У Польщі заявили про готовність почати ексгумацію жертв Волинської трагедії протягом доби

Кароль Навроцький наголосив, що наразі чекає офіційного підтвердження від МЗС обох країн щодо дозволу ексгумації жертв Волинської трагедії / фото X/Karol Nawrocki

Працівники Інституту національної памʼяті Польщі (IPN) готові протягом доби виїхати до України, аби розпочати пошуково-ексгумаційні роботи щодо польських жертв Волинської трагедії. Про це заявив голова IPN та незалежний кандидат у президенти Польщі за підтримки правоконсервативної партії «Право і Справедливість» Кароль Навроцький, повідомляє «Укрінформ».

Він наголосив, що політична декларація глав Міністерств закордонних справ України та Польщі щодо відсутності перешкод для проведення таких робіт повинна мати своє продовження, аби перевірити задекларовані наміри.

«Якщо публічні декларації політиків не є лише політичними деклараціями, то ми в Інституті національної памʼяті готові до здійснення ексгумаційних робіт», — запевнив Навроцький.

Відео дня

За його словами, це буде офіційною відповіддю на запити Інституту до українських органів влади щодо цього питання з 2017 року. Він додав, що раніше ці запити залишалися або без розгляду, або на них приходила формальна відмова. 

«Я хочу чітко підтвердити, що Інститут національної памʼяті, наше бюро пошуку й ідентифікації готові упродовж 24 годин розпочати реальні пошукові роботи на Волині», — запевнив польський політик.

Навроцький підкреслив, що наразі чекає, поки український та польський міністри закордонних справ підтвердять цю інформацію.  

Питання щодо ексгумації жертв Волинської трагедії 

Як писав УНІАН, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Україна не буде перешкоджати полякам у пошуку та ексгумації жертв Волинської трагедії. 

Водночас голова українського МЗС наголосив, що спільна українсько-польська робоча група має попрацювати «над практичними механізмами проведення пошуково-ексгумаційних робіт».

Водночас у пресслужбі МЗС України йдеться, що дві країни «рішуче налаштовані розв’язати спірні питання нашого спільного минулого в ім’я загальнолюдських цінностей і в християнському дусі».

Волинська трагедія — що відомо

Під час Другої світової війни в умовах німецької окупації на території України діяло одразу декілька партизанських рухів. Серед них були загони Української постанської армії (УПА) та польської Армії Крайової. Переважно вони вели свою боротьбу на території сучасної Волинської області. 

Обидві сторони проводити між один одним етнічні чистки та аргументували це помстою за репресії в минулому та тодішні вбивства. За інформацією Інституту історії України, цей епізод був одним з найкривавіших під час українсько-польського конфікту за часів Другої світової війни. 

Водночас у Польщі підрахували, що внаслідок цієї трагедії з польського боку загинуло щонайменше 35 тисяч людей, 18 тисяч з яких було ідентифіковано. З українського боку, за даними проєкту Українського католицького університету, загинуло від 9 до 10 тисяч людей. 

www.unian.ua