

Якщо повернутися до аналогії з церквою і висловитись метафорично, на наше переконання, українська адвокатура сьогодні потребує свого “томосу”, який гарантує кожному адвокатові реальну незалежність і право участі в адвокатському самоврядуванні, а українському суспільству – конституційне право на професійну правничу допомогу.

Учора, 6 вересня, глава держави вніс до Верховної Ради України проект нової редакції Закону України “Про адвокатуру і адвокатську діяльність”, робота над яким тривала із залученням найширших професійних кіл і зацікавлених сторін, включно з Національною асоціацією адвокатів України, понад три роки, визначивши його як невідкладний. Ми проаналізували текст законопроекту й маємо свою думку щодо його ключових положень, яку найближчим часом оприлюднимо.

Як представники громадського сектору, ми відчуваємо відповідальність перед суспільством, аби допомогти законодавцеві якнайшвидше розглянути цей надважливий для кожного громадянина законопроект, за необхідності доопрацювати його та якнайшвидше ухвалити.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Политика слишком серьёзное дело, чтобы ей занимались одни политики."

  © Шарль де Голль

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  ЕС: Решение КСУ ставит под сомнение обязательства Украины перед Евросоюзом

  Україна ініціює термінове засідання безпекової підгрупи ТКГ через загострення ситуації на Донбасі

  Украине нужно максимально избегать полного локдауна – Степанов

  Черговий антирекорд: в Україні виявлено понад 8 тисяч нових випадків COVID-19 за добу

  Порошенко: Зеленский несет личную ответственность за разрушение антикоррупционной системы

  “Не треба мене питати про якусь дурню”: як виборці проігнорували опитування Зеленського

  В Украине за сутки – 8 312 случаев коронавируса

  Штаб ООС: На Донбасі загинули двоє військових, ще двоє поранено

  На Донбассе погибли двое военных: оккупанты накрыли позиции ВСУ из гранатометов

  Послы G7 об атаке на антикоррупционные реформы: Украина не должна вернуться в прошлое

  Зеленский поручил срочно зарегистрировать в Раде законопроект по КСУ

  Китайский робот-зонд приземлится на Марс в мае

  НАПК вызывало трех судей КСУ для дачи показаний по конфликту интересов – Слово і Діло

  Более 50 кг кокаина. В порту Одессы нашли наркотики, спрятанные в бананах – фото

  Уруский: Зеленский хочет создать в Украине ракету-носитель для освоения космоса

  Рішенням КСУ Україна поставила під сумнів свої міжнародні зобов’язання – ЄС

  Продолжение сериала «Крутой замес» о ветеранах АТО выйдет зимой

  Война на Донбассе. Главарю пыточной боевиков “Изоляция” заочно сообщили о подозрении

  “Что такое, друг Володя?” Лукашенко посмеялся над результатом партии Зеленского на выборах

  Президент Украіни: Система електронного декларування в Україні працюватиме. ВІДЕО