USD28.2033

Відзавтра всі послуги мають надавати українською. 16 відповідей про 16 січня

Відзавтра всі послуги мають надавати українською. 16 відповідей про 16 січня

Вже завтра, 16 січня, набуває чинності одна із ключових норм мовного закону, стаття 30 “Державна мова у сфері обслуговування споживачів”

Відповідь на 16 нагальних запитань, що постають у зв'язку із зазначеним нововведенням, у своєму матеріалі дали “Тексти”, повідомляє .

1. Чому сфера послуг має перейти на українську саме з 16 січня?

Це регулює закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної” (більше відомий як закон про мову).

Він набув чинності 16 липня 2019 року. Але окремі норми вирішено ввести в дію пізніше – через кілька місяців або років, аби дати державі, громадянам і бізнесові час на підготовку.

Стаття 30, яка визначає, що “мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова”, починає діяти через 18 місяців після набуття чинності законом про мову, тобто 16 січня 2021 року.

2. То що, всіх тепер змусять розмовляти українською?

Ні. Закон регулює саме мову надання послуг, а не те, хто якою мовою розмовляє. На мову приватного спілкування закон узагалі не поширюється. Українською мають надавати послуги споживачам, зокрема під час усного спілкування. Що ж до мови роботи, це залежить від того, де Ви працюєте.

Стаття 12 мовного закону визначає, що “мовою діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова”.

Мову робочого спілкування у приватному секторі закон не регулює, за винятком того, що ніхто не має права забороняти працівникові спілкуватися на роботі українською та змушувати переходити на іншу мову (це визначає стаття 21 закону).

3. Чи залежать вимоги до мови обслуговування від форми власності?

Ні, не залежать. Згідно із Конституцією України, всі форми власності в Україні є рівними, тому закон визначає, що “підприємства, установи та організації всіх форм власності, фізичні особи – підприємці, інші суб’єкти господарювання, що обслуговують споживачів… здійснюють обслуговування та надають інформацію про товари (послуги)… державною мовою”.

Відзавтра всі послуги мають надавати українською. 16 відповідей про 16 січня

4. На які послуги поширюється дія закону?

На будь-які послуги, які надаються в Україні. У магазині чи кав’ярні, на курсах водіїв чи в дитячому гуртку, у ремонтній майстерні чи службі доставки – всюди послуги мають надавати українською.

5. То що, тепер я не зможу отримати послугу російською? А мого друга-іноземця не мають права обслужити англійською?

Один із найпоширеніших міфів російської пропаганди – буцімто закон забороняє надавати послуги іншими мовами. Звісно, це неправда. Закон лише гарантує кожному обслуговування українською за замовчуванням. Це означає, що Вас мають автоматично обслуговувати українською, надавати українською інформацію про товари чи послуги (меню, прейскурант, користувацькі інструкції тощо).

Однак якщо клієнт хоче, щоб його обслуговували іншою мовою – немає жодних проблем. У законі чітко сказано: “На прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін”. Закон також передбачає, що “інформація державною мовою може дублюватися іншими мовами”.

Читайте также:

Український військовий, який втратив ногу на Донбасі, встановив рекорд України. ФОТО, ВІДЕО

6. А послуги в інтернеті теж тепер мають надаватися українською?

Так. Закон стосується надання послуг “у тому числі через інтернет-магазини та інтернет-каталоги”. Власне, насамперед для інтернет-магазинів і передбачався такий довгий 18-місячний перехідний період, який вони мали використати для “українізації” своїх сайтів.

Також закон передбачає, що “суб’єкт електронної комерції, зареєстрований в Україні, під час своєї діяльності та в разі поширення комерційного електронного повідомлення зобов’язаний забезпечити надання всієї інформації, визначеної Законом України “Про електронну комерцію”, в тому числі щодо предмета електронного договору, державною мовою”.

7. Чи правда, що порушників закону відразу штрафуватимуть?

Ні, неправда. Якщо споживач поскаржиться на порушення права на обслуговування українською мовою, і факт порушення буде доведено, на перший раз заклад, що порушив закон, отримає лише попередження та припис про усунення порушення впродовж 30 днів. А от за повторне порушення протягом року вже буде накладено штраф на суму від 5100 до 6800 гривень.

8. Кого штрафуватимуть: заклад чи працівника?

Читайте также:

“Инновационный “метод Кивана”, – политтехнолог Голобуцкий высказался об одесском деле

Як попередження, так і штраф за повторне порушення стосується суб’єкта надання послуг – закладу або фізичної особи – підприємця. Якщо працівник порушить закон усупереч настановам роботодавця, звичайно, заклад може вирішити стягнути з такого працівника завдані штрафом збитки. Але це вже внутрішня справа самого закладу, що регулюється цивільним і трудовим законодавством, а не законом про мову.

9. Куди звертатися та що робити, якщо мене не обслуговують українською?

Для захисту права на отримання інформації та послуг українською мовою створено спеціальну інституцію – уповноваженого із захисту державної мови. На його офіційному сайті розміщено пам’ятку про те, що робити, якщо Ваші права порушені.

Крок 1: попросити про обслуговування українською.

Крок 2: (якщо проблему не вирішено) – звернутися до керівництва або на гарячу лінію закладу/мережі.

Крок 3: (якщо проблему так і не вирішено) – задокументувати порушення й надіслати письмову чи електронну скаргу вповноваженому.

Відзавтра всі послуги мають надавати українською. 16 відповідей про 16 січня

Усі контакти й поради щодо оформлення скарги викладені тут.

10. А що робити, якщо закон про мову порушують не у сфері послуг, а наприклад, в освіті чи в органах влади?

Стаття 54 Закону про мову дає кожному громадянинові право оскаржити до уповноваженого порушення закону в різних сферах суспільного життя. Загалом алгоритм дій має бути приблизно таким самим, як і у випадку порушень у сфері послуг.

11. За порушення в інших сферах також передбачена відповідальність?

Так. Але штрафи з порушників стягуватимуть з 16 липня 2022 року. Їхній розмір становитиме від 1700 до 11 900 гривень залежно від сфери й виду порушення, і стосуватимуться вони вже переважно фізичних осіб – порушників.

Читайте также:

Ляшко назвал новый тариф на медпомощь при родах в 2022 году

Проте й до липня 2022-го порушення закону не будуть безкарними. Державні службовці, учителі чи директори шкіл можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності й навіть звільнені з роботи за порушення закону про мову.

12. Я працюю у сфері послуг, але погано володію українською. Якщо я робитиму помилки, мене можуть оштрафувати?

Ні. Контролюватиметься сам факт застосування української мови, а не її бездоганність. Очевидно, що помилки при мовленні є звичною річчю, особливо коли людина переходить на не рідну для себе мову. Цього не варто соромитися. Звісно, що правильніше Ви спілкуєтеся українською, то краще, але про жодні штрафи чи інші санкції за помилки не йдеться.

13. А чи не краще замість того, щоб карати порушників, навпаки, заохочувати тих, хто виконує закон, наприклад, знижувати їм податки?

Ні, не краще. Податкові чи інші пільги за виконання закону – абсурд. Такого немає й не може бути в жодній державі світу. Проте споживачі можуть самі заохочувати тих надавачів послуг, які чітко дотримуються закону – віддавати їм перевагу перед конкурентами, радити знайомим, частіше купувати їхні товари чи залишати більше чайових.

14. Але все ж таки, може, спочатку треба навчити людей українській мові, а потім вимагати надавати нею послуги?

Саме цим і займаються заклади освіти. В Україні давно більшість таких закладів навчають українською, а з 2017 року вона є мовою освітнього процесу по всій країні. І навіть у закладах з іншою мовою навчання українську вивчали й вивчають як предмет.

Але оскільки чимало наших співвітчизників не вчили українську мову у школі (наприклад, переїхали з інших частин колишнього СРСР) або вчили погано чи забули через русифікацію, закон передбачає обов’язок уряду організувати безкоштовні курси української мови для дорослих.

Такі курси мали діяти вже з 2020 року, однак цього досі не зроблено. Тому поки що безкоштовні курси українською організовують волонтери. В умовах карантину українську мову можна вивчати онлайн на платформі “Є-мова”.

15. Як можна допомогти контролювати виконання закону та сприяти утвердженню української мови?

Громадські організації й активісти, згуртовані у спільну “Мова об’єднує” займаються популяризацією та сприяють втіленню в життя мовного закону.

Наприклад, рух “Простір свободи” проводить докладний моніторинг становища української мови в усіх областях України в різних суспільних сферах. Ви можете в зручний для себе спосіб долучитися до цієї справи.

16. Тепер закон про мову діятиме вже на повну силу?

Різні норми закону набуватимуть чинності ще впродовж кількох років. На сьогодні українську мову мають застосовувати в діяльності органів влади й самоврядування, державних і комунальних підприємств та організацій, в освіті, науці, охороні здоров’я, у рекламі, на транспорті, відтепер – у всій сфері послуг. Але це ще не все.

Із 16 липня 2021 року культурно-мистецькі заходи мають проводити переважно українською мовою. Інформацію в музеях і на виставках мають подавати українською, але можуть дублюватисіншими мовами. Звідтоді ж не менш ніж половину асортименту книгарень мають становити видання українською мовою.

Влаштовуючись на посади, робота на яких вимагає знання мови, потрібно буде надати документ, що підтверджує необхідний рівень володіння мовою. Для посад в уряді, на держслужбі, у керівництві закладів освіти чи поліції потрібно буде скласти спеціальний іспит й отримати сертифікат про відповідний рівень володіння мовою.

Із 16 січня 2022 року на українську мову перейде всеукраїнська преса.

Із 16 липня 2022-го офіційні сайти органів влади, установ, медіа тощо повинні мати українськомовну версію, яка для користувачів в Україні має завантажуватися за замовчуванням, а комп’ютерні програми, встановлені на товарах, що реалізуються в Україні, повинні мати українськомовний інтерфейс.

А з 16 липня 2024 року вимоги щодо української версії поширюються на регіональну й місцеву пресу, а мінімальна частка української мови в ефірі загальнонаціональних телеканалів і радіостанцій має зрости з нинішніх 75% до 90%, місцевих і регіональних – із 60% до 80%.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

  Чтобы оставить комментарий необходимо

  "И политическая жизнь - это театр: одни на освещенной сцене; другие - в темном зале."

  © Константин Кушнер

  Регистрация

  (Максимальный размер файла 0,5Mb)

  Восстановление паролю

  Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

  Україна ніколи не кидає своїх. Ні живих, ні мертвих, – Дмитро Кулеба

  “На фоне агрессивных действий России”. Канада предоставит Украине $120 млн кредита

  Джонсон считает, что Запад недооценивает ситуацию вокруг Украины: он отправляет в Москву министра обороны и готов поддержать отключение РФ от SWIFT

  Як захистити свої дані від хакерів: українцям дали поради

  General Motors инвестирует $6,5 миллиарда в заводы по производству электрокаров и батарей – СМИ

  Шевченко стал основным кандидатом на пост главного тренера сборной Польши

  Посол України у Німеччині зрадів відставці командуючого ВМС ФРН

  От шимпанзе до свиней: как хирурги научились пересаживать людям органы животных

  “Только нам решать”. Болгария ответила на требование России вывести войска НАТО из страны

  Лондон дізнався про плани РФ після захоплення Києва. США стурбовані

  SpaceX и NASA во второй раз отложили отстыковку грузовика Cargo Dragon от МКС

  Харьков был и будет украинским, дадим отпор любому захватчику – мэр ответил Зеленскому

  Вірогідність повномасштабного російського вторгнення зараз навіть вища, ніж була у 2014 році, – Аваков

  Зеленский: Оккупация Харькова может быть целью России

  В Карпатах спасатели ищут четырех туристов: заблудились во время катания на лыжах

  Это была ошибка: глава ВМС Германии после своего заявления о Крыме подал в отставку

  На АЭС «Фукусима-1» произошла утечка нескольких тонн хладагента

  РФ не получит компенсацию, если Северный поток-2 не сертифицируют – вице-канцлер Германии

  Лавров ждет ответ США на ультиматум об Украине на следующей неделе: Блинкен “пообещал”

  Більше зацікавлений у сварках: у США відповіли Зеленському на його різкі слова на адресу Байдена