USD28.2033

Втрачена позика: чому доведеться повертати $3 млрд Януковича

Юрій Колобов, міністр фінансів в уряді Миколи Азарова, став фігурантом кримінального провадження за підозрою у зловживанні владою чи службовим становищем. Справу було відкрито Службою безпеки України 24 вересня нинішнього року. У ній ідеться про організацію випуску облігацій зовнішньої державної позики (ОЗДП) на $3 млрд.

СБУ встановила, що, «зловживаючи службовим становищем, порушуючи вимоги закону «Про Державний бюджет України на 2013 рік», Колобов та інші чиновники уряду організували й забезпечили випуск облігацій зовнішньої державної позики на $3 млрд за рахунок Фонду національного добробуту Росії».

Крім того, Колобова підозрюють і в організації незаконного переведення комісії в сумі $450 000 на користь дочірньої компанії російського банку ВТБ – VTB Capital plc – за розміщення зазначених державних паперів.

Як відомо, 17 грудня 2013 року в Москві відбулося засідання українсько-російської міжурядової комісії, в рамках якої пройшла двостороння зустріч президентів Росії й України. На ній, за щільно закритими дверима, і було ухвалено доленосне рішення виділити Україні $15 млрд кредиту. Перший транш – $3 млрд, під які й було випущено ОЗДП, – надійшов в Україну вже 23 грудня.

Ніби чекали

Першими на новину про кримінальне провадження проти Колобова відреагували росіяни. Банк ВТБ відразу ж відкинув усі звинувачення СБУ про те, що Україна випустила єврооблігації незаконно. «Твердження української влади про незаконний характер угоди з розміщення облігацій зовнішньої державної позики України на суму $3 млрд абсолютно не відповідають дійсності», – йдеться в офіційному повідомленні.

Угоду було укладено в повній відповідності до англійського права та чинного українського законодавства. А організатора розміщення – компанію VTB Capital Plc – український уряд вибрав самостійно, стверджують російські банкіри.

Міністр фінансів РФ Антон Силуановвисловився ще різкіше. Він звинуватив Україну в тому, що вона не бажає платити за кредитом РФ, а хоче знайти привід, щоб випуск єврооблігацій визнали незаконним.

«Українці вже заплатили нам першу частину купона ($605 млн), тобто опосередковано підтвердили правомірність цієї угоди, тому вся суєта і галас викликані виключно тим, що, схоже, Україна не хоче нам платити, а хоче знайти привід для того, щоб визнати це рішення (про випуск єврооблігацій України) поза законом», – сказав він журналістам у Москві.

Побоювання Силуанова частково зрозумілі, адже у фінансовому світі є таке поняття, як «одіозний борг». Якщо якусь позику визнають такою, то це означає, що країна може її не виплачувати.

«Те, що ці гроші явно не пішли до державного бюджету, – очевидно. Домовленостей між Путіним і Януковичем було досягнуто наприкінці грудня, коли старий уряд напевно розумів, що нічого доброго для нього в Україні вже не буде, – пояснює Наталя Ульянова, директор департаменту міжнародного податкового планування ЮФ ICF Legal Service. – Довести, що цей кредит було використано незаконно, можна. Рахунки Юрія Колобова нині арештовано. Якщо виявиться, що кредит і $1,5 млн комісії, які держава виплатила лондонській консалтинговій компанії, призвели до збитку для країни, цілком імовірно, що договір можуть визнати недійсним. Такий шанс є, саме тому Росія хвилюється».

Щоправда, Україна мусить доводити це в Лондоні, за місцем оформлення позики. На процедуру піде дуже багато часу. А за умовами позики, будь-яка перешкода на шляху до виплат за купонами призводить до дострокового погашення всього боргу.

Він не винен

Схоже, саме тому нинішній Мінфін під керівництвом Олександра Шлапака вже виступив з офіційною підтримкою Юрія Колобова та гарантіями того, що Україна виконає всі зобов’язання перед кредиторами в повному обсязі. У коментарі Мінфіну так прямо і сказано, що «екс-міністр фінансів Юрій Колобов не порушував законів, випускаючи єврооблігації на $3 млрд наприкінці 2013 року».

Читайте также:

Порошенко укрепляет оборону. Оборону своей позиции на выборах

«Державні запозичення здійснюються задля фінансування державного бюджету в межах, визначених законом про державний бюджет України, із дотриманням граничного обсягу боргу на кінець бюджетного періоду. Усі показники державного боргу на кінець 2013 року були в межах, визначених законом України «Про державний бюджет України на 2013 рік», – йдеться в повідомленні.

До того ж міністр фінансів не може сам випустити облігації – для цього необхідне спеціальне розпорядження Кабінету міністрів із дорученням здійснити позику на умовах, які теж визначає Кабмін. При цьому перед виходом капіталу на зовнішні ринки проводять велику роботу з участю майже всіх міністерств і відомств, зауважують у відомстві Шлапака.

У російському Мінфіні також нагадали, що однією з умов вимоги про дострокове погашення є ситуація, коли український зовнішній борг перевищить 60% ВВП, і вони дуже уважно моніторять ситуацію.

«У нас є ковенанта. Офіційно вона поки що не настала, статистику щодо ВВП ми отримаємо за підсумками третього кварталу десь у листопаді. Визначатимемося. За розрахунками, враховуючи девальвацію гривні, рівень 60-відсоткового розміру боргу до ВВП пройдено», – сказав Антон Силуанов і попередив, що після настання боргової конвенанти Росія визначиться, як діятиме далі. Утім, результати третього кварталу не будуть вирішальними, вони зможуть показати лише динаміку. А щоб точно встановити перевищення рівня боргу над ВВП, Росії доведеться почекати до квітня 2015 року, коли буде підбито підсумки за весь 2014 рік. 

Читайте также:

The Times: Российская ракета толкает Дональда Трампа на курс, ведущий к столкновению с Москвой

Гроші-невидимки

Питання, куди поділися $3 млрд, для України зовсім не пусте. За рахунок цих коштів мали погасити борг за російський газ, який на кінець 2013 року складав $2,6 млрд. Після втечі Януковича з країни і зміни влади нові міністри фінансового блоку уряду почали ревізію документів своїх попередників. Одними з перших перевіряли трансферти щодо російського кредиту.

«На момент перевороту (останній тиждень лютого) газовий борг було сплачено рівно наполовину. Залишок пішов на обслуговування держборгу. Відбулося усього лиш заміщення дорожчої позики на дешевшу», − відповів Forbes Сергій Арбузов, екс-глава НБУ і колишній перший віце-прем’єр.

На 1 квітня 2014 року «Газпром» уже озвучив суму заборгованості за 2013 рік у розмірі $1,45 млрд, значить, майже половину боргу було погашено. Але чи йде мова про гроші російського кредиту, чи про якісь інші − незрозуміло. Народний депутат Сергій Терьохін зізнався Forbes, що на початку березня ц.р. з російського кредиту вдалося знайти тільки $700 млн, які пішли на оплату боргів за російський газ. Решта грошей просто зникли.

«НБУ − це банк уряду, оскільки це був незв’язаний кредит, то гроші транзитом пройшли через НБУ і надійшли на загальний казначейський рахунок Мінфіну. Ну, їх, звісно, було переведено в гривню, а потім було витрачено відповідно до розкладу держбюджету. Про те, як їх було витрачено, я думаю, знає Мінфін, знає уряд, − пояснює член Ради НБУ Юрій Полунєєв. − Можливо, в фінмоніторингу є якась інформація про якісь перекази. Але я не думаю, що це інформація загального користування та загального доступу, яка дасть вичерпну відповідь».

Джерело в Мінфіні на правах анонімності повідомило Forbes, що ніяких грошей на рахунки казначейства з Нацбанку в січні-лютому не надходило. І нагадав, що коли наприкінці лютого прийшов уряд Арсенія Яценюка, на рахунку казначейства взагалі був «мінус». Не зміг пригадати про великі валютні операції на міжбанку або про вихід туди НАК «Нафтогаз України» для купівлі валюти і сам Юрій Полунєєв. «Аж надто це було напружений час, і увага всіх була прикута до абсолютно інших подій. Тут дуже складно щось пригадати», − коментує ситуацію наш співрозмовник.

Читайте также:

Итог деятельности Порошенко – это не усиление армии, а помощь в ее развале, – политолог

На початку літа Forbes звертався до Юрія Колобова з питанням, на які цілі було направлено гроші з першого траншу російського кредиту. На що екс-чиновник сказав, що не розуміє, про що йде мова. Сьогодні йому доведеться згадати все.

Зникнення року

«Ці гроші й не повинні були потрапити на рахунок Казначейства. Всі валютні кошти, що надходять у нашу країну, йдуть у Валютний фонд України. Оператором Фонду є Національний банк. Він розпоряджається цими коштами, щоб гривня була більш-менш прогнозованою, коли йде обмін на інші валюти», − пояснює Forbes Сергій Терьохін.

Нардеп запевняє, що всі $3 млрд надійшли до Фонду. $700 млн дійсно повернулися в Росію, але куди поділися решта $2,3 млрд − незрозуміло. Ще в середині червня Терьохін розповів Forbes, що отримав відповідь на свій депутатський запит із Рахункової палати України.

«Палата підпорядковується Верховній Раді і дивиться, хто, як, куди витратив гроші. Причому у неї є повноваження відслідковувати не тільки витрати, але й надходження коштів. Так от, за попереднім звітом Рахункової палати, ні на які внутрішні потреби в січні-лютому еквівалент $2,3 млрд не витрачався. Більше того, фахівці навіть не можуть «спіймати» в державних фінансах ці горезвісні $2,3 млрд», − поділився новиною Терьохін.

Виходить, що перший і останній офіційний «притулок» російського кредиту − Валютний фонд України − підпорядковується НБУ. Відстежити рух коштів там дуже важко. Той же Юрій Полунєєв визнав: «Час був складний, і виключати можливість якогось незаконного виведення цих коштів можна. Оскільки ми розуміємо, що саме за січень-лютий із країни виводилися величезні валютні та інші цінності».

У Національного банку є можливість шляхом рефінансування або видання стабілізаційного кредиту передати державні кошти в комерційні банки. В НБУ працює група фахівців, які перевіряють діяльність регулятора за перші два місяці року. Для низки банків уже прозвучали тривожні дзвіночки.

Платити таки доведеться

Російські гроші шукають уже майже півроку. Чому ж публічно ця тема зʼявилася тільки зараз, та ще й у комплекті з кримінальним переслідуванням екс-міністра Колобова? Версій декілька.

Наприклад, провадження проти Колобова може бути пов’язано з недавнім порушенням справи проти колишнього заступника голови Національного банку України Бориса Приходька, якогозвинувачують у виведенні понад 2 млрд гривень за кордон. Самого пана Приходька свого часу призначили в Національний банк на позицію Юрія Колобова, тож він вважався саме ставлеником екс-міністра фінансів. Таким чином, Колобов розглядається як людина, яка може мати інформацію про фінансові потоки минулої влади.

Керівник інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа вважає, що всі розмови навколо російського траншу схожі на передвиборчу риторику: «Питання в чому? У тому, що Україна підписалася на $3 млрд і їх не отримала? Але Україна отримала ці гроші, оформила євроооблігації. Якщо українські чиновники ці гроші потім розграбували, то питання повинні бути не до Росії і не до отримання кредиту, а до цих самих чиновників і схеми витрачання цих коштів», − каже Мазепа.

На думку нашого співрозмовника, мова йде про український борг, який оформлено як євро бонд, і він має можливість крос-дефолту. «Грубо кажучи, несплата відсотків або тіла за цим боргом тягне за собою можливість від усіх інших кредиторів України відразу пред’явити борги до моментального погашення. І якщо перекласти роздуми щодо обов’язку на професійну мову, то платити потрібно», − вважає Мазепа.

«Крім того, навіть доведений факт порушення внутрішніх процедур випуску цінних паперів, про що засвідчує СБУ, не може бути підставою для відмови виконувати міжнародні зобов’язання держави. А обговорення подібної можливості, особливо коли в такому обговоренні беруть участь офіційні особи держави, відразу ж призводить до втрати довіри до цінних паперів України, веде до зниження їх рейтингу і підвищення вартості позик на зовнішніх ринках», − пояснює ForbesВіктор Суслов, екс-представник уряду України при Євразійської комісії.

Сьогодні золотовалютні резерви України становлять близько $17 млрд, тобто Україна платоспроможна. Правильним з боку українського уряду в сформованій ситуації, вважає Суслов, було б зробити заяву про те, що Україна в змозі виконати всі свої зобов’язання щодо своєчасного повернення отриманих кредитів як перед Росією, так і перед будь-яким іншим зовнішнім кредитором.

Ростислав Кравець, старший партнер компанії «Кравець і партнери», також вважає, що мета галасу з приводу кредиту − передвиборні спекуляції навколо російських грошей. «Тему роздули, щоб тримати в тонусі український уряд. Навіть пред’явлення цих облігацій до оплати нічого не дає, тому що в України і так є позов до РФ − щодо компенсації за діяльність РФ в Криму та на сході України», − резюмує Кравець.

Джерело: Forbes.ua

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Политик – это человек, который пожертвует вашей жизнью за свою родину."

Вінничанам, які не сплачують рахунки за опалення нараховуватимуть пеню

Военное положение. Полторак рассказал Волкеру, что уже сделано

Политолог: Обществу исподволь внедряется мысль не признавать итогов выборов, если победит не Порошенко

Последствия крымской резолюции Генеральной Ассамблеи ООН

Матиос выиграл суд у Муженко

Итоги года от СБУ: 165 производств по статье о госизмене

Нові члени Вищої ради правосуддя погоджені до початку з’їзду суддів

На рассмотрение СНБО внесены новые санкции против России

Чергове свідчення ізоляції Росії

Новый турецкий ход Кремля в крымской игре

Матиос рассказал об отношениях с Луценко

Чи вплине Томос на рейтинги президента Порошенка

В Украине будут штрафовать за буллинг

Чи покарають Садового? Експерт нагадав найбільш резонансні справи, пов’язані з іменем львівського мера

Washington Examiner: Россия не хочет “потерять оставшуюся часть Украины”

Консул: Список тех, кто голосовал “против” украинской резолюции по Крыму, весьма красноречив

В России упростили выдачу гражданства для “поддержки украинцев”

Що продемонструвало голосування Генасамблеї ООН щодо мілітаризації окупованого Криму

Оговорка по Фрейду: Бойко раскрыл суть УПЦ МП

Маємо кардинально повернути аграрну політику обличчям до селян – нардеп