USD28.2033

Українські паспорти для росіян: підтримувати не можна боятись

Українські паспорти для росіян: підтримувати не можна боятись

Українське громадянство для росіян, котрі зазнають політичних переслідувань, та іноземців, що захищали нашу країну. І якщо друга частина рішення президента не викликає критики чи здивувань, щодо першої тривають дискусії. Розповідаємо, чому Зеленський пішов на такий крок, які ризики можуть чекати на нас, та як відреагує Кремль.

Наскільки доцільне рішення президента, та які причини?

Дмитро Сінченко, голова громадської організації “Асоціація політичних наук”, переконаний, що процес надання українського громадянства справді потребує спрощення, однак почав президент, на думку експерта, не з того.

“Шостий президент розпочав таку лібералізацію не з того кінця, адже такої лібералізації потребують, передусім, самі українці-діаспоряни, тобто іноземці українського походження, які станом на сьогодні отримують громадянство за загальною процедурою”.

Щодо росіян, котрі зазнали переслідувань на батьківщині, експерт наголошує: переважна більшість із них не інтегруються в українське суспільство, не вивчатимуть мову та історію, а сприйматимуть нашу країну як можливість побудови омріяної “другої Росії” – країни з російською культурою, але більш ліберальною владою.

“За відомою приказкою, російські ліберали закінчуються на українському питанні, адже вони так само отруєні вірусом російського імперіалізму, як і решта росіян, вони також вважають нас “триєдиним народом”, а нашу незалежність – історичним непорозумінням. Однак, схоже на те, що їхня мета збігається з баченням Зеленського щодо подальшого розвитку України. В іншому разі Зеленському було би значно простіше і доцільніше спростити процедуру набуття статусу біженця для втікачів із РФ”.

Недоцільним вважає крок президента і Наталя Беліцер, експертка Інституту демократії імені Пилипа Орлика. На її думку, демонстративно надати допомогу росіянам, котрі зазнають політичних переслідувань, можливо й більш безпечними для України методами.

“Наприклад, шляхом надання дозволу на проживання, статусу шукача притулку, політичного біженця тощо. Указ президента “Про спрощення набуття громадянства України іноземцями та особами без громадянства, які брали (беруть) участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України, та громадянами Російської Федерації, які зазнали переслідувань через політичні переконання” виглядає радше емоційною реакцією на відповідні кроки президента РФ Володимира Путіна (квітень-липень 2019 року), ніж виваженим політичним і “юридично чистим” розв’язанням дійсно актуальної проблеми. Така спроба “симетричної відповіді” навряд чи сприятиме підвищенню рейтингу й авторитету як нашої держави, так і самого президента Зеленського”.

Як відповідь російському президенту ініціативу Зеленського розцінює і Марина Багрова, членкиня правління міжнародної спілки “Інститут національної політики”. Поза тим, експертка вбачає у такому кроці відновлення справедливості. 

“Рішення Володимира Зеленського про спрощення надання громадянства громадянам Росії, які воювали за Україну і піддаються переслідуванням за свою громадянську позицію, громадську і політичну діяльність, – це симетрична відповідь Володимиру Путіну на його “паспортну агресію проти України”. У рішенні Володимира Зеленського бачиться, передусім, відновлення справедливості. Тисячі росіян, котрі воювали за незалежність України проти московської окупації, незабаром отримають шанси стати громадянами України. Також якась кількість росіян, що піддаються в Росії різним переслідуванням і фабрикаціям кримінальних справ, будуть прийняті до громадянства України”.

Натомість Василь Гулай, доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри міжнародної інформації НУ “Львівська політехніка”, пропонує розглядати указ Володимира Зеленського не тільки під кутом його виконання в Україні, а й насамперед з точки зору зовнішнього медіавпливу, зокрема в Росії.

“Команда Зеленського, чи точніше один із центрів впливу на нього, намагаються подати свою квазінаступальність на початку прямого діалогу, нехай телефонного, Зеленського з Путіним. Також це має в суспільній уяві показати, що ніби проросійський Зеленський робить антипутінські кроки, коли цього не робив Порошенко (насамперед, маю на увазі категорію потенційних отримувачів українського громадянства – “російську опозицію”)”.

Читайте также:

Бійці ЗСУ влаштували навчання на танках у зоні ООС. ФОТО

Василь Чередніченко, адвокат і партнер юридичної компанії EXPATPRO, зауважує, що нормативне регулювання цього питання залишається недосконалим навіть після указу президента. А отже, слід дочекатися результатів роботи Кабміну, якому Зеленський доручив розробити відповідні зміни.

“Тут варто зауважити, що вказані зміни внесені до указу президента, яким на підзаконному рівні затверджено порядок реалізації положень закону “Про громадянство”, і є досить точковими.

Зміни дають можливість обмеженому колу осіб, не виходячи з громадянства своєї держави, а формально відмовившись від нього, отримати громадянство України. Це особи, які є громадянами Російської Федерації та зазнають переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності, особи, що брали чи беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Такі зміни були очікуваними у спільноті іноземців-ветеранів АТО / ООС та є продовженням змін до закону “Про громадянство”, здійснених законом № 2743 від 06.06.2019 року.

Однак нормативне регулювання даного питання навіть після прийняття останніх змін не є досконалим та однозначним. Саме тому для вирішення цих проблем, очевидно, президент дав завдання Кабміну розробити відповідні зміни до закону “Про громадянство”.

Цікавим є питання, як саме громадяни Російської Федерації, які зазнали переслідувань через політичні переконання у країні громадянства, будуть підтверджувати факт таких переслідувань при поданні документів для набуття громадянства України.

Читайте также:

Київ закриває школи, скасовує ярмарки і виводить спецтехніку: ситуація в столиці через негоду

В указі президента України йдеться про надання довідки Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва чи консульської установи України, виданої в установленому Кабінетом Міністрів України порядку, однак сам порядок оформлення таких довідок ще не затверджений”.

Які ризики та можливі наслідки?

Дмитро Сінченко зазначає, що надання громадянства росіянам, котрих переслідують на батьківщині, може з-поміж іншого збільшити кількість виборців із проросійськими настроями.

“Вони підтримуватимуть політичні партії, які обіцятимуть надання особливого статусу російській мові, вступ України до міжнародних інтеграційних союзів із Москвою, вони триматимуть нас у контексті російського дискурсу і в орбіті російської культури, з якої ми так наполегливо намагалися вирватись останні п’ять років.

Звісно, все залежитиме від масовості видачі українських паспортів, а паспорти — це автоматично право голосу на виборах та референдумах. Це якщо говорити про загальний вплив. Практичну користь отримає, передусім, ФСБ та ГРУ, яким спроститься задача введення та легалізація своєї агентури в Україні”.

Наталя Беліцер переконана, що указ президента фактично зводить нанівець усю попередню риторику стосовно “осучаснення” підходів до проблеми подвійного / множинного громадянства. Окрім того, експертка не унеможливлює, що таким чином українського громадянства можуть набути особи з доволі різними й нерідко небезпечними політичними та ідеологічними поглядами.

“Такі підходи мали б визначити за зразком низки держав цивілізованого світу (наприклад, актуальний для України досвід Латвії), з якими саме країнами це можливо, склавши конкретний перелік таких країн. Друга опція – укладати двосторонні договори з окремими державами. Проте ані перший, ані другий механізм започаткування інституту подвійного або множинного громадянства не передбачають можливості мати водночас із українським громадянство країни-агресора, якою є Росія.

Натомість указ президента № 594/2019 пропонує замість офіційного виходу з громадянства РФ просто подати разом із документом про переслідування “декларацію про відмову особи від іноземного громадянства”. Ба більше, як сказано у повідомленні офіційного телеграм-каналу команди Зеленського, “…тепер вам не потрібно скасовувати російське громадянство, щоб отримати українське. Достатньо подати клопотання про набуття українського громадянства”.

Читайте также:

Зеленський запропонував Дубінському добровільно вийти з фракції, той відмовився — ЗМІ

Окрім усього іншого, зазначимо, що політичних переслідувань у Росії зазнає доволі широке коло осіб, серед яких можна знайти чимало імперців, шовіністів, “кримнашистів” тощо. Частина з них може спробувати втекти в Україну, завдавши додаткового головного болю відповідним органам влади, яким треба буде ретельно розбиратися з бекграундом кожного претендента. Гадаю, що також можливі корупційні дії з боку окремих представників дипломатичних установ і консульств, від яких залежить видача довідок про переслідування”.

Закликає критично оцінювати та з обережністю ставитися до такої ініціативи президента і Павло Сацький, доцент ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”. Спікер наголошує: багато опозиціонерів режиму Путіна – це не опозиція до російської політики як такої, а тому є ризики, що РФ просто відішле до України “опозиціонерів”, котрі матимуть «сприятливий ґрунт для просування російської парадигми”.

“Крім того, отримання українського громадянства дає низку переваг в Україні. Зокрема, право на придбання землі сільськогосподарського призначення, а мораторій команда Зеленського планує скасувати із 2020 року. А численні російські громадяни, зокрема й опозиціонери, мають бізнес-інтереси в Україні. Характерний приклад – боротьба Іллі Пономарьова за нафтогазоносну ділянку чорноморського шельфу. Серед таких опозиціонерів також можуть бути численні прихильники російської імперської ідеї, які зможуть отримати в Україні потужний ресурс для її просування зсередини.

Тому для путінського режиму це може дати змогу вирішити питання із виведенням опозиціонерів із Росії та створенням умов для послаблення проукраїнської складової громадянського суспільства України. Зрештою, російські громадяни, які стануть громадянами України, отримають право фінансувати політичні партії в Україні й виборчі кампанії. Таким чином, серед них можуть опинитися агенти ФСБ чи просто росіяни, котрі мислять по-імперськи та які будуть проводити вигідну проімперську політику в Україні зсередини. Тому із питанням надання громадянства України за спрощеною процедурою слід підходити критично, і до цього кроку мають бути добре готові вітчизняні спецслужби”.

Подібної думки дотримується і Марина Багрова, наголошуючи, що далеко не всі росіяни, котрі протестують проти російського свавілля всередині своєї країни – проукраїнськи чи проєвропейськи налаштовані та мають чітку позицію у питаннях, що стосуються України.

“Багато з числа тих росіян, що піддаються в Росії кримінальному переслідуванню і зараз виступають проти Путіна, воювали проти України, брали активну участь у захопленні Криму і частини територій Донбасу. Вони масово вбивали українців, як мирних громадян, так і військовослужбовців, і є вбивцями українського народу. За свої злочини проти українського народу вони мають бути засуджені як національними українськими судами, так і міжнародним кримінальним судом у Гаазі, який, я сподіваюся, все ж таки відбудеться. Тому вирішення питання про надання громадянства України росіянам, що піддаються в Росії різним переслідуванням за свою громадянську позицію і здійснення своєї громадської, політичної діяльності, повинно прийматися після ретельної та тривалої перевірки з боку українських спецслужб”.

Натомість Василь Гулай запевняє: ризики, про які розповідають переважна більшість експертів, – значною мірою перебільшені.

“Щодо ризиків, котрі може принести практика виконання цього указу Путіна, то вважаю, що їх перебільшують і жодного масового набуття українського громадянства російськими “гібридними” опозиціонерами не буде. Насамперед, через необхідність виходу з громадянства РФ, нехай і односторонньої відмови”.

Чи можна казати про якісь позитивні наслідки?

Марина Багрова не заперечує, що українське громадянство можуть отримати й особи з чіткою проукраїнською позицією, котрі зможуть посилити Україну в питаннях боротьби за національну безпеку.

“Такі заходи можуть призвести до збільшення демографічного потенціалу нашої країни завдяки збільшенню числа громадян, які мають проукраїнську і продержавну позиції. Все це відповідає інтересам національної безпеки України і буде сприяти посиленню демографічного потенціалу нашої країни в боротьбі з російською агресією”.

Дмитро Сінченко зауважує: будь-яке спрощення чи дерегуляція процедур – це завжди позитив для розвитку держави. Однак цього разу вибірковість подібного спрощення залишається незрозумілою.

“Адже процедуру можна було спростити або для всіх, або для громадян тих країн, з якими у нас діє безвізовий режим, або для громадян інших країн українського походження. З Росією у нас всі ці п’ять років діяв зворотний принцип, принцип дезінтеграції, і він був цілком виправданим, хоча і не достатнім. В ідеалі ми б одразу мали запровадити візовий режим із РФ, припинити дипломатичні стосунки і зробити інші кроки на шляху обмеження будь-яких контактів із країною-агресором”.

Як указ президента України може вплинути на відносини з Кремлем?

На переконання Дмитра Сінченка, рішення Володимира Зеленського навряд чи матиме якийсь особливий вплив на відносини з Кремлем.

“Звісно, російський МЗС може зробити критичну заяву, але не більше. Адже практична користь для путінського режиму від такої новації більша, ніж шкода. Та й гірше, ніж нині, відносин між нашими країнами бути не може. І покращення теж чекати не варто, адже це нібито підтримка російської опозиції”.

Натомість політичний експерт Олексій Мінаков зауважив, що такий крок українського президента може сприйматися Росією як зухвалість та ляпас, а отже, вплине і на відносини від країнами.

“Дистанція між Києвом та Москвою буде лише збільшуватися. Це рух не в бік компромісів з агресором, а в бік конфронтації. Це відповідь Зеленського на рішення Путіна спростити отримання російських паспортів мешканцями окупованих територій Донецької та Луганської областей та бажання спростити процедуру для всіх українців. Інакше кажучи, тиск президента РФ за допомогою паспортної теми не має успіху. Відбулося підвищення ставок у дуелі з Путіним”, – написав експерт.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "Вообще говоря, власть не портит людей, зато дураки, когда они у власти, портят власть."

  © Бернард Шоу

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  Короткометражный фильм «Послевкусие» можно посмотреть онлайн

  Твиттер тестирует профессиональные профили для бизнеса

  Василя Вірастюка офіційно обрано народним депутатом від Слуги народу

  Большинство украинцев готовы вакцинироваться против коронавируса – ЮНИСЕФ

  Шойгу объявил о “завершении учений”: завтра войска России могут начать отводить от Украины

  В Италии разработали первого в мире робота, который думает вслух

  Кремль згортає “навчання”. До чого готуватись Україні

  Стало известно, сколько жителей ОРДЛО получили паспорта РФ

  Резников: Войны не должно быть, у нас сейчас огороды по графику

  Что посмотреть и почитать о Чернобыле: УИНП советует 11 книг и фильмов

  Путін відповів на пропозицію Зеленського про зустріч: “Ми приймемо президента України в Москві в будь-який зручний для нього час”

  Силовики провели обыск в бизнес-центре, где находится офис Коломойского

  Гео Лерос раскрыл данные о причастности Тищенко к убийствам, рэкету и торговле героином. ВИДЕО

  Экс-посол Тейлор: Ситуация такова, что у Путина нет возможности торговаться

  Amazon открывает в Лондоне парикмахерскую с технологией дополненной реальности

  New York Times: Путину лучше пойти на мирные переговоры с Зеленским

  В Польше смогут вакцинироваться сезонные работники из Украины

  Посол Грузии вернулся в Киев. Почти год назад он был отозван из-за назначения Саакашвили

  На Донбассе в воинской части был пожар: пострадал военный, сгорели четыре бензовоза – фото

  Спортивная драма «Пульс» летом выйдет на большие экраны