USD28.2033

Волинь vs Катинь: разюча різниця між польськими символами

Волинь vs Катинь: разюча різниця між польськими символами

Понад півстоліття головним історичним символом для поляків була Катинь. Підступний розстріл чекістами полонених офіцерів, військової еліти польської держави був під суворим табу комуністичного режиму. Проте про нього потай розповідали в сім’ях, писали в підпільному самвидаві. Тому Катинь стала однією з опор антикомуністичних, чи навіть ширше, антитоталітарних настроїв у ПРЛ (польск. Polska Rzeczpospolita Ludowa).

Боротьба за відкриття правди про Катинь була невід’ємним елементом боротьби за іншу, демократичну, вільну від комуністичного диктату Польщу. Катинь нагадувала про одвічну підступність Росії, яка навіть після падіння комунізму приховує правду про трагедію 1940 року. Здавалося, після пов’язаною з Катинню Смоленською трагедією 2010-го вона стане ще потужнішим символом, який єднатиме минуле тп сучасність. Але на той момент Катинь кже активно витіснялася із суспільної свідомості іншою історичною темою – Волинню.

Події польсько-українського конфлікту в роки Другої світової (зведені до простої формули “Волинь-43”) стали головною темою спочатку історичної публіцистики, а відтак – історичної політики. Саме їхньому висвітленню приділялися передовиці газет, репортажі на ТБ і фільми. Вже перші появи нової теми в публічному просторі засвідчили її різницю з попередньою. Головним ворогом поляків тут ставали не совєти/комуністи/Росія, а українські націоналісти, а згодом просто українці. Головною втратою, за якою сумували, були не люди (імена, яких так дбайливо встановлювали у випадку Катині), а території. Тому так легко розкидаються цифрами вбитих від 100 до 500 тисяч і тому так часто на пам’ятниках не імена людей, а назви населених пунктів.

Читайте также:

Тымчук: На сегодня Горловское направление остается едва ли не самым сложным в ООС

Катинь була відважним викликом сильній радянській чи потім російській владі. Волинь є спробою дошкульно вдарити слабшого сусіда, який воює з тим хто, нещодавно вважався головним ворогом Польщі. Катинь пробуджувала прагнення свободи, Волинь – ксенофобні настрої.

Читайте также:

Путин решил запугивать Украину: будут санкции и много интересных открытий

Найразючіше різницю між символами Катинь і Волинь (в їхній етиці та естетиці) демонструють однойменні фільми Вайди і Смажовського. Перший трагічний, але світлий і життєствердний, показує негідників, але й героїв. Другий – похмурий, депресивний, злий і сповнений ненависті.

Волинь витісняє із пам’яті польського суспільства Катинь, подається найстрашнішим злочином проти поляків саме тоді, коли в Росії не лише заперечують розстріл польських офіцерів, а реабілітують і реанімують комуністичний режим у цілому. Ця реабілітація стає ідеологічною платформою для нової російської агресії проти сусідньої держави. Тема Волині – інструмент зближення Польщі з Росією. Риторика, яка починається із засудження українського націоналізму й переходить у засудження боротьби українців за свободу, починає звучати в унісон на схід і на захід від України. Нинішні публікації та заяви про УПА в Польщі нагадують те, що говорилося й писалося на цю тему в ПРЛ, і те, що говорить і пише Росія. Зрештою, обидва сусіди України з однаковою наполегливістю вимагають від українців переглянути їхню історію: той самий період і в тому ж напрямку. А пам’ять про Катинь, яка була запобіжником від смертельних для Польщі марень про спільний кордон із Росією, вивітрюється.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Для политиков реформы – это во-вторых, а может даже в-третьих. Любой ценой удержать себя во власти – вот что для них во-первых."

© Олег Попцов

Разжигание вражды: Нацсовет внепланово проверит “112 Украина”

Порошенко признался в роковой ошибке на Донбассе: “Был отдан приказ”

Янукович срочно обратился к украинцам: детали

Пассажирский Boeing случайно установил новый рекорд скорости

Схоже, до дня виборів нам не варто звертати увагу на соціологічні дослідження – політичний експерт

Путин бьется в истерике: 20 тысяч иностраных военных могут зайти на Донбасс

“Новый” 14-ый спутник Нептуна назвали Гиппокампом

Эсминец США вошел в Черное море для совместных учений

Danske Bank закриває філії у РФ через скандал з відмиванням російських грошей

Путин оскандалился с деньгами для детей: “трюк пьяного факира”

Samsung показала смартфон с гибким экраном

Эфирное время для агитации: ЦИК проведет жеребьевку

Россия готовится к уходу с Донбасса

Мир отмечает Международный день родного языка

Медведев жестко опозорился на выступлении Путина: “От аргентинского кокса отходит”

Ельченко сказал, что может сдвинуть вопрос миротворцев в Совбезе

Вчитавшись в речь Туска – открываешь безрадостные вещи

Беларусь ждет аннексия: Путин уготовил ловушку для Лукашенко

Как молодой партии не стать однодневкой. Советы политтехнолога

Путин взбесил россиян заявлением о бедных: “шакал из Маугли”