USD28.2033

Усередині шторму: чому маємо зберігати холодну голову

Усередині шторму: чому маємо зберігати холодну голову

Ми опинилися у вирі подій, які розривають наш звичний, хоч який турбулентний, однак знайомий світ на клапті, зазначає у своєму блозі на “Новому часі” директорка Мистецького Арсеналу Олеся Островська-Люта. Прорив державного кордону, два вибухи поспіль на київській Бесарабці, стрілянина в столиці то тут, то там, і – на додачу – апокаліптичні сварки в онлайні між тими, чиї слова й символічні дії визначають сам інтелектуальний клімат та ідейний порядок денний у країні. І це все на тлі війни на сході України й відторгнутого Криму, де не припиняються утиски кримських татар.

Ми всередині шторму. Думаю, наші російські візаві повинні бути задоволені – зловісна доктрина Герасимова, де не так важливе воєнне захоплення, як психологічна деградація противника, працює на повну потужність. Точніше кажучи, залишається надіятися, що це і є повна потужність.

Кажуть, що зараз саме триває велика українська революція – подібно, як свого часу велика французька чи велика англійська. Це процес на 50-100 років, і ми наразі подолали лише 26. Раз так, нам – суспільству, але передусім і найважливіше, його інтелектуалам – треба почати думати вдовгу. Хотілося спочатку написати “треба навчитися”, однак, здається, ми вже досить довго вчимося й час конвертувати навчання в реальну практику.

Читайте также:

“Кандидат снялся с выборов”: стало известно о масштабном ЧП, бюллетени испорчены

Треба почати думати довгими часовими відрізками, як от при переході на 12-річну систему навчання, де перші повні результати буде видно у 2030 році. Це має бути наш найближчий горизонт. Публічні дії і висловлювання мали б бути співмірними із цим уявленим 2030 роком – треба питати себе: як те, що я кажу і роблю вплине на стан справ у 2030-му?

Читайте также:

Супрун: “VIP-больницы” должны быть доступными для всех – первые шаги сделаны

Але й це половина справи. Напевно, найважливіше зараз почати докладати максимальних, от справді максимум-максиморум, зусиль, щоб тримати голову холодною. Намагатися думати раціонально, відкладати вбік емоції, урази і взаємний біль, перетворюючись на машину поміркованості та тверезості. Необхідно обґрунтовувати власні тези й розбирати аргументацію співрозмовника, виходячи зі презумпції розумності. Тобто віри, що перед тобою така ж раціональна людина, як і ти. Якщо треба, то ставити під сумнів, може, навіть повністю заперечувати, але твердження людини, а не її особистість.

Потрібно повернути суспільну дискусію в рамки рятувального холодного раціо. І передусім це стосується публічних інтелектуалів, якщо вже публічні політики раз по раз проявляють неспроможність до тверезого мислення, генеруючи все більше і більше токсичного спектаклю. А отже, і публічні інтелектуали мали б уникати фейсбук-баталій і доведення власної правоти за всяку ціну. Не той історичний момент. Поганий компроміс кращий за хороше знищення опонента. І Шопенгауер і Кант нам всім на допомогу.

А в 2030 році – сподіваюся – ми зможемо обернутися й із полегшенням оцінити власну мудрість, яка дозволила нам вижити в найважчі часи і дала сили для такого потрібного руху вперед.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (голосов: 1, в среднем: 1,00 из 5)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Правительство давно усвоило, что легче всего взять деньги у бедных. Конечно, их у бедных немного – но зато бедных до xpeна..."

Как бы вы ни любили своего питомца, его инстинкты вы не перепрошьете и его поведение вы предугадать не можете

Какое решение вынесет Конституционный суд?

Государство в смартфоне уже работает – Гройсман

МИП представило во Львове первый фильм из цикла “Как начиналась война”

Олігархічний реванш чи новаторство: як не переплутати?

Епифаний поздравил украинцев с Днем отца

Новый iPhone 11 от Apple начнут продавать в сентябре – СМИ

“Слуга народа” заберет половину Верховной Рады

Президентом Словакии официально стала Зузана Чапутова

На админгранице с Крымом будут выяснять цели поездок на материк

В Украине впервые официально отмечают День отца

Украина потенциально может оказаться убежищем для старых коррумпированных элит Молдовы, – Куса

Оскароносного Кьюбу Гудинга-младшего обвинили в домогательствах

Зеленський звільнив посла України в Швеції

Силова федералізація демократії. Як Кремль нищить цивілізаційні цінності Європи

Захватчики пытаются прикрыть свой провал обещаниями и “паспортами”

Що робити Заходу з Росією: дотиснути чи відпустити?

“Тим, хто зараз прийде в парламент, порада: готуйтеся. Вас чекає ваше особисте пекло”, – політконсультант

Активність в межах дозволеного. Більшість російських лібералів продовжує ігнорувати “українську” тему

Аtlantic Сouncil: Украинцы хотят, чтобы изменились все, кроме них самих?