USD28.2033

Війна як тло: ми наочно побачили прірву в суспільстві

Війна як тло: ми наочно побачили прірву в суспільстві

“Просто помовчіть…” Соцмережі мають одну перевагу перед соцвимірюваннями: вони не дають абсолютних цифр, натомість краще пояснюють мотивацію кожної окремої групи цього самого багатовимірного соціуму. Коли прийшла звістка про катастрофу російського військового борту, набитого гуманітарним десантом до Алеппо, мережі вибухнули. Більшість не приховувала свого задоволення справедливістю Божої кари, і мені забракне гуманізму цих людей засуджувати. Інша частина, менша, але дуже емоційна й помітна, якраз демонструвала надлишки того гуманізму. “Не танцюйте на кістках… Проявіть співчуття… Пожалійте людей, у них залишилися сім’ї… Де ваша емпатія? Просто помовчіть…”

Уже не пам’ятаю, хто із соцмережевих приятелів запропонував аналогію: припустімо, 1942 року зазнав аварії літак Люфтваффе з музикантами Ґевандгауз-оркестру і репортерами Ґеббельсового кіножурналу Die Deutsche Wochenschau, які прямували до Ель-Аламейна піднімати дух німецьких солдат… Невже, гаразд, хай не в СРСР – у Британії бодай хтось відчув би напад суму? Я згоден, що простий німецький скрипаль (який виконував, зауважмо, Бетговена й Ваґнера, а не “Священная война” й тим більше не “Вежливые люди”) ні в чому особисто не винен, тільки ви скажіть це родичам Анни Франк… Так, Спаситель заповідав молитися за своїх ворогів і прощати братові, який згрішив проти тебе, до 490 разів (Мт. 18:22). Гаразд, я помолюся. Потім, коли все закінчиться. І ніякі вони мені не брати. А зараз мені є за кого молитися.

Ми щойно наочно побачили прірву в суспільстві: між тими, хто усвідомлює, хто відчуває шкірою, що в його країні йде війна, можливо, не повномасштабна, можливо, не тотальна, можливо, гібридна (хоча я, кажучи відверто, до пуття не розумію, що це означає – хіба це якась несправжня, неповноцінна, не зовсім війна, недовійна?)… Ну й іншими, для них це обставина медійного тла, прикра неприємність, від якої за бажання можна абстрагуватися. Це ж не зі мною?

Читайте также:

Холодницкий: Ругался матом, но закон не нарушал

І тут ми знову повертаємося до некомфортної теми, котрої, як не крути, не уникнути. То є в нас війна чи немає? Якщо є, чому немає воєнного стану, чому в центрі столиці функціонує посольство держави-агресора, чому частка Росії в товарообігу нашої країни все ще становить аж 8%? На кожне із цих запитань є ніби переконлива відповідь. Тому що ми купуємо в РФ три чверті необхідного нам ядерного палива, а частка АЕС в енергобалансі країни перевищує 56%. Тому що, можливо, таки знову доведеться докуповувати російський газ. Тому що частина українських підприємств усе ще має ринок збуту тільки на Сході, а втратити зараз роботу ніхто не бажає. Тому що… Починаєш перелічувати, і самому стає соромно.

Чи були ми готові два з половиною роки тому занурити країну в темряву й холод? Без армії? З потужною п’ятою колоною всередині? Із безвідповідальними елітами, яких не цікавить нічого, крім влади й грошей, як у центрі, так і на місцях? З дезорієнтованим населенням, яке купується на гасла популістів, як кажуть, “на раз”? Із міжнародними донорами, які згодяться на будь-які компроміси, аби було тихо? З іноземними посольствами, які насамкінець працюють лише на вибори у своїх країнах? Без найменших перспектив реформ, хай куцих, хай половинчастих? Із військовою адміністрацією замість діючої влади, на яку хоча б можна якось тиснути? Може, відчуття спільної небезпеки, спільної долі згуртувало б націю. А може, й ні, надто вже по-різному ми розуміємо емпатію… Але поза всяким сумнівом, офіційна визначеність (як кажуть англійці, “називання кота котом”) додала б нам певних моральних переваг, себто того, чого нині нам, як доводить практика, найбільше бракує.

Читайте также:

Расправа над “Сарматом”: убийцы приехали на государственном авто, в деле прорыв

Ми живемо так чи так у світі символів – символічних жестів та слів. Слово “війна” для українців надто травматичне, щоб ним маніпулювати. Саме собою воно викликає відторгнення, вмикається пам’ять поколінь. Але його відсутність у суспільному просторі або, ще гірше, його наявність у нічим не навантаженому офіціозно-ритуальному варіанті породжує аутизм, що прогресує.

Бачиться це трохи дивним: поміж нами існує “прокладка” людей, яка цілком природні прояви обурення, ображеної гідності, злості, ненависті – так-так, ненависті! – стосовно ворога (а як іще його назвати?) сприймає як щось невідповідне магістральній глобалістській толерантності. Це все, бачте, мова ворожнечі, а ми маємо шукати шляхи діалогу! Із ким? Про що?

Я збирався писати щось підсумкове, новорічне й позитивне, а вийшло таке… Бо війна триває, і щодня вона додає сивого волосся тим, хто кожної хвилини чекає бодай короткої звістки від рідної людини звідти, з окопу: “Люба…” або “Мамо, в мене все в порядку”.

Юрій МАКАРОВ, “Тиждень”

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Для политиков реформы – это во-вторых, а может даже в-третьих. Любой ценой удержать себя во власти – вот что для них во-первых."

© Олег Попцов

Премьер признался, что поддерживает контакт с Путиным: причина поражает

Промежуточные выборы в Конгресс США: кого выберут американцы?

В Польше заявили о напряженных отношениях с Украиной: сделан прогноз на полгода

Курс валют на 16 октября: гривна набрала вес после праздников

Оккупанты Крыма подняли по тревоге береговые ракетные комплексы

Прихожанам РПЦ запретили молиться на Афоне

Пропагандист Путина осквернил главный памятник украинцев: Начинай прятаться

Лукашенко испугался украинских “бандитов” и решил закрыть границу: Я Путину об этом говорил

Венгрия заблокировала сотрудничество Украина-НАТО: выдвинут жесткий ультиматум

Европарламент наблюдает за фальсификацией «дела» Вилкула, — эксперт

Путин не простит Украине автокефалию: готовится новое вторжение, в Европе бьют тревогу

Теперь Трамп взъестся на “плюшфюрера” по-настоящему, потому что задето его самолюбие и деловые интересы Америки

Лукашенко выступил против Украины из-за автокефалии: Мы против раскола

Ярош заявил, что подразделения УДА уходят с передовой в Донбассе

Прекращение выплат: почему украинцы остались без государственной помощи

РПЦ разрывает общение со Вселенским патриархатом

Венгрия продолжит блокировать комиссию Украина-НАТО – Сийярто

В Донецкой области нардеп Олег Недава отжал руководство областной ячейкой партии “Наш край” у депутата Сергея Третьякова

УПЦ КП: После синода РПЦ у верующих УПЦ МП осталось два выхода

Порошенко уже перехватил многие лозунги “Свободы”