USD28.2033

Як ідентифікувати суб’єктів етнонаціональних взаємин в Україні

Як ідентифікувати суб’єктів етнонаціональних взаємин в Україні

У цьому році в Україні заплановано провести пробний перепис населення, а в наступному – повномасштабний. І одним з основних завдань перепису стане етнонаціональної структури населення. І це дуже важливо, бо лише за результатами перепису ми можемо визначити, яке число представників етнонаціональних спільнот і груп проживає в Україні. Але для цього треба їх правильно означити. А тут є великі проблеми з повним нерозумінням ситуації.

Це особливо проявилося у текстовій частині збірників, які були видані за результатами перепису 2001 року. Бо там були закладено жахливо-хибні підходи. Які саме? Наприклад, текстова частина регіонального збірника починалася словами: «Така-то область є багатонаціональним регіоном, де проживає понад сто націй і народностей». Чому якраз сто? Бо так було зазначено у всіх совкових документах.

То скільки насправді етнічних націй проживає в Україні? Відповідаю: лише одна, українська етнічна нація. Тобто ядром етнонаціональної структури України є українська етнічна нація, яка сформувалася на цій території, дала назву країні, визначила її ідентичність та культурну окремішність. Політичні прагнення українського етносу забезпечили і створення держави Україна, тому в основі її території на понад 95 % – українська етнічна територія. Отже, етнічні українці в Україні є державоформуючим народом.

Читайте также:

Коррупция в Институте рака: обвинение передали в суд

Хто ще, окрім етнічних українців, проживає в Україні? Невеликі корінні народи (кримські татари, гагаузи, караїми), батьківщиною яких є не вся територія України, а лише окремі ареали, та етнічні групи (білоруси, болгари, греки, росіяни, румуни, угорці та ін.). Чи можна говорити, що в Україні проживає болгарський етнос чи, скажімо, румунський етнос? Ні, болгарський етнос проживає в Болгарії, а румунський – в Румунії. В Україні проживають лише частини цих етносів, тобто етнічні групи. Що ще важливо: і невеликі корінні народи, і етнічні групи є у відношенні до української етнічної нації етнонаціональними меншинами. І в цьому немає ніякої дискримінації, це міжнародна практика.

Читайте также:

С 1 февраля в Украине отключили уличные таксофоны

Але уточнення потребують й інші означення, які неправильно трактувалися за результатами перепису 2001 року. Це стосується виділення окремих етнографічних груп українського народу (бойків, гуцулів, лемків та ін.) як окремих субетносів. По-перше, проводити перепис в розрізі таких груп – це була безпрецедентна в світі дурня, і надалі цього категорично не можна робити, по-друге, субетноси – це вкрай віддалені від основного ядра народу групи, які вже мають самоназву й окрему самосвідомість, можуть бути основою формування нових етносів, що зовсім не характерно для бойків, гуцулів, лемків, яких просто треба називати так як є – етнографічними групами українського народу.
Не можна було ідентифікувати як окремий субетнос так званих русинів, які просто є псевдоетноспільнотою, спроектованою зовнішніми недоброзичливими до України середовищами.

Читайте також: Перепис населення в Україні запланували на листопад-грудень 2020 року

І ще: в Україні реально формується українська політична нація, основу якої становлять представники всіх етнічних спільнот і груп, які визнають саме Україну своєю батьківщиною, поважають українські державно-політичні традиції й українську мову як державну та інтегруючу для всього суспільства.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Все политики делятся на два класса: те кто прикрываясь добром творят зло, и тех кто творит зло не прикрываясь ничем."

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

В Житомире завершили съемки фильма о Сергее Королеве

Коронавирус и Евросоюз. Убивает или делает сильнее?

Уряд посилив заходи безпеки для боротьби з коронавірусом

Украинские медики получат бонусы от мобильных операторов

В TikTok и Instagram появились аккаунты Минздрава о коронавирусе

Гірше не буде? За рік маємо цілковиту катастрофу, яку зробили разом

Політолог: Українці бояться коронавірусу, проте питання як “пережити” карантин з точки зору матеріального забезпечення їх турбує не менше

В Харькове создали приложение, которое помогает врачам добраться на работу

Понад 1100 людей самоізолювались у Вінницькій області

Без пафоса и пропаганды: так выглядит настоящий “русский мир” в ОРДЛО

Цьогоріч у Вінниці не святкуватимуть День Європи

В Украине запустили образовательный проект для защиты детей в интернете

NASA выбрала миссию, которая будет исследовать магнитные бури

У Вінниці створили онлайн-ресурс для моніторингу потреб лікарень

Нині у Вінницькій області діють 50 КПП

На ранок 1 квітня на Вінниччині зафіксовано 49 випадків COVID-19

Россияне стали больше бояться путинского настоящего, чем неизвестного будущего, – мнение

Італійська рулетка: Нові Санжари вже помітні, а Майдан – ледве-ледве

Ситуація з тимчасовим зупиненням сезону грає на користь Джоковичу – тенісний експерт

Инфицированных коронавирусом в ВСУ нет, в изоляции – 139 военных