USD28.2033

Як Захід допомагав Україні: всі кредити за 2014 рік

У березні прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк оцінив “нестачу” в державній скарбниці 70 млрд доларів, які, за його словами, команда екс-президента Віктора Януковича вивела в офшори. Після цього він звернувся до міжнародних організацій та до окремих країн з проханням про фінансово-економічну допомогу Україні. Видання “Сегодня.ua” проаналізувало, хто відгукнувся на заклик України про допомогу.

Позика у МВФ

Місія МВФ навесні затвердила для України програму stand-by на два роки, в рамках якої зобов’язалася надати Україні кредит на 17 млрд доларів. Для цього уряду довелося погодитися на всі умови МВФ, зокрема, взяти зобов’язання підвищити пенсійний вік (на два роки для чоловіків, на три – для жінок), обмежити практику спрощеного оподаткування, скасувати мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення, підвищити ціни на житлово-комунальні послуги.

Однак Кабмін не зміг надати МВФ чіткий графік виконання взятих перед ним зобов’язань, і тому Україна в 2014 році отримала лише половину з домовленої суми.

“Обсяг нової програми stand-by з боку МВФ щодо підтримки України – на рівні 17 млрд доларів, і не з вини МВФ Україна не отримала 3-4 міжнародних транші. Отриманий перший транш близько 3 мільярдів доларів і другий транш близько 1,5 млрд доларів дали можливість частково покрити наявний дефіцит держбюджету – більше половини з грошей, які прийшли за цими траншами МВФ, пішли на погашення дефіциту державного бюджету. Це вкрай нехарактерно для МВФ, який, як правило, зараховує гроші в золотовалютні резерви країни. Такі заходи були зроблені для України за підтримки ЄС і США, які контролюють більш як 40% голосів акціонерів МВФ”, – каже виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин також звертає увагу, що рішення МВФ ухвалювалося з урахуванням думки найбільших акціонерів, серед яких – США. “Я оцінюю їхню допомогу як значну – якби не було двох траншів від МВФ, то наші валютні резерви були б істотно нижчі і були б великі проблеми з обслуговуванням зовнішніх боргів. Ресурси МВФ стали стабілізівним фактором, що не допустили обвалу фінансової системи України. Якщо ми зараз використовуємо ресурси належним чином, то можна буде очікувати розширення надходжень у вигляді грошової допомоги в наступному році”, – сказав Юрчишин.

Він закликає тепер українську владу до максимальної відкритості в питанні використання коштів МВФ. “Прем’єр повинен буде відзвітувати, як використовувалися іноземні кредити від міжнародних фінансових інститутів у 2014 році. Він повинен буде чітко вказати, яка частина кредитних грошей МВФ була направлена в НБУ і в Мінфін, і які витрати з цих грошей фінансувалися. Потрібен чіткий, прозорий звіт, щоб збільшилася довіра іноземних партнерів”, – зазначає Юрчишин.

Позики у Світового банку та ЄБРР

Навесні в Києві представники українського уряду підписали з Міжнародним банком реконструкції та розвитку низку угод про надання кредитів на загальну суму майже 1,5 млрд доларів. Кабмін анонсував, що до кінця 2014 року очікує підписання ще шести угод про позики між Україною та установами групи Світового банку на загальну суму понад 1,7 млрд доларів. У вересні на корпоративному сайті Світового банку з’явилося повідомлення, що він уже виділив Україні з початку 2014 близько 2,5 млрд доларів, і до кінця року уряд може отримати ще близько 1 мільярда.

Читайте также:

Что происходит? В украинских банках исчезает валюта

У травні Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) спрямував 200 млн євро в рамках проекту модернізації автомобільних доріг України. У вересні Арсеній Яценюк звернувся до ЄБРР з проханням надати додатково 2 млрд євро. ЄБРР зараз розглядає можливість виділити ці гроші в 2015 році. Старший банкір Київського офісу ЄБРР Ірина Марченко сказала, що до кінця 2014 року ЄБРР може надати кредит НАК “Нафтогаз України” на суму близько 200 млн доларів і профінансувати низку проектів у приватному секторі.

“Було оголошено про підтримку України з боку Світового банку, але через пробуксовування реформ і гальмування співпраці з МВФ ми не змогли отримати всю суму. Україна також отримала незначну допомогу від ЄБРР у рамках програм до 2018 року. Всі ці кредитні ресурси треба буде повертати – сплата за попередніми боргами перед МВФ і Світовим банком триває. Середня вартість позик від МВФ і від Світового банку – це 3% річних. На жаль, Україна більшість коштів позичає на покриття дефіциту державного бюджету, який зараз перевищує 10% ВВП”, – каже Олег Устенко.

Він підкреслює, що 10% ВВП – це дуже багато, і без реального наведення ладу в системі державних фінансів уряд може зіткнутися з тим, що йому просто перестануть позичати. “Багато донорів спочатку дивляться на те, чи ми робимо реформи – адже ніхто не хоче давати гроші, які просто розчинятися в безвідповідальності. Так працює кредитна політика щодо будь-якого позичальника в будь-якому банку”, – додає він.

Читайте также:

Молитвы услышаны: гривне становится лучше и вот почему

Позики від США, Японії, Канади, Норвегії, Швеції

Уряд США виступив гарантом розміщення п’ятирічних українських євробондів на 1 мільярд доларів. Гарантії американського уряду дали можливість позичити 1 мільярд доларів на зовнішніх ринках запозичення капіталів під 2,8% річних.

У порівнянні з цією сумою, Україна отримала невеликий грошовий ресурс від урядів Японії, Канади, Норвегії, Швеції.

Позика у Японського агентства міжнародного співробітництва в 2014 році становила 100 млн доларів – тоді як японські інвестори заявляли в середині року про готовність надати Києву кредит у сумі 10 млрд доларів терміном на 40 років для реконструкції Бортницької станції аерації. Канадське експортне агентство виділило у вересні Україні близько 170 млн доларів за ставкою 2,1% річних з терміном погашення через 5 років. Норвегія і Швеція в листопаді підписали з Україною договір про підтримання безпеки атомних електростанцій на території України, в рамках якого до кінця року вони перерахують Україні кредит на 15 млн доларів.

Що стосується безоплатної допомоги, то США перерахували керівництву України близько 11,4 млн доларів для організації президентських виборів в Україні, а також надали 320 млн доларів на підвищення безпеки та обороноздатності країни, з яких 118 млн доларів підуть на закупівлю обладнання та спорядження ЗСУ, Нацгвардії та Держприкордонслужби, підготовку військовослужбовців.

Читайте также:

Денег нет, но вы держитесь: сеть поразили невменяемые цены на продукты в Крыму

За підтримки Німеччини в Україні був відкритий фонд допомоги постраждалим в АТО. МЗС Німеччини в серпні перерахувало своєму українському партнеру, благодійній організації Caritas International, 500 тисяч євро для допомоги переселенцям з Донбасу. На ці гроші організація закуповує переселенцям зі сходу України харчі, матраци та постіль, засоби гігієни, надає психологічну допомогу, а тих, хто повернувся на Донбас, забезпечує обігрівачами, паливом і ковдрами. Німеччина і Литва беруть до себе на лікування десятки потерпілих бійців АТО, відправляють гуманітарні вантажі. Країни ЄС і Канада щомісяця відправляють своїх лікарів в Україну, щоб оперувати постраждалих на Донбасі.

Допомога від ЄС в рамках імплементації угоди

У березні ЄС вирішив надати Києву 1,6 млрд євро кредиту та 1,4 млрд євро макрофінансової допомоги. Врешті вдалося отримати лише частину грошей у рамках макрофінансової допомоги – з початку травня в рамках двох програм було виділено 600 млн євро. Президент України Петро Порошенко 27 червня підписав економічну частину Угоди про асоціацію з Євросоюзом, а в листопаді Європейська комісія заявила, що до кінця року Україна може отримати ще 260 млн євро в рамках обіцяної макрофінансової допомоги.

Василь Юрчишин вважає спекулятивними будь-які заяви про те, скільки конкретно Україні треба грошей на імплементацію угоди з ЄС. “Адже можна ефективно використовувати і невеликі ресурси, отримавши значний ефект, а можна використовувати великі суми бездарно і безглуздо без ефекту для країни. Тому важливо зараз дивитися, чи економіка справляється зі вже наданими коштами – не західні ж країни, а ми самі повинні себе міняти і на основі їхньої допомоги впроваджувати зміни. Тоді можна буде казати, чи достатньо коштів на імплементацію угоди і можна буде чекати зростання вливань в Україну”, – зауважує Юрчишин.

Олег Устенко вважає, що Україна отримала лише 20% обіцяної ЄС допомоги на імплементацію реформ у 2014 році з причини того, що “маховик реформ насправді так і не був запущений”.

“ЄС висловив готовність надавати підтримку в разі реальної імплементації реформ. У ЄС була готова технічна допомога Україні до 2 млн євро на проведення реформи державного управління. Частину грошей було зарезервовано на проведення реформ з боку Світового банку, багато інших міжнародних донорів були згодні фінансувати реформу державного сектору, введення дерегуляції, реалізацію судової системи України. Але маховик реформ в Україні так і не запустили – це загальна думка донорів, яка тепер побутує”, – сказав Устенко.

Він зазначає, що багато міжнародних донорів нині покладають великі надії на новий український уряд. “Вони висловлюються про те, що тепер в України не буде альтернативи реформам, і тому припускаю, що після формування нового Кабміну і після подання прем’єром свого бачення розвитку України в короткостроковій і довгостроковій перспективі ми можемо розраховувати на технічну допомогу з імплементації реформ”, – резюмує Устенко.

Директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський вважає, що порівняно з тим, що Захід обіцяв Україні після Майдану, “уряд зрештою отримав мінімальні кредити, які абсолютно не рятують ситуацію”.

“Запровадження санкцій з боку ЄС і США проти Росії я розглядаю радше як розборки між Заходом і РФ. Україна стала зручним приводом для тиску на РФ, але жодної іншої допомоги не було – бачимо, що ці санкції Україні не надто допомагають. А ілюзія підтримки була в тому, що ЄС обіцяв фінансово підтримати і залучати інвестиції, міжнародні компанії, що дало б поштовх розвитку економіки. Було обіцяно відкриття європейських ринків у рамках підписання Асоціації з ЄС, але в підсумку на сьогодні українська продукція є неконкурентоспроможною для європейського ринку, а російський ринок ми втратили, отримавши обвал з експорту та зупинку виробництва, що настала за цим”, – підкреслює Землянський.

Він звертає увагу на те, що закордонні комерційні банки так і не надали Україні кредиту без держгарантій на будівництво LNG-терміналу, а ще рік тому їхні представники висловлювалися про готовність надати Україні кредит на 70% необхідної суми.

Напередодні, виступаючи в парламенті, прем’єр Яценюк заявив, що Україна в 2014 році отримала 9 млрд доларів зовнішньої фінансової допомоги в рамках відновлення співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, при цьому виплатила боргових платежів на суму 14 млрд доларів.

Раніше експерти повідомляли, що борг України незабаром перевищить 1 трильйонгривень.

Теги:
Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Если вы смотрите телевизор - вы, должно быть, заметили, что хорошие парни побеждают плохих всегда, кроме девятичасовых новостей."

Как предателя и пособника захватчиков восстановили в должности решением суда

Британский музее купил коллекцию монет, которым две тысячи лет

Вывоз леса из Украины: с контрабандистами разговор будет короткий

Обнародованы представления на привлечение к ответственности и задержание Надежды Савченко. ДОКУМЕНТ

Ученого Хокинга похоронят рядом с умнейшими людьми в истории человечества

Запит на популістів в Україні високий і цьому є пояснення – аналітик

Нужно начать с себя: почему в Украине процветает коррупция

The Times: Разобщенный ЕС не стал напрямую обвинять Россию в использовании нервно-паралитического вещества в Солсбери

Очередная обезьяна с гранатой прославилась на весь Донбасс

Як у Верховній Раді хочуть поховати декларації правоохоронців

Неадекватный поступок: нардеп от БПП объяснил, почему с Савченко надо снять неприкосновенность

Погода в Украине на месяц: не спешите прятать сапоги

Дороги коррупционеров ведут в Москву

Гонка вооружений: Трамп сообщил о “горячей” встрече с Путиным

Курс криптовалют на 21 марта: биткоин набирает силу

Вихід Тимошенко і Ляшка в другий тур говорить про те, що населення втомилося від імітації реформ і хоче народної політики – експерт

Депутатам «запретили» носить с собой оружие, а о ядах «забыли»: что не так в новом законе о госохране

10 бородатых женщин, изменивших представления о красоте

Як Фейсбук намагався приховати російське втручання в американські вибори

Это не Мазепа: кто на самом деле изображен на 10 гривнах