USD28.2033

Від УНР до сучасної України: невирішене земельне питання як причина кризи державності

Від УНР до сучасної України: невирішене земельне питання як причина кризи державності

Сьогодні незалежна Україна перебуває в не менш складних обставинах, ніж ті, в яких 100 років тому була УНР. І земельне питання знову є наріжним каменем розвитку держави та барометром компетентності влади.

20 листопада 1917 року у Києві було проголошено УНР – Українську Народну Республіку. Новий державний статус засвідчував Третій універсал Центральної Ради – вищого керівного органу України, головою якого був вчений-історик Михайло Грушевський.

Ситуація, в якій перебувала Україна на той час, була надзвичайно складною. До влади у Росії прийшла радикальна партія більшовиків, яка пообіцяла народам колишньої імперії припинити війну (тривала Перша світова) та передати землю до рук селян. Україну більшовики розглядали як невід’ємну частину Росії, хоча на словах і підтримували «право народів на державне самовизначення». Популізм більшовиків мав чимало прихильників.

Центральна Рада не ризикнула повністю розірвати стосунки з Росією. У Третьому універсалі зазначалось, що до УНР належать усі землі, населені здебільшого українцями (за винятком Криму). Центральна Рада проголошувала 8-годинний робочий день (неабияке досягнення для початку минулого століття!). Запроваджувався державний контроль над виробництвом. Україна закликала воюючі сторони негайно сісти за стіл переговорів. Скасовувалась смертна кара, мало бути створено незалежний суд. Для національних меншин передбачались автономні статуси.

Читайте также:

Спасибо Путину за санкции

Однак, усі ці позитивні прагнення розбивались об підводні камені найважливішого питання – земельного. Велика частина землі до революції 1917 року перебувала в основному в руках латифундистів – поміщиків та багатіїв. Центральна Рада не гарантувала справедливого земельного законодавства та приватної фермерської власності. Це і стало передумовою відторгнення між народом і владою молодої держави.

Читайте также:

ФСБ готова врать о причинах ранения захваченных украинских моряков

УНР не змогла відвернути загрозу з боку агресивної більшовицької Росії. Боєздатну армію не було сформовано. І найголовніше – українські хлібороби, що сподівались на дієві реформи, були розчаровані у Центральній Раді, часто наївно розраховували на обіцянки комуністів дати землю «усім і відразу». Це стало однією з основних причин падіння УНР, призвело до збройної перемоги більшовиків та встановлення тоталітарної диктатури.

На початку ХХІ століття наша історія ніби пішла по колу – програючи інформаційну війну агресивному сусіду, Україна не змогла відвернути і збройну агресію від своїх кордонів. Що ж до земельної реформи, то її останні 26 років гальмували, а потім вчинили спробу форсованого впровадження ринку землі. Відповідь народу була цілком очікувана – масові протести.

Влада повинна зрозуміти: нині, як і сто років тому, головний порятунок від поразки державності – у тому, щоб державна влада і народ були одностайними. А щоб влада не втрачала довіру народу, вона має проводити реформи в його інтересах! І головна з цих реформ, як і століття тому, – земельна. Вона має бути втілена зважено, поступово і з усіма необхідними запобіжниками від махінацій національним багатством. Інакше – влада буде відторгнута народом, що стане ударом і для держави.

Чи зможе нинішня влада якісно вирішити земельне питання і зробити землю ресурсом розвитку країни, а не засобом збагачення «обраних»? Відповідь на це питання є відповіддю на те, яке майбутнє матиме Україна.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Вы знаете когда врет политик – когда у него шевелятся губы."

Труханов в 2017 году аннулировал свой паспорт РФ – решение суда

Супрун продовжує нехтувати українським правом – юрист

Украинская телеведущая жестко осадила московских пропагандистов: “Вы за***ли!”

Суд над Мангером: часть заседания пройдет в закрытом режиме

Звичайна пострадянська депортація

Конгресс США хочет увеличить помощь Украине на $75 млн

Людьми надо оставаться, людьми, а не политическими животными – Береза

Комаровский гневно высказался Гордону о ситуации в Украине: “Я не догоняю”

Епифаний рассказал, как приняли на Афоне делегацию ПЦУ

Российские Искандеры – непосредственная угроза Украине – Полторак

Про що насправді сказали в Кремлі, або Неофіційний переклад з російської

Янукович готовит реванш в Украине: Герман “спалила” планы беглого президента

Украинский военнослужащий узнал Лусварги – ГПУ

“В наших кандидатів лише гасла і хотєлки”. Якою має бути програма щодо національної безпеки і оборони

Корабли НАТО войдут в Черное море для поддержки Украины

У ЄС погодилися заморозити активи і видачу віз росіянам, причетним до захоплення моряків України

Запад подготовил сокрушительный удар по России: «уже в ближайшие дни»

НАТО активизирует военное присутствие в Черном море – Полторак

Угрозы выборов: как в Украине могут использовать “руку Кремля”

Украинцев предупредили о грядущей катастрофе: «Она пойдет под откос со всеми»