USD28.2033

Вибори-2019: російська рулетка?

Вибори-2019: російська рулетка?

Українське суспільство стоїть на роздоріжжі. Не пам’ятаю подібного рівня сумнівів, вагань та розгубленості у суспільстві.

Останні п’ять років були надзвичайно виснажливими. Ми втомилися читати про загиблих та поранених у війні з Росією. Втомилися чекати, коли макроекономічна стабілізація перетвориться на добробут кожної родини. Втомилися чекати, коли нахаби, які дозволяють собі привласнювати державні кошти, будуть притягнуті до відповідальності. Втомилися від зливів-скандалів та політичних бійок.

Але якраз зараз ми наблизилися до “українського Рубікону”, перетнувши який, ми або закріпимо та продовжимо наш рух до реформованої успішної європейської України, або повернемося до зовнішньополітичної невизначеності, популізму та імітації реформ. Думаю, усвідомлення важливості майбутніх виборів є однією з причин загальної розгубленості. Українці прагнуть змін (це підтверджують всі соціологічні опитування), однак у вирі виборчих баталій ми ризикуємо піддатися спокусі “солодких обіцянок” та “яскравого шоу”.

У сучасній українській політиці жарти та гасла поступово замінюють дискусію. Симптоматично, що сьогодні серед кандидатів ми маємо професійного жартівника, адже серед т.зв. професійних політиків немало тих, хто роками перетворював нашу політику на клоунаду.

Два слова, які виводять на слизьке кандидатів у президенти та їхніх прихильників

Почуття гумору, безумовно, є цінною рисою українців. Саме почуття гумору часто допомагало нам пережити найдраматичніші періоди нашої історії. Путінська пропагандистська машина розбилася об українські жарти. Висміяні диктатори вже не здавалися такими страшними та непереможними. Гострі політичні жарти – це також те, що завжди вирізняло нас від сусідів. Вони дивувалися: як можна так жартувати?! Оце свобода! Однак сьогодні ми втрачаємо розуміння, де жарт, а де реальність. Є кілька речей, над якими, переконана, треба серйозно замислитися кожному, кому не байдужа доля країни.

Перше. На питання, як досягти миру, забезпечити економічний розвиток, подолати нерівність та бідність, побудувати справедливе правове суспільство – нема простих відповідей. Ті, хто думає чи вдає, що вони є, обманює і себе, і суспільство. Політичний жарт вказує на проблему, але не пропонує рішення. Це дуже спрощене зображення реальності. Жарти, які базуються на нерозумінні ситуації, на приниженні інших, неповазі до країни, є самі по собі небезпечними. Політика ж, яка базується на таких жартах, є просто загрозою для держави. Це той самий інформаційний фейк. Тільки помножений стократ на ризик для нашого існування.

Читайте также:

Прем’єр пояснив, чому саме зараз ввели карантин в Україні

Друге. Гасла не можуть замінити знання та досвід. А опитування показують, що, на жаль, сьогодні ці речі знецінюються в очах українських виборців, як втім і у наших західних сусідів. Що криється за цим ростом популізму? Передусім, розчарування, що людина з університетським дипломом розуміє та готова захищати інтереси простої людини. Я розумію це розчарування! Політики десятиліттями підводили українців. Однак, мені важко змиритися, що українці, які рівнем своєї освіченості завжди викликали пошану у світі, проміняють знання на гасла. Чи довірите ви себе лікувати людині без знань та досвіду у медицині? Чи дозволите ви вчити своїх дітей людині, яка максимум прочитала підручник? Чому ж ми готові ставити експерименти над країною, та ще й країною, яка потерпає від гібридної агресії потужного ворога?

Читайте также:

В МОЗ передают 10 миллионов просроченых масок?

Третє. Наші суспільні та державні інститути ще слабкі. Маємо чітко усвідомити: Україна досі вчиться бути сильною, незалежною, конкурентною. Держави з усталеними інституціями, що чітко працюють, можуть, та й то – з великим стресом для їхнього функціонування, дозволити собі обрати несистемних кандидатів. Там існують чіткі правила та ефективні інституції. Ми ж лише на початку цього шляху. На жаль, ми не можемо бути впевненими, що шкідливе для держави рішення буде вчасно зупинене чи заблоковане. А це покладає особливу відповідальність на особу, яка займає посаду Президента. Більшість із нас не відчуває, що триває війна, і в цьому заслуга наших воїнів, і нашої влади, яку так не любимо, включно із заслугою Глави держави.

Четверте. Економічний популізм не зробить нас сильними та успішними. Ми знову чуємо обіцянки повернути заощадження в Ощадбанку СРСР, удвічі знизити ціну на газ, збільшити зарплати до рівня Польщі і т.д. Нічого нового у цьому курсі немає, лише дискредитовані у світі ідеї державного волюнтаризму.

Читайте также:

В Украине участников Второй мировой будут награждать новой медалью

П’яте. У своєму прагненні “струснути” систему, маємо усвідомлювати, що вона може і не витримати. Як влучно зауважив Ярослав Грицак, сьогодні, на відміну від подій сторічної давнини, існує геополітичний консенсус щодо існування України, але для того, щоб наповнити змістом внутрішнє єство країни, цього зовнішнього консенсусу недостатньо. Від наших дій всередині, від змоги знайти внутрішній консенсус залежить, чи утвердимося і житимемо, дихаючи вільно і впевнено. А от з тими, хто несе “цінності” совка, незважаючи на “новизну” і “молодість”, дорога лише назад, у морок стереотипів та обмеженості.

Бо хіба може йтися про гідність і повагу, коли не обіцяють, а “зуб дають”? Коли готові домовлятися про здачу країни з “чортом лисим”, бо не мають ані крихти розуміння, як зміцнювати та утримувати позиції країни на міжнародному політичному та дипломатичному фронті? Хіба може йтися про відповідальність, коли нема особистого розуміння, як і на яких засадах слід розвивати країну, а є лише мильна бульбашка консультацій з експертами, в кожного з яких свій порядок денний? Або коли у надзвичайно складний для держави час політик, яка претендує на пост глави держави, використовує свої зв’язки та впізнаваність на Заході лише для паплюження чинного Президента? Як можна називати себе європейським лідером та одночасно кричати про західних “агентів”, які ніби-то ставлять експерименти над українцями?

Вирішальність теперішнього моменту чудово розуміють у Кремлі. Саме на нашу втому і зневіру розраховує ворог, щоб ми втратили здатність опиратися агресії. Україна є тим неочікуваним фактором, що гальмує їхнє просування далі.

На всіх міжнародних майданчиках кремлівські очільники переконують, що Україна – “недодержава”, і Росія готова застосувати всі гібридні інструменти впливу, щоб це стало дійсністю. А низка кандидатів, які, можливо, не є промосковськими, але лише полегшують їм завдання, говорячи саме те, що потрібно Кремлю.

Отже, у нас є вибір. У своїй виснаженості піддатися насолоді самообману, що проблеми зникнуть під помах чарівної палички усміхненого кандидата чи кандидатки. І одночасно втратити все, що так тяжко здобуваємо – від свободи до держави.

Або у цій же своїй втомі усвідомити, що реформи – це не спринт, навіть не марафон, а естафета марафонів, і лише з черчілівськими потом, сльозами і кров'ю, з нашими втратами, жертовністю, небайдужістю, щоденною працею – ми можемо дійти до мети – побудови сильної та успішної європейської держави, де важливими є права і добробут кожного.

Маємо вирішити: хочемо дозволити експерименти з невідомим результатом, а чи послідовно, обдумано, може, не так швидко, як мріялося, але все ж змінювати країну? Є ті, хто зловживають, кому не місце у державному апараті, і це, безумовно, є проблемою. Але для того, щоб в нашому домі побороти корупцію, не варто палити хату, бо завтра не буде де і за що боротися.

Це не телешоу, де можна переписати кінцівку. У реальному житті результатів виборів нам не переписати. За наслідки невдалого експерименту доведеться розплачуватися усім.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (голосов: 1, в среднем: 5,00 из 5)
Загрузка...

Комментарии (1)

  • — 08.03.2019 07:24
    flag

    Выборы 2019. Украина выбирает себе колонию или российскую или американскую. И ни одного кандидата, который бы сохранил вне блоковый статус. Все кандидаты продажные и готовы продать Украину и украинцев в рабство.

    0
Чтобы оставить комментарий необходимо

"К сожалению, понятия хороший человек и хороший политик далеко не одно и то же."

© Антон Савин

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

2 апреля. Памятные даты

К отбору украинских стартапов привлекли уже почти 400 экспертов

112-річного британця визнали найстарішим чоловіком у світі. Він пережив пандемію “іспанки”, але в ізоляції зараз уперше

Украинские провайдеры “прокачивают” интернет, потому что на карантине вырос трафик

Война только начинается: Коломойский наказывает Зеленского

Колись карантин закінчиться, але не для всіх

Над Арктикой появилась озоновая дыра рекордных размеров

В Житомире завершили съемки фильма о Сергее Королеве

Коронавирус и Евросоюз. Убивает или делает сильнее?

Уряд посилив заходи безпеки для боротьби з коронавірусом

Украинские медики получат бонусы от мобильных операторов

В TikTok и Instagram появились аккаунты Минздрава о коронавирусе

Гірше не буде? За рік маємо цілковиту катастрофу, яку зробили разом

Політолог: Українці бояться коронавірусу, проте питання як “пережити” карантин з точки зору матеріального забезпечення їх турбує не менше

В Харькове создали приложение, которое помогает врачам добраться на работу

Понад 1100 людей самоізолювались у Вінницькій області

Без пафоса и пропаганды: так выглядит настоящий “русский мир” в ОРДЛО

Цьогоріч у Вінниці не святкуватимуть День Європи

В Украине запустили образовательный проект для защиты детей в интернете

NASA выбрала миссию, которая будет исследовать магнитные бури