USD28.2033

Як в Україні одночасно може виявитися 28 членів ЦВК

Як в Україні одночасно може виявитися 28 членів ЦВК

Як відомо, уже давно закінчився семирічний строк із часу призначення 13-ти з 15-ти членів ЦВК. Закінчення строку повноважень члена Комісії є підставою для звільнення його з посади, згідно з частиною другою статті 30 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” (далі – закону).

Водночас закон (у частині четвертій статті 30) передбачає 10 підстав для дострокового припинення повноважень члена Комісії. Крім того, стаття 31-1 закону передбачає дострокове припинення повноважень всього складу Комісії за вмотивованим поданням президента України. 

Що ж мається на увазі під словами “дострокове”, “дострокові”? Відповідь на це запитання можна знайти в Новому тлумачному словнику української мови у трьох томах, виданому 2006 року в Києві, у видавництві “Аконіт”, і рекомендованого Міністертством освіти України. Слово “достроковий” означає “який робиться, відбувається, здійснюється раніше встановленого строку” (том 1, сторінка 599). Строк повноважень члена Комісії становить сім років (частина восьма статті 6 закону). Цілком очевидно, що дострокове припинення повноважень певного члена ЦВК із підстав, передбачених законом, може мати місце лише до спливу семирічного строку з часу набуття повноважень відповідного члена Комісії, тобто складення ним присяги. 

Нещодавно низка далеко не останніх політиків висловилися про можливість дострокового припинення повноважень усього складу Комісії. 

Читайте также:

Зеленский провел встречу с украинским олигархом: «это не Коломойский»

Намагатися пояснити моменти елементарної логіки, тим паче політикам, справа невдячна. Проте наважуся на порівняння: достроково припинити повноваження члена ЦВК, у якого вичерпався семирічний строк із часу набуття повноважень, це майже все одно, що повернути в лоно матері народжену дитину. Цілком очевидно, що 2018 року людство ще не вигадало машину часу. І навряд чи вигадає. Проте частина українських політиків, мабуть, у дитинстві занадто захоплювалася фантастикою. Дитинство давно минуло, а фантастика залишилася.

Облишмо поки лірику й повернімося до практичних аспектів питання. Розгляньмо ситуацію, коли Верховна Рада України “достроково припиняє повноваження усього складу ЦВК”. Наступним кроком, цілком логічно, парламент призначає 15 нових членів ЦВК. Уявіть, у трудовій книжці колишнього такого члена Комісії з’являється неприємний і дивний за цих обставин запис “Звільнений у зв’язку з достроковим припиненням усього складу Комісії” замість очікуваного запису “Звільнений у зв’язку із закінченням строку повноважень”. Невже хтось залишиться наївним, що ніхто із 13 членів ЦВК не оскаржить у судовому порядку парламентську постанову про своє звільнення з таких мотивів? Окремо наголошую, мова стосується винятково мотивації звільнення з посади, а не звільнення як такого. 

Читайте также:

“Как в Европе”: Зеленский выдаст украинцам новый документ

Цілком очевидно, що в судах України фантастів є значно менше, ніж серед політиків, а в Європейському суді з прав людини фантастика не користується попитом взагалі серед суддів цієї поважної інституції.

Читайте также:

Мураев, Гончаренко и Геращенко стали главными перебежчиками украинской политики, – СМИ

Що ми отримуємо на виході в практичному аспекті? 15 новопризначених членів Комісії плюс (щонайменше) 13 поновлених судами на посаді членів ЦВК, звільнених раніше не у встановленому законом порядку. Яка “краса”: (щонайменше) 28 членів ЦВК. Це стає цікавим у розпалі виборчого процесу, а особливо цікавим – під час офіційного встановлення результатів виборів. Наслідки всього цього ми з вами чудово розуміємо, правда?

Хочу вкотре наголосити, що логіка Конституції, закону й пункту 75 Кодексу належної практики у виборчих питаннях Європейської комісії “За демократію через право” в цьому аспекті є чіткою та зрозумілою: 1) звільнення у зв’язку із закінченням строку повноважень 13 із 15 членів ЦВК; 2) призначення на 13 вакансій членів ЦВК від усіх шести чинних парламентських партій. 

Невже в цьому є елементи вищої фізики чи математики?

Я не радив би також захоплюватися наявністю в законі статті 31-1 (“Дострокове припинення повноважень всього складу Комісії”). На мою думку, принаймні із двох причин можна говорити про ознаки неконституційності статті 31-1 закону. По-перше, згідно з пунктом 21 частини першої статті 85 Конституції України, до повноважень Верховної Ради віднесено призначення на посади та звільнення з посад членів Центральної виборчої комісії. Тобто в цьому випадку парламент наділений повноваженнями призначати та звільняти окремо взятих посадових осіб колегіального державного органу, а не складу всього державного органу загалом; останнього Конституція не передбачає взагалі. Виходячи із змісту частини другої статті 85 Основного Закону, повноваження українського парламенту є конституційно окресленими, й цей перелік не може розширюватися будь-якими (звичайними) законами.

По-друге, відповідно до статті 91 Конституції України, закони, постанови й інші акти Верховної Ради ухвалює більшість від її конституційного складу, якщо інше не передбачено самою Конституцією. Нагадаю, що саме в статті 31-1 закону, а не в Конституції передбачена кваліфікована більшість у 2/3 для прийняття рішення парламентом щодо ЦВК.

Що робити політикам: читати право чи захоплюватися фантастикою і робити із себе посміховище? Відповідь на це альтернативне запитання залишаю відкритою.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В политике приходится делать много такого, чего не следует делать."

© Теодор Рузвельт

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

Кличко об угрозах Портнова: Ждите ответ ГБР, разберутся быстро

Разумков озвучил позицию по статусу русского языка в Украине

Выборы. На одном из округов Донбасса могут пересчитать голоса

Зеленский назначил своим советником экс-советника Порошенко

Дограються чи домовляться: за цією інтригою спостерігатимемо найближчими роками

Сюр. Оккупанты в Крыму заменят статую богини на бюст Ленина

Мэра Киева вызывают на допрос в ГБР

Выборы. В Покровске столкновения, прилетел вертолет со спецназом

Верховний суд РФ визнав “законним” вердикт українському політв’язню Павлу Грибу

МИД о приговоре Грибу: В России нет правосудия и справедливости

7 поширених проблем, з якими стикаються українські робітники у Польщі

У парламент проходить дочка продюсера “Ліги сміху” із бізнесом в окупованому Криму

Премьериада: Зеленский протестировал Рашкована и Абромавичуса

Полиция проверяет информацию о минировании Центризбиркома

“Президент – Рада – Кабмін. Четвертим буде суспільство”, – Разумков

Симоненко и КПУ подали в суд на Минюст – ОАСК

Журналист: Вероятно, Дубневич бы не проиграл, если бы не это ФОТО

Самовыдвиженцы могут войти в Слугу народа, но есть условие

Це кінець відповідальної перед своїми виборцями політики – письменник

Зеленский о журналисте: Где этот мальчик?