USD28.2033

Вибори у Латвії: 3 головні висновки для України

Вибори у Латвії: 3 головні висновки для України

Парламентські вибори у Латвії 6 жовтня, на яких несподівану перемогу здобули проросійські сили та націонал-популісти, стали однією з останніх у ланцюгу подій, які зумовлюють радикальну зміну політичного та ідеологічного портрету Європи. Країни Балтії традиційно випадали з уваги українських ЗМІ при висвітленні загальноєвропейських соціально-політичних тенденцій останніх років. Їх часто розглядали у відриві від подій у Західній Європі, однак для України Балтія має набагато важливіше значення, аніж здається на перший погляд. Балтійські держави не просто частина Європи, а ще й розділяють з Україною спільну проблему – кордон з Росією. Литва, Латвія і Естонія кілька разів ставали жертвами російського імперіалізму, і до сьогодні стосунки між ними далекі від дружніх. Саме Балтія, а не Німеччина, Австрія чи Франція – це перші країни, які мають бути стратегічними союзниками України як в економічному, торговельному, так і в політичному плані, особливо у питаннях протистояння з РФ.

Нинішні парламентські вибори у Латвії мають бути ретельно проаналізовані, а їхні наслідки – залишатися у центрі уваги офіційного Києва, особливо подальше формування правлячої коаліції. Зі свого боку, я хочу зробити три основні висновки з виборів у Латвії, які, на мою думку, є визначальними у цій історії.

№1. Політичний портрет Європи ще більше здвигається вправо

Результати парламентських виборів у Латвії засвідчили, як стрімко європейська політика рухається на правий політичний фланг під тиском глобальних трансформацій. Те, що перші місця зайняли праві націонал-консервативні сили, цілком відповідає загальноєвропейській тенденції. Старі, переважно ліберальні еліти, відходять на другий план, поступаючись місцем націонал-популістам, яких вважають найбільш компетентними у вирішенні нагальних питань.

Латвія стала першою країною серед держав Балтії, у якій відбувся цей політичний здвиг. Ліві ліберали та зелені на чолі з прем`єр-міністром Марісом Кучінскісом не виправдали очікувань і посіли лише шосте місце, хоча пророкували їм друге або третє. Їхні партнери – ліберали з партії “Нова єдність” – взагалі стануть найменшою фракцією у парламенті, здобувши лише 8 місць.

Читайте также:

Выходные в ноябре: сколько дней смогут отдохнуть украинцы

Найбільший куш урвали праві консерватори. Перше місце зайняла проросійська, але права, партія “Злагода”. Друге місце здобула націонал-популістська “Кому належить держава”. А третіми фінішували “молоді політики” з Нової консервативної партії. Всіх їх об`єднує кілька ключових політичних меседжів, які й привели їх до перемоги:

  • Боротьба з корупцією
  • Захист внутрішнього ринку
  • Анти-імміграційна риторика
  • Нова інституційна база на противагу ліберальній у Брюсселі
  • Критика старих еліт
  • Збереження національних цінностей і обережний антиглобалізм

Так само як у Австрії, Чехії, Угорщині, Польщі та нещодавно Швеції, праві сили прийшли до влади на хвилі загального розчарування виборцем у старих багаторічних елітах, які, на думку значної частини населення, не здатні захищати інтереси Латвії в умовах зростання регіональних і глобальних загроз, таких як конфлікти, економічні негаразди, криза ЄС, демографічні зміни, екологічні проблеми та міграційний тиск. Цікаво, що навіть консерватори з уже колишнього коаліційного уряду лібералів – партія “Національне об`єднання”, хоча також програла, але втратила найменше мандатів, лише чотири порівняно зі своїми партнерами по коаліції. Їх врятувало те, що один з ключових пунктів їхньої політичної програми – захист латиської мови та національної ідентичності – лише зріс у популярності на тлі кризи глобальної безпеки та глобалізації.

Читайте также:

Украинцы останутся без авто из-за депутатов: «новые проверки и испытания»

Латвія продемонструвала, що тенденція зміщення європейської політики вправо тепер не стосується лише Західної Європи, а й Північної також, яка протягом десятиліть була тихим монолітом лібералізму ще з кінця 1940-х років. Ця тенденція є новою для України. Офіційний Київ має виробити стратегію поведінки щодо нових правих еліт у Європі. Відсутність контактів між українською владою і націонал-популістами, які приходять до влади у європейських столицях, лише ізолює Україну і позбавляє її перспектив можливого формування нових регіональних альянсів для продовження ефективної протидії Росії і функціонування економіки в нових геоекономічних умовах.

Читайте также:

Новый глава ОБСЕ впервые приехал в Украину

№2. У Латвії відбулося оновлення еліт

Більшість депутатів з попереднього скликання не пройшли до парламенту Латвії за результатами цих виборів. Праві консервативні партії, які посіли перші місця, раніше рідко були у великій політиці, а чимало їхніх членів є новачками. Це означає, що Латвію чекає переосмислення своєї внутрішньої і зовнішньої політики та відхід від старих звичних для регіону практик.

Україна отримала шанс встановити контакти з новими латвійськими елітами, які є менш досвідченими у справах регіону. Однак оновлення еліт несе в собі й політичні ризики для України. Проросійська партія “Злагода”, яка здобула перше місце і отримала 19,8% голосів, попри спробу ребрендингу напередодні виборів, все ще зберігає тісні зв`язки з Москвою. А тому її участь у майбутньому коаліційному уряді може стати загрозою для позиції України у регіоні. Тим не менше, решта правих націонал-популістів з партій “Кому належить держава” та Нової консервативної партії будуть зайняті внутрішніми проблемами, а тому можуть зацікавитися більш тісній співпраці з Україною у питаннях торгівлі та економіки.

№3. У ЄС посилюється внутрішня структурна криза

Вибори у Латвії ще раз засвідчили, що боротьба всередині ЄС між старими традиційними повоєнними ліберальними елітами та новими позасистемними правими консервативними силами набере нових обертів. Одним з основних проявів цієї ідеологічної і політичної боротьби за реформування ЄС став розкол Союзу на західноєвропейський блок на чолі з Францією і Німеччиною та східноєвропейський блок на чолі з Польщею і Угорщиною. Вибори у Латвії додають цю країну до лав останніх, а нові еліти цілком прогнозовано можуть піти на зближення з угорцями, поляками, чехами та словаками у своєму протистоянні з Брюсселем.

Для України посилення структурної боротьби в ЄС може мати негативні наслідки, адже ця боротьба відтягує момент реформування Євросоюзу та послаблює позиції Європи на міжнародній арені. Цим вдало користується Росія, намагаючись грати на політичних і ідеологічних розбіжностях різних країн Європи з метою послаблення впливу ЄС, налагодження стосунків з новими елітами та лобіювання скасування санкцій проти Кремля.

Крім того, падіння одного ліберального уряду за іншим ставить під сумнів майбутню цілісність ЄС, а з нею і майбутні євроінтеграційні перспективи України. Відтак, Київ має виробити нову стратегію щодо стосунків з ЄС і прорахувати різні варіанти інтеграції з Євросоюзом, враховуючи ці тенденції. Також непоганою ідеєю було б встановлення комунікації з новими елітами Європи, щоб зрозуміти, які вони мають плани щодо майбутнього ЄС і його розширення.

Вибори у Латвії – не остання електоральна перемога націонал-популістів у Європі. Кульмінацією їхнього піднесення мають стати вибори до Європарламенту у 2019 році. Це та точка, після якої, у разі тріумфу правих, говорити про старий регіональний порядок буде вже не актуально.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Правительство давно усвоило, что легче всего взять деньги у бедных. Конечно, их у бедных немного – но зато бедных до xpeна..."

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

Россия готовит наступление на Украину! Перехвачен секретный разговор! Уже стягивают авиацию и войска!

Microsoft готов консультировать МОН по цифровизации школ в Украине

Насирова не пустили в Давос

Раду Європи та ОБСЄ потрібно вивчати як класичні об’єкти російського впливу

Срочно! Янукович попал в больницу в России! Его порезали

Украинцам обещают подорожание интернета на четверть

Дипломат пояснив, чому Росію не повернуть у ПАРЄ

Саакашвили жестко высказался об украинцах в Польше: А чему радоваться?

В антикорсуд не попадут еще 9 “сомнительных” кандидатов: список

Оглашение приговора Януковичу: онлайн-трансляция

Фильм “Зеленая книга”, номинированный на пять “Оскаров”, выходит в прокат

Вердикт суда о госизмене Януковича: Виновен

Первинне завдання Вакарчука – жорстке фільтрування охочих потрапити до влади

Политэксперт: Тимошенко продемонстрировала, каким должен быть президент

Мир впервые отмечает Международный день образования

Компания Boeing провела первые испытания летающего такси

“Не все однозначно”: юрист — об интриге дебатов в ПАСЕ по морякам

Суд зобов’язав ДБР розслідувати походження коштів фірм-донорів “Опоблоку”

На 1+1 выдали правду о Зеленском в новогоднюю ночь: «Ошибки не было»

МОН заинтересовано в сотрудничестве с Microsoft для разработки концепции цифровизации школ