USD28.2033

Як покласти край пануванню демократичного феодалізму в Україні

Як покласти край пануванню демократичного феодалізму в Україні

Почнемо з розуміння того, що таке феодалізм. Різні соціально-економічні формації розрізняються відповідно до способу видобутку ренти – іншими словами, за рахунок чого одні мають більше інших. Феодалізм – це рента статусу (іншими словами, рента права), коли існують певні закриті привілейовані соціальні групи. У середньовіччі їх називають панами (феодалами), за соціалізму – номенклатурою, за наших умов – олігархами.

Зауважмо, що феодалізм принципово відрізняється як від ренти сили (рабовласництво, грабунок, піратство, концтабори тощо), так і від ренти капіталу (капіталізм)Основна риса, що відрізняє феодалізм від капіталізму, – у кого влада, в того й багатство (у капіталізмі навпаки: хто має багатство, той має владу; це принципово відкрита система, на відміну від феодалізму, бо має відкриті соціальні ліфти).

Друге зауваження стосується поширеного міфу, що в нас лише декілька олігархів. Олігарх – це влада плюс монополія (коректніше – олігополія). Загальнонаціональних олігархів (феодальною мовою – принців) у нас декілька, але також існує низка обласних і галузевих (герцоги), міських і секторальних міні-олігархів (графи), районних (барони) та сільських нано-олігархів (прості поміщики). Феодалізм є багаторівневою структурою, яка на кожному рівні повторює ту ж саму схему відносин. Система не втрималася б у руках декількох людей, а десятки тисяч – це інша річ, вони її надійно цементують.

Як покласти край пануванню демократичного феодалізму в Україні

Третє зауваження стосується характеру стосунків. Важливо, що феодальні стосунки є двосторонніми, договірними. Сюзерен панує, але за згодою васала; васал добровільно приймає на себе зобов'язання. За неписаним договором, сюзерен зобов'язаний забезпечити васалові дві речі: безпеку й поле для годування. Васал зобов'язаний під час протистояння його сюзерена з іншими феодалами ставати на бік свого сюзерена. Порушення договору васалом карається відлученням від даху й годівниці. Порушення договору сюзереном дає васалові право перейти до іншого разом з усіма нижчими васалами.

Читайте также:

Накануне суда по делу о МН17 роспропаганда активизировала своих марионеток

Це дуже стійка та життєздатна система. Не випадково класики наукової фантастики (серед інших Пол Андерсон та Лоїс Макмастер Буджолд) малюють міжзоряні феодальні системи, де титули та договори в жодному разі не є порожніми символами, даниною минувшині, а чітко вказують на поточний статус у соціальних відносинах.

За наших сьогоднішніх умов феодал може мати державну посаду чи посаду в місцевому самоуправлінні, а може не мати. Може мати бізнес, зареєстрований на себе, а може на дружину чи кума. Може використовувати кнехтів із державним статусом (поліціянтів) чи вільнонайманих (тітушки). Все це неважливо – а важливим є феодальний соціальний статус, до якого папірці з гербами не мають стосунку (до речі, які герби на тих папірцях, так само неважливо). Формальні структури (правоохоронці, суди тощо) підпорядковуються місцевому феодалові не тому, що в нього є папірці.

Читайте также:

Архієпископ Кіпрський: Я сказав патріарху Московському, що він ніколи не буде першим серед православних Предстоятелів

Два аспекти вимагають особливих коментарів: корупція та антикорупція.

Корупція за феодалізму по суті є не корупцією (саме слово з'явилося в пізнішу епоху феодалізму, коли користування службовим становищем стало розглядатися як злочин). Корупція за феодалізму є виконанням зобов'язань сюзерена надати васалові поле для годування. У давні часи це був маєток із землею та кріпаками. Нині це хлібна посада на державних фінансових потоках чи хитромудра фінансова схема, секторальна монополія або доступ до специфічних ресурсів, а може, як влучно казали ще в дев'яності, “оренда кількох метрів державного кордону”. Важливо, що в усіх цих випадках ідеться про обмежений доступ до чогось цінного.

Натомість антикорупція за феодалізму є злочином: адже вона зазіхає на священне право васала отримати повну безпеку від свого сюзерена, разом зі священним обов’язком сюзерена таку безпеку гарантувати й забезпечити. Судити феодала мають право лише сюзерен (а також сюзерен сюзерена) або, в окремих випадках, суд рівних. Незалежний суд, що судить простих людей, і тим паче спеціальний антикорупційний суд не відповідають канонам феодалізму й руйнують усю структуру феодальних відносин, описану вище.

Читайте также:

Трудовий кодекс. Що роботодавцям можуть заборонити запитувати на співбесіді 

Залишилося пояснити, чому наш феодалізм є демократичним. У принципі, це зрозуміло: прості громадяни мають право голосу й радо обирають феодалів на виборах. Зазвичай вибирають власного феодала, хоча іноді конкуренція збиває налаштування системи. Ця конкуренція робить феодалізм демократичним.

Ще одна річ, яку треба згадати, – це мобілізація. Коли феодалові загрожує небезпека (частіше за все – з боку іншого феодала), він проводить мобілізацію своїх васалів, які зобов’язані виступити на його захист і підтримку. За наших умова така небезпека – це вибори всіх рівнів, на яких феодал може втратити статус.

Боротися з феодалізмом можна двома способами. Перший спосіб – це боротися із феодалом. Така боротьба призводить до того, що переможець посідає місце феодала і стає новим феодалом у його феоді (в області, місті, селі, галузі чи секторі економіки). Убивця дракона стає новим драконом, а кращий спосіб захиститися від дракона, за Є. Шварцом, – мати власного. Зрозуміло, під час цієї боротьби треба берегти самі феодальні принципи, не зруйнувати їх, бо інакше вийде, що не було сенсу боротися.

Другий спосіб – це боротися із феодальними принципами, замінити їх на принципи капіталістичні. Це складніша боротьба, бо вона виходить за межі усталеної системи мислення та відносин, а тому незрозуміла переважній масі людей. Перемогти феодалізм можна лише під прапорами капіталізму (перемогти феодалізм під прапорами соціалізму, який сам є різновидом феодалізму, означає зберегти феодальні принципи за тотальної зміни феодальних еліт). Перемогти феодалізм під прапорами капіталізму означає відкрити соціальні ліфти ударом ноги – не через насилля (бо тоді ви граєте за принципами чужої гри, й урешті переможець дракона стане драконом), а через масову соціальну активність, яка є незрозумілою та неприйнятною як для феодалів, так і для їхніх підданих. Громадянські рухи, місцевий активізм, волонтерство, відкриті дані та блоґерство, нові кооперативи та профспілки, ОСББ, громадянська освіта та масове підприємництво, – список можна продовжувати: створення нових структур життя і нових відносин ламає чи послаблює феодалізм у кожній точці.

На боці капіталізму – майбутнє, тому він переможе феодалізм. 200 років тому ця перемога відбулася в декількох місцях, в інших – 100 чи 25 років тому. Але на переважній частині планети феодалізм панує і досі. Незважаючи на технологічні прориви – бо хоча нові технології на боці капіталізму, феодалізм їх також уміло використовує. Адже феодалізм і капіталізм не в технологіях, а в мисленні людей і системі відносин між ними. Там, де мислення та відносини змінюються, – там поразка феодалізму й перемога капіталізму неминучі.

(Автор свідомо і навмисне використовує некоректні, але прості та зрозумілі терміни “феодалізм” і “капіталізм” замість науково коректних, але складних і незрозумілих “природна держава”, “порядок відкритого доступу”, “інклюзивні інституції”, “екстрактивні інституції” тощо.)

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В политике приходится делать много такого, чего не следует делать."

© Теодор Рузвельт

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

Україна і пробний камінь Кремля. Путін хоче проголосити Росію правонаступницею Російської імперії?

Будут ли облагать налогом деньги на карточках: налоговики сделали важное заявление

В Китае создали роботов для борьбы с коронавирусом

Символ нескореного Криму

Три сценарії капітуляції

Эвакуация из Уханя: на самолет не пустили четверых человек

Бородянский рассказал о международных консультациях по законопроекту о дезинформации

Разогреть еду или охладить мороженое: украинский стартап разработал чудо-устройство

“Геноцид українського народу”. Тернопільська облрада вимагає від президента і прем’єра не селити в регіоні евакуйованих з Китаю

Звільнення Суркова – важливий і в політичному сенсі метафізичний крок

Крымский политзаключенный вышел на свободу и уехал в Киев

Эвакуация из Уханя: на борт не допустили трех украинцев

Маск увеличил запас хода в Tesla Model S до более чем 630 км

У Вінниці відбулась презентація проєкту “ОТГ-фест: молодь в дії”

Праця без престижності: в Україні оклади вчителів менші, ніж зарплата касирів у супермаркетах

Націонал-гуманісти. Чому “Слуга народу” ніяк не визначиться з власною ідеологією

8-15 березня у Вінниці відбудеться молодіжний чемпіонат України з шашок

ВСУ временно оставили один наблюдательный пункт на Донбассе

Эвакуация из Китая: все украинцы и иностранцы на момент посадки в самолет здоровы – Минздрав

Китайский зонд на Луне “проснулся” после очень холодной ночи