USD28.2033

Як покласти край пануванню демократичного феодалізму в Україні

Як покласти край пануванню демократичного феодалізму в Україні

Почнемо з розуміння того, що таке феодалізм. Різні соціально-економічні формації розрізняються відповідно до способу видобутку ренти – іншими словами, за рахунок чого одні мають більше інших. Феодалізм – це рента статусу (іншими словами, рента права), коли існують певні закриті привілейовані соціальні групи. У середньовіччі їх називають панами (феодалами), за соціалізму – номенклатурою, за наших умов – олігархами.

Зауважмо, що феодалізм принципово відрізняється як від ренти сили (рабовласництво, грабунок, піратство, концтабори тощо), так і від ренти капіталу (капіталізм)Основна риса, що відрізняє феодалізм від капіталізму, – у кого влада, в того й багатство (у капіталізмі навпаки: хто має багатство, той має владу; це принципово відкрита система, на відміну від феодалізму, бо має відкриті соціальні ліфти).

Друге зауваження стосується поширеного міфу, що в нас лише декілька олігархів. Олігарх – це влада плюс монополія (коректніше – олігополія). Загальнонаціональних олігархів (феодальною мовою – принців) у нас декілька, але також існує низка обласних і галузевих (герцоги), міських і секторальних міні-олігархів (графи), районних (барони) та сільських нано-олігархів (прості поміщики). Феодалізм є багаторівневою структурою, яка на кожному рівні повторює ту ж саму схему відносин. Система не втрималася б у руках декількох людей, а десятки тисяч – це інша річ, вони її надійно цементують.

Як покласти край пануванню демократичного феодалізму в Україні

Третє зауваження стосується характеру стосунків. Важливо, що феодальні стосунки є двосторонніми, договірними. Сюзерен панує, але за згодою васала; васал добровільно приймає на себе зобов'язання. За неписаним договором, сюзерен зобов'язаний забезпечити васалові дві речі: безпеку й поле для годування. Васал зобов'язаний під час протистояння його сюзерена з іншими феодалами ставати на бік свого сюзерена. Порушення договору васалом карається відлученням від даху й годівниці. Порушення договору сюзереном дає васалові право перейти до іншого разом з усіма нижчими васалами.

Читайте также:

Вернивский: Если наши идиоты не знают что делать с таким бизнесом, то всегда найдутся те, кто сможет найти ему применение

Це дуже стійка та життєздатна система. Не випадково класики наукової фантастики (серед інших Пол Андерсон та Лоїс Макмастер Буджолд) малюють міжзоряні феодальні системи, де титули та договори в жодному разі не є порожніми символами, даниною минувшині, а чітко вказують на поточний статус у соціальних відносинах.

За наших сьогоднішніх умов феодал може мати державну посаду чи посаду в місцевому самоуправлінні, а може не мати. Може мати бізнес, зареєстрований на себе, а може на дружину чи кума. Може використовувати кнехтів із державним статусом (поліціянтів) чи вільнонайманих (тітушки). Все це неважливо – а важливим є феодальний соціальний статус, до якого папірці з гербами не мають стосунку (до речі, які герби на тих папірцях, так само неважливо). Формальні структури (правоохоронці, суди тощо) підпорядковуються місцевому феодалові не тому, що в нього є папірці.

Читайте также:

“Заинтересованы”: посол Тейлор о встрече Трампа с Зеленским

Два аспекти вимагають особливих коментарів: корупція та антикорупція.

Корупція за феодалізму по суті є не корупцією (саме слово з'явилося в пізнішу епоху феодалізму, коли користування службовим становищем стало розглядатися як злочин). Корупція за феодалізму є виконанням зобов'язань сюзерена надати васалові поле для годування. У давні часи це був маєток із землею та кріпаками. Нині це хлібна посада на державних фінансових потоках чи хитромудра фінансова схема, секторальна монополія або доступ до специфічних ресурсів, а може, як влучно казали ще в дев'яності, “оренда кількох метрів державного кордону”. Важливо, що в усіх цих випадках ідеться про обмежений доступ до чогось цінного.

Натомість антикорупція за феодалізму є злочином: адже вона зазіхає на священне право васала отримати повну безпеку від свого сюзерена, разом зі священним обов’язком сюзерена таку безпеку гарантувати й забезпечити. Судити феодала мають право лише сюзерен (а також сюзерен сюзерена) або, в окремих випадках, суд рівних. Незалежний суд, що судить простих людей, і тим паче спеціальний антикорупційний суд не відповідають канонам феодалізму й руйнують усю структуру феодальних відносин, описану вище.

Читайте также:

Представители “ЛНР” пересекли линию разграничения в Станице Луганской. Что противопоставила вторжению Украина? ВИДЕО

Залишилося пояснити, чому наш феодалізм є демократичним. У принципі, це зрозуміло: прості громадяни мають право голосу й радо обирають феодалів на виборах. Зазвичай вибирають власного феодала, хоча іноді конкуренція збиває налаштування системи. Ця конкуренція робить феодалізм демократичним.

Ще одна річ, яку треба згадати, – це мобілізація. Коли феодалові загрожує небезпека (частіше за все – з боку іншого феодала), він проводить мобілізацію своїх васалів, які зобов’язані виступити на його захист і підтримку. За наших умова така небезпека – це вибори всіх рівнів, на яких феодал може втратити статус.

Боротися з феодалізмом можна двома способами. Перший спосіб – це боротися із феодалом. Така боротьба призводить до того, що переможець посідає місце феодала і стає новим феодалом у його феоді (в області, місті, селі, галузі чи секторі економіки). Убивця дракона стає новим драконом, а кращий спосіб захиститися від дракона, за Є. Шварцом, – мати власного. Зрозуміло, під час цієї боротьби треба берегти самі феодальні принципи, не зруйнувати їх, бо інакше вийде, що не було сенсу боротися.

Другий спосіб – це боротися із феодальними принципами, замінити їх на принципи капіталістичні. Це складніша боротьба, бо вона виходить за межі усталеної системи мислення та відносин, а тому незрозуміла переважній масі людей. Перемогти феодалізм можна лише під прапорами капіталізму (перемогти феодалізм під прапорами соціалізму, який сам є різновидом феодалізму, означає зберегти феодальні принципи за тотальної зміни феодальних еліт). Перемогти феодалізм під прапорами капіталізму означає відкрити соціальні ліфти ударом ноги – не через насилля (бо тоді ви граєте за принципами чужої гри, й урешті переможець дракона стане драконом), а через масову соціальну активність, яка є незрозумілою та неприйнятною як для феодалів, так і для їхніх підданих. Громадянські рухи, місцевий активізм, волонтерство, відкриті дані та блоґерство, нові кооперативи та профспілки, ОСББ, громадянська освіта та масове підприємництво, – список можна продовжувати: створення нових структур життя і нових відносин ламає чи послаблює феодалізм у кожній точці.

На боці капіталізму – майбутнє, тому він переможе феодалізм. 200 років тому ця перемога відбулася в декількох місцях, в інших – 100 чи 25 років тому. Але на переважній частині планети феодалізм панує і досі. Незважаючи на технологічні прориви – бо хоча нові технології на боці капіталізму, феодалізм їх також уміло використовує. Адже феодалізм і капіталізм не в технологіях, а в мисленні людей і системі відносин між ними. Там, де мислення та відносини змінюються, – там поразка феодалізму й перемога капіталізму неминучі.

(Автор свідомо і навмисне використовує некоректні, але прості та зрозумілі терміни “феодалізм” і “капіталізм” замість науково коректних, але складних і незрозумілих “природна держава”, “порядок відкритого доступу”, “інклюзивні інституції”, “екстрактивні інституції” тощо.)

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"К сожалению, понятия хороший человек и хороший политик далеко не одно и то же."

© Антон Савин

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

Український студент готує до запуску першу в світі лінію з переробки опалого листя на папір

Загороднюк говорит, что в Минобороны его советовал не Коломойский

Інвестиційна дилема Зеленського

У Фейсбуці практично немає позитивних постів. Суцільний морок

Поджог дома Гонтаревой – Данилюк обвинил Коломойского

Украина готова отдавать в концессию станции переливания крови – Радуцкий

Японская сеть будет продавать одежду из пластиковых бутылок

Рябошапка создал в Генпрокуратуре новый департамент

В Україні з’явився департамент ГПУ для розслідування масштабних розкрадань держкоштів

На Луганщині затримали інформаторку загарбників

На звалищі під Миколаєвом рятувальники витягли з-під коліс бульдозера трьох цуценят. ФОТО

Українка Аліна Бережна стала срібним призером Чемпіонату світу з боротьби

Три телеканала расширили вещание на Донбассе и админгранице с Крымом

Лілія Подкопаєва втретє стала мамою: перші фото новонародженого малюка

Объявлены номинанты на Вторую национальную премию кинокритиков “Киноколо”

Huawei представила самый быстрый в мире кластер искусственного интеллекта

В полиции ответили, почему не стреляли по захватчику Моста метро

НАБУ відкрило 3 справи проти голови Нацбанку Смолія

Нацсовет объявил предупреждение пятерым каналам с логотипом “112 Украина”

У більшості областей України очікуються періодичні дощі, місцями ймовірні заморозки – синоптикиня