USD28.2033

Європа націй чи Європа-нація – що переможе?

Європа націй чи Європа-нація – що переможе?

По закінченні Другої світової війни перед зруйнованою економічно та політично Європою постало завдання відновитися, але зробити це на принципово інших, ніж раніше, засадах. Насамперед ішлося про подолання споконвічного франко-німецького антагонізму, що принаймні в ХХ столітті робив Європу джерелом війн, пише для “Тижня” Ігор Лосєв

До роботи європейці взялися неквапливо, починаючи з універсально зрозумілої економіки як бази всього життя. Справді, європейцям, які потерпали від збройних конфліктів і руйнації, дуже хотілося не хвилюватися за свою безпеку, не голодувати, а просто заможно пожити. Таке бажання об’єднувало всіх. Проте згодом, коли вже досягли відносного добробуту, загоїли воєнні рани, почали народжуватися амбітніші плани, універсалістські проекти Європи. З’явився інтерес до проблеми: чим є нова Європа і чим вона має бути? Це спричинило дискусії, що дожили до наших днів і незрідка набувають практичного характеру, наприклад, у вигляді Brexit.

В історії людства час від часу виникали ідеї про створення великих наднаціональних геополітичних об’єднань. Деякі з них реалізовувалися, деякі залишалися тільки задумом. Приміром, мрія лібертадора (визволителя) Південної Америки Сімона Болівара про єдину Латинську Америку. На півночі все сталося вдаліше: із колишніх британських колоній було утворено Сполучені Штати Америки. За їхнім зразком (хоча й не так успішно) на південь від кордону США на Ріо-Ґранде утворили з колишніх іспанських колоній Мексиканські Сполучені Штати.

Читайте также:

Один із найпопулярніших британських телеканалів почав правильно називати столицю України

США тривалий час правили і правлять за взірець для всіх прихильників національних геополітичних об’єднань. Ця ідея була такою модною, що Ленін написав статтю “Про гасло Сполучених Штатів Європи”. Але тут є одна особливість: майже всі надоб’єднання, що реально існують, тяжіють до (нехай федеративної) більш чи менш єдиної держави, проходячи шлях від союзу держав до союзної держави, що породжує певні проблеми та конфлікти. Нинішній Європейський Союз постійно рухається між цими крайніми точками, час від часу схиляючись то в один, то в інший бік.

Те, що сформувалося в Європі, є дуже складним явищем. Наприклад, імперія – це доволі просто, це тотальна влада центру над периферією, що дає можливість тримати під контролем якщо не всі, то принаймні визначальні процеси. Якщо ж проект ліберальніший, тоді треба шукати рівноваги між цілим й оперативною самостійністю складових частин. Інакше проект, незважаючи на привабливі лозунги, неодмінно тяжітиме до імперського. Що ж до ЄС, то спочатку не було сумнівів, що йдеться саме про об’єднання держав, а не союзну державу, про Європу вітчизн, а не про супердержаву. Звісно, Європейський Союз – це специфічний ансамбль суверенних державних утворень, управління ним потребує вищого пілотажу (правового, адміністративного, політичного, економічного й ідеологічного).

Читайте также:

“Не платят без новых справок из банка”: в Украине начались проблемы с пенсиями

Останнім часом у ЄС намітився ухил у бік особливої командної ролі центру з тенденцією втручатися навіть у найдрібніші аспекти управління, контролювати не лише національні, а й регіональні процеси, диктувати норми, нав’язувати позицію центру тощо. Це дало підстави колишньому радянському дисидентові (нині професорові університету в Кембриджі) Володимирові Буковському порівняти його із Радянським Союзом. То, звісно, полемічне перебільшення, але щось тут таки є…Такі “брюссельські” тенденції призводять до фронди з боку деяких держав, які реагують на обмеження свого суверенітету. Звідси Brexit, можливо, Frexit і так далі. А крім того, зростання популізму й негативу до універсалістських проектів.

Читайте также:

Вы покупаете своему маленькому ребенку билет в цирк посмотреть на смешных слоников? Расскажите ему это

Нещодавно на зустрічі лідерів Німеччини та Франції Анґела Меркель скаржилася Емманюелеві Макрону на ренесанс націоналізму в Європі… Проте Німеччина, яку інколи ототожнюють із ЄС, не поспішає жертвувати своїми корисливими інтересами в ім’я європейської єдності, активно розбудовуючи “Північний потік-2”, який де-факто є антиєвропейським й антиатлантичним проектом. Тут вона свій ґешефт ставить вище за безпеку Європи.

10 тез про Україну та Європу

Якщо в нинішніх дискусіях про перспективи ЄС переможе ідея Європи-нації, то збереження територіальної цілісності європейських держав утрачає сенс. Тоді Каталонія може реалізовувати свою європейськість і за межами Іспанії, залишаючись частиною єдиної Європи. Шотландія може бути за межами Великої Британії, Бельгія може поділитися на три етнолінгвістичні частини тощо. Натомість Європа націй передбачає велике значення принципу цілісності країн.

Європа-нація вимагає більш чи менш рівномірного розподілу тягаря прийому мігрантів з Азії, Африки, Латинської Америки. Проте в Європі націй неминуче виникає питання: чому ті європейські країни, що ніколи не мали колоній за межами континенту (Польща, Чехія, Угорщина, Словаччина тощо), не будували свого благополуччя, експлуатуючи їх, тепер повинні розплачуватися за колоніальні гріхи своїх західних партнерів? Східні європейці вважають, що їхні західні колеги мусять самостійно давати собі раду зі своїми колишніми “заморськими територіями”, щось робити, щоб зупинити потік до Європи таки своїх постімперських підданих.

Сьогодні одне з головних питань Європи: чи буде її перетворено на “Сполучені Штати Європи” або “Європейську Федерацію”? Чи вона таки залишиться сукупністю європейських національних держав? 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"У нас начинается тяжелый период жизни: парламентские, затем еще страшнее - президентские выборы"

© А.Лукашенко

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

Машина имперского бремени

Невтішний саміт в Мюнхені: “Ритуальна” роль для України

Украинско-американская ракета “Antares” вывела в космос корабль с грузом для МКС

Війна від першої особи

Миру хочуть і ті, хто готовий зустрічати російські танки квітами, – Сергій Жадан про війну з Росією та передвиборчі обіцянки Зеленського

Аваков сказал, зачем нужен и как будет работать закон о коллаборантах

Google запустил функцию автоматического кадрирования видео

Самотні та щасливі. Чому не мати пари – це нормально

Місцеві вибори на тлі децентралізації – системний виклик для політичних партій

В трамваях Праги к борьбе с вирусами подключили озон

Зачем Кремлю разговоры о том, что Россия не правопреемница СССР

Бала: ОПУ хоче інтегрувати Україну в ОРДЛО

Завершили съемки документального фильма “Все будет хорошо”

“Перед столовой руки мыть не будем”: в симферопольских школах ввели режим жесткой экономии воды

Цукерберг рассказал, сколько Facebook тратит на безопасность

Благодійники та спортсмени спільно провели чемпіонат з ММА

Портников назвав перший крок до політичного одужання Зеленського

Когда падают секс-бомбы. Кино дня

Риторика, моніторинг ЗМІ і профзростання, – третій день Школи прес-секретаря політика. ВІДЕО

Жители оккупированных территорий ограничены в социальных правах и админуслугах — правозащитники