USD28.2033

Як в Україні одночасно може виявитися 28 членів ЦВК

Як в Україні одночасно може виявитися 28 членів ЦВК

Як відомо, уже давно закінчився семирічний строк із часу призначення 13-ти з 15-ти членів ЦВК. Закінчення строку повноважень члена Комісії є підставою для звільнення його з посади, згідно з частиною другою статті 30 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” (далі – закону).

Водночас закон (у частині четвертій статті 30) передбачає 10 підстав для дострокового припинення повноважень члена Комісії. Крім того, стаття 31-1 закону передбачає дострокове припинення повноважень всього складу Комісії за вмотивованим поданням президента України. 

Що ж мається на увазі під словами “дострокове”, “дострокові”? Відповідь на це запитання можна знайти в Новому тлумачному словнику української мови у трьох томах, виданому 2006 року в Києві, у видавництві “Аконіт”, і рекомендованого Міністертством освіти України. Слово “достроковий” означає “який робиться, відбувається, здійснюється раніше встановленого строку” (том 1, сторінка 599). Строк повноважень члена Комісії становить сім років (частина восьма статті 6 закону). Цілком очевидно, що дострокове припинення повноважень певного члена ЦВК із підстав, передбачених законом, може мати місце лише до спливу семирічного строку з часу набуття повноважень відповідного члена Комісії, тобто складення ним присяги. 

Нещодавно низка далеко не останніх політиків висловилися про можливість дострокового припинення повноважень усього складу Комісії. 

Читайте также:

Під Радою мітингують за вибори по-новому. ФОТО

Намагатися пояснити моменти елементарної логіки, тим паче політикам, справа невдячна. Проте наважуся на порівняння: достроково припинити повноваження члена ЦВК, у якого вичерпався семирічний строк із часу набуття повноважень, це майже все одно, що повернути в лоно матері народжену дитину. Цілком очевидно, що 2018 року людство ще не вигадало машину часу. І навряд чи вигадає. Проте частина українських політиків, мабуть, у дитинстві занадто захоплювалася фантастикою. Дитинство давно минуло, а фантастика залишилася.

Облишмо поки лірику й повернімося до практичних аспектів питання. Розгляньмо ситуацію, коли Верховна Рада України “достроково припиняє повноваження усього складу ЦВК”. Наступним кроком, цілком логічно, парламент призначає 15 нових членів ЦВК. Уявіть, у трудовій книжці колишнього такого члена Комісії з’являється неприємний і дивний за цих обставин запис “Звільнений у зв’язку з достроковим припиненням усього складу Комісії” замість очікуваного запису “Звільнений у зв’язку із закінченням строку повноважень”. Невже хтось залишиться наївним, що ніхто із 13 членів ЦВК не оскаржить у судовому порядку парламентську постанову про своє звільнення з таких мотивів? Окремо наголошую, мова стосується винятково мотивації звільнення з посади, а не звільнення як такого. 

Читайте также:

Отелло с гранатой: появились подробности скандального преступления военного

Цілком очевидно, що в судах України фантастів є значно менше, ніж серед політиків, а в Європейському суді з прав людини фантастика не користується попитом взагалі серед суддів цієї поважної інституції.

Читайте также:

Война на Донбассе: украинский военный поразил своим талантом

Що ми отримуємо на виході в практичному аспекті? 15 новопризначених членів Комісії плюс (щонайменше) 13 поновлених судами на посаді членів ЦВК, звільнених раніше не у встановленому законом порядку. Яка “краса”: (щонайменше) 28 членів ЦВК. Це стає цікавим у розпалі виборчого процесу, а особливо цікавим – під час офіційного встановлення результатів виборів. Наслідки всього цього ми з вами чудово розуміємо, правда?

Хочу вкотре наголосити, що логіка Конституції, закону й пункту 75 Кодексу належної практики у виборчих питаннях Європейської комісії “За демократію через право” в цьому аспекті є чіткою та зрозумілою: 1) звільнення у зв’язку із закінченням строку повноважень 13 із 15 членів ЦВК; 2) призначення на 13 вакансій членів ЦВК від усіх шести чинних парламентських партій. 

Невже в цьому є елементи вищої фізики чи математики?

Я не радив би також захоплюватися наявністю в законі статті 31-1 (“Дострокове припинення повноважень всього складу Комісії”). На мою думку, принаймні із двох причин можна говорити про ознаки неконституційності статті 31-1 закону. По-перше, згідно з пунктом 21 частини першої статті 85 Конституції України, до повноважень Верховної Ради віднесено призначення на посади та звільнення з посад членів Центральної виборчої комісії. Тобто в цьому випадку парламент наділений повноваженнями призначати та звільняти окремо взятих посадових осіб колегіального державного органу, а не складу всього державного органу загалом; останнього Конституція не передбачає взагалі. Виходячи із змісту частини другої статті 85 Основного Закону, повноваження українського парламенту є конституційно окресленими, й цей перелік не може розширюватися будь-якими (звичайними) законами.

По-друге, відповідно до статті 91 Конституції України, закони, постанови й інші акти Верховної Ради ухвалює більшість від її конституційного складу, якщо інше не передбачено самою Конституцією. Нагадаю, що саме в статті 31-1 закону, а не в Конституції передбачена кваліфікована більшість у 2/3 для прийняття рішення парламентом щодо ЦВК.

Що робити політикам: читати право чи захоплюватися фантастикою і робити із себе посміховище? Відповідь на це альтернативне запитання залишаю відкритою.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Политик – это человек, который пожертвует вашей жизнью за свою родину."

Бесплатка — Доска бесплатных объявлений в Украине

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

Парламент звільнив 13 із 15 членів ЦВК

Бойко пробил новое дно: глава Оппоблока громко оскандалился, украинцы в ярости

А не много ли у нас в стране спецслужб?

Симоненко засекли по дороге к Путину: Летит на работу совещаться с руководством

Президент декларирует одно, а по факту делает совсем противоположное – блогер

Критическая ситуация: Россия угрожает Совету Европы, появились первые подробности

В обращении Порошенко к парламенту есть тревожные тенденции – журналист

Волкер сказал Украине хватит: Анатолий Гриценко раскрыл, что будет дальше с санкциями для России

Послання Президента за 30 секунд

Роковой приговор для России: Трамп ужесточил санкции против Кремля

“Таке враження, що слогани прикривають відсутність власного порядку денного” – політолог про Порошенка

Олег Березюк: «Сила в правде»

Игрища продолжаются: Анатолий Гриценко расскрыл истинную причину перестановок в ЦИК

17-летняя Даша Белодед выигрывает золото чемпионата мира

В следующем созыве Верховной Рады будет фракция Аграрной партии Украины

Рада підтримала законопроект про зміни до Конституції щодо курсу до ЄС та НАТО

Скандал с паспортами Венгрии в Закарпатье получил продолжение: Будапешт гневно выступил против Украины

Тесть і теща Артема Ситника проживають в РФ і підтримують “русскій мір”. ФОТО

Во дворе Рады заметили чудо-авто, в котором чуть не разорвали друга Яроша: Что ты на меня вылупился ?

Началось обновление ЦИК, Рада приняла решение, которое повлияет на ход выборов