USD28.2033

Як Україна може забезпечити армію «космічною» їжею (ФОТО)

Президент Петро Порошенко прагне реалізувати стратегію щодо посилення Збройних сил України. Під час урочистостей, приурочених до 23-ої річниці Незалежності, він пообіцяв протягом 2015 − 2017 років виділити понад 40 млрд грн на переозброєння та модернізацію української армії. Ці кошти, за словами глави держави, будуть використані для закупівлі літаків, вертольотів, бойових кораблів і катерів. «І це − тільки скромний початок, − зазначив він. − Тому що той, хто шкодує гроші на своє військо, буде годувати чуже…».

Збройна боротьба з терористами на Донбасі стала для влади країни приводом змінити ставлення до формування державної політики, яка стосується інтересів армії і задоволення її потреб. На рівні президента й уряду вже звучали заяви про важливість вдосконалення бойової техніки вітчизняної розробки, а також пошуку більш ефективних можливостей присутності України на ринку озброєнь. Якщо такі плани буде реалізовано, то нинішнє військове протистояння стане двигуном прогресу для вітчизняного оборонного комплексу і супутніх галузей, пов’язаних із науковими розробками і високими технологіями.

Хороший солдат − ситий солдат

Мова йде не тільки про підприємства з системи «Укроборонпрому» чи конструкторські бюро, задіяні в пошуку оптимальних виробничо-технічних рішень для озброєння армії. У структурі Національної академії наук України також є інститути, які розробляють технології, здатні значно підвищити якість і ефективність забезпечення вітчизняної армії. Найстарший із них − Інститут технічної теплофізики (ІТТФ), який ще в радянські часи прославився своїми досягненнями у сфері високих технологій для харчової промисловості (його спеціалісти причетні до розробки виробництва томатної пасти і майонезу). Тепер їх можуть використати в інтересах збройних сил.

Україна може забезпечити армію «космічною» їжею
Жанна Петрова, керівник лабораторії фізико-хімічних досліджень ІТТФ
Фото Олександр Козаченко для Forbes Україна

Жанна Петрова, керівник лабораторії фізико-хімічних досліджень ІТТФ, розповіла Forbes про розробку функціональних продуктів, які дозволяють оптимізувати харчування для армії, забезпечувати військових якісними сухими пайками, здатними заповнити в людському організмі дефіцит корисних речовин і забезпечити його необхідними калоріями. Технологія сушіння продуктів, запатентована ІТТФ, дозволяє зберігати такі повноцінні пайки, виготовлені з використанням лише натуральних продуктів, не менше одного року без шкоди для їх якості і смаку. Ця технологія дає можливість робити сухі суміші різних страв, наприклад, українського борщу з м’ясом та квасолею, овочевих пюре, каш, киселю.

Читайте также:

Украинский вундеркин покорил США невероятным изобретением

Коли перед ІТТФ поставили завдання забезпечення збройних сил, то в лабораторії фізико-хімічних досліджень інституту розробили рецепти сухих пайків для армії на кожен день тижня, з урахуванням триразового харчування і підвищеної калорійності, необхідної військовим. «У цих рецептах використовуються різноманітні натуральні продукти, враховуються смакові характеристики, вітамінний склад. В екстремальних умовах таку суміш достатньо залити окропом, і через кілька хвилин виходить готова повноцінна страва, яке за смаковими і поживними якостями не відрізняється від звичної традиційної кухні», − розповідає Петрова.

Читайте также:

Facebook отключил аккаунт Нацкорпуса

Україна може забезпечити армію «космічною» їжею
Зразки страв швидкого приготування. Зліва направо: Борщ, вівсяна каша, горохове пюре.
Фото Олександр Козаченко для Forbes Україна

Спеціалісти ІТТФ підрахували, що собівартість одного такого сухого пайка на добу − близько 60 грн. Для запуску виробництва необхідно, за попередньою оцінкою, не менше $1 млн інвестицій. «Ми зверталися до чиновників, але завжди стикалися з проблемою забезпечення фінансування. Наші розробки отримали міжнародне визнання, вже сьогодні їх може використати українська армія для підтримки своїх військовослужбовців. Але до цього немає нікому діла», − з жалем констатує Петрова.

Читайте также:

Заставим Кремль дрожать: Украина создаст мощнейшую ракету

Бойова історія

Замість розробок вітчизняних вчених, права на використання яких бажають отримати закордонні виробники, український уряд надає перевагу закупівлі готових закордонних продуктів. Для підтримки української армії надходить також допомога з інших країн. Часом це стає приводом для гучних скандалів.

Так, у травні було оприлюднено факти про зловживання в системі Міноборони, пов’язані з перепродажем сухих пайків із США, які надійшли в Україну в якості гуманітарної допомоги. Міністерство внутрішніх справ повідомило про викриття злочинної схеми, організованої начальником продовольчого складу однієї з військових частин Міноборони в Миколаївській області.

У соціальних мережах з’являються повідомлення про проблеми із забезпеченням якісним харчуванням у зоні проведення антитерористичної операції, оскільки там складно організувати роботу військово-польових кухонь, історія яких почалася ще наприкінці XIX століття.

Україна може забезпечити армію «космічною» їжею
Готовий борщ із м’ясом та квасолею
Фото Олександр Козаченко для Forbes Україна

При цьому армію США вже в найближчому майбутньому обіцяють годувати просто на місці бойових дій за допомогою… сучасних технологій 3D-друку. Військовий пайок буде змішуватися з різноманітними поживними речовинами, поєднання яких буде підбиратися спеціальним чином, виходячи зі стану здоров’я солдатів і особливостей несення служби. За інформацією газети The Times, повноцінні дослідно-конструкторські та науково-дослідні роботи в даному напрямку в 2015-2016 фінансових роках планує почати CFD − Управління бойового продовольчого забезпечення Міноборони США, за участі Массачусетського технологічного інституту.

Українським вченим і збройним силам про таку взаємовигідну співпрацю поки що доводиться тільки мріяти. Хоча за радянських часів вона активно розвивалася і давала результати. Але не в підвищенні обороноздатності країни, а в процесі конверсії військового виробництва.

Наприклад, коли в 1988 році було розформовано Міністерство машинобудування для легкої і харчової промисловості та побутових приладів СРСР, його головні конструкторські бюро (КБ) і заводи передали в різні організації військово-промислового комплексу, як передбачалося − для взаємного зміцнення. Так, машинобудування для масложирової промисловості потрапило до ракетників у КБ «Південне» (Дніпропетровськ). Воно мало розробити технологічні лінії з виробництва маргарину і майонезу спільно з Інститутом технічної теплофізики.

Ця розробка стала частиною комплексу робіт під загальною назвою «Створення та впровадження енергоресурсозберігаючих технологій та обладнання на основі принципу дискретно-імпульсного введення енергії». За її успішне виконання ІТТФ було удостоєно в 1998 році Державної премії України в галузі науки і техніки.

Джерело: forbes.ua.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Правительство давно усвоило, что легче всего взять деньги у бедных. Конечно, их у бедных немного – но зато бедных до xpeна..."

Герой нашого часу: Сенцов уже здобув перемогу

От Львова до Одессы: как воспринимают украинцы День Независимости

Климкин отреагировал на “оправдание” МИД Австрии о визите Путина

Експерт: Нужно быть реалистом – Крым сам по себе не вернется

Украинцам наобещали безопасные маршрутки и автобусы

Журналист: В стране без института репутации остается надеяться на злопамятность. ВИДЕО

Мобильные операторы изобрели свой календарь и обокрали украинцев

«Крестные отцы контрабанды» Альперин и Аминев давят на правосудие – Шеляженко

ГПУ назначила сына Грицака заместителем прокурора области

Вибори наближаються: хто може стати наступним Президентом України?

Счет пошел на десятки: смертельная инфекция вцепилась в украинцев

Саакашвили вернется: Гриценко рассказал о своем первом указе на посту президента

НАБУ обжаловало в Верховном Суде выговор Холодницкому

Про що слід згадати Ердоганові, перш ніж погрожувати тіснішими зв’яз­ками із РФ

“Третья сила” расправилась с танком оккупантов на Донбассе

Шахов рассказал, за что нокаутировал Мосийчука: Он получил свое

Напівкримінальні юристи об’єднали зусилля з корумпованими політиками – експерт

Радуйтесь, пока тепло: на Украину надвигается вечная мерзлота

Уволили всех: в Лукьяновском СИЗО новое руководство

Как унять бурю в Азовском море?