USD28.2033

Як перемогти корупцію

Як перемогти корупцію

Я щасливий, бо не маю потреби давати хабарів. Завдячую це у першу чергу своєму місцеві праці – Українському Католицькому Університетові. У нас навіть якби хотів дати хабара, то не зрозуміло, як це зробити.

Розумію, що більшість українців не мають такого щастя зараз, як і не мали колись. Мій батько 40 років тому заплатив за мене 500 карбованців, щоб  я міг поступити на історичний факультет Львівського університету. Не тому що я погано вчився – я мав золоту медаль, і йшов на нижчими розцінками (інші платили набагато більше) – а тому що, як його переконали, вступ на історичний факультет був тоді як вхід до театру: треба було купити “вхідний білет”. Доки  я довчився до останнього курсу, то знав історії усіх своїх однокурсників: хабар при вступі давали всі. Виняток робився лише для дітей номенклатури. Там була система взаємних послуг.

Читайте также:

Порошенко назвал дату и место Объединительного собора

Цей приклад є доброю ілюстрацією до того, що таке закритий доступ. Це коли влада, тримаючи монополію на власність, збирає ренту і перерозподіляє між собою і наближеними “до тіла”. За таких умов хабар є єдиним можливим способом добитися того, що гарантується на письмі, але насправді закрите за сімома замками.

Як історик хочу сказати, що закритий доступ і, відповідно, хабарі є не винятком, а правилом. Це правило почали ламати бл. 200 років тому, і то лише у деяких країнах – тих,  які ми зараз називаємо Заходом  – а в останні десятиліття до них добавилися азіатські тигри та деякі колишні комуністичні країни Центрально-Східної Європи. Всі вони перейшли на відкритий доступ, а умовою та водночас наслідком цього переходу стало різке зменшення корупції.

Читайте также:

ВСК: Документы о разворовывании армии должны быть рассекречены

Їх досвід показує, що боротьба з корупцією, щоб бути ефективною, має починатися з найвищих поверхів влади. Тому у мене нема ілюзій, що наша особиста відмова від хабарів може щось радикально поміняти. Радикальні зміни мають відбувати з “голови”, яка, як відомо, псується найшвидше.

Сказавши це, я не заперечую значення акції #ЯнеДаю. Такі акції мають символічне значення, а символами не можна нехтувати.

Корупція – це як запущена хвороба. Одною операцією чи одним лікарством тут не обійдешся. Для виздоровлення треба душевної рівноваги. А її, у випадку корупції, не можна добитися без щоденного морального дисидентства  – тобто поступати не так як від тебе чекають, а так як тобі диктує власна совість.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В управлении государством главное – соблюдать все формальности, а на мораль можно и не обращать внимания. "

© Марк Твен

Судилище в Крыму арестовало трех человек по “делу Хизб ут-Тахрир”

Среди кандидатов нужно выбирать только тех, кто не врет

Ющенко оскандалился словами об Украине: “Растрепанная нация”

Климкин сообщил, когда ЕС объявит о новых санкциях против России

Україну чекають не зміни, а бум

Путинский пропагандист “отлетел” от Порошенко: в России истерика из-за нового видео

Представлены доказательства того, что Манафорт и Гейтс обсуждали с Килимником сделку по фактической сдаче Украины на растерзание Кремлю

Это наша твердая позиция, – Юлия Тимошенко объяснила директору МВФ Кристин Лагард, почему цена на газ для украинцев после выборов будет снижена минимум вдвое

Кличко о Зеленском: Пассажир садится за штурвал самолета

Путин позвонил Макрону пожаловаться на действия Украины

В Европе собираются освободить Донбасс “хорватским” способом: “есть два пути”

Хотел ехать в Крым. В Британии евродепутата исключили из партии

Путин вскормил правящий класс, который губит не только Baring Vostok, но и всю российскую экономику

Экс-президент сделал скандальное заявление о Донбассе: “другая страна”

В Днипре прошла акция в поддержку военнопленных моряков

Трамп подписал бюджет США и увеличил помощь на оборону Украины

Меркель переконана, що будівництво газогону “Північний потік 2” не впливатиме на енергетичну безпеку Європи і України

В Киеве стартовал открытый показ документального кино о Революции достоинства

Беларусь и демократия – разные полюса

Украину готовят к принятию в оборонный союз Европы: что изменится