USD28.2033

Зараз кредити МВФ нам потрібні, але треба думати про зниження боргової залежності – політолог

Зараз кредити МВФ нам потрібні, але треба думати про зниження боргової залежності – політолог

У принципі без кредиту МВФ Україна обійтися може, але зараз – навряд чи, пише у своєму блозі на “Новому часі” політолог Володимир Фесенко. Більшість країн із більш здоровою економікою та з меншими фінансовими проблемами обходяться без кредитів МВФ. І ми повинні цього прагнути. Кредити, звичайно, потрібні для розвитку економіки, кредитний ресурс – це абсолютно нормально. Головне, не залазити в надмірні борги і не проїдати кредит. Нам потрібно позбавлятися наркотичної залежності від зовнішніх позик, яка в нас проявляється вже більше десяти років. Вона йде за синусоїдою – зі сплесками і спадами: схожі проблеми були в 1990-х – молода і слабка економіка, яка майже 10 років перебувала в структурній кризі після розпаду СРСР, із структурною перебудовою, впав військово-промисловий комплекс, та й ціни на газ були не такими вже й високими, але банально не було чим платити. Ми фактично розплачувалися орендою військової бази в Криму за той горезвісний газ. Тоді РФ і більшість пострадянських країн стали користуватися кредитами МВФ. Потім, щойно в нас почався підйом, – ми розплачувалися з боргами.

Приблизно перші п’ять років 2000-х ми радше розплачувалися, ніж брали. І от знову довелося взяти кредит МВФ вже під час економічної кризи 2008-2009 років: тоді ситуація сильно вдарила по Україні й довелося звертатися до МВФ як до швидкої допомоги. Головна боргова наркотична залежність пов’язана з поточними боргами приватним кредиторам: продаж державно-боргових зобов’язань.

Читайте также:

Украина получит обещанный миллиард от ЕС: пройден решающий этап

По правді кажучи, зараз кредити МВФ та інші позики нам потрібні, щоб розплачуватися по боргах. Тобто, це перекредитування. Ми беремо нові борги, щоб розплачуватися за старими. На жаль, набрали занадто багато. Тому в перспективі потрібно думати про зниження боргової залежності. Я вітаю ініціативу Мінфіну й Кабміну України, які розробили довгостроковий план виплат за зовнішніми боргами: поступового зниження зовнішньої боргової залежності. Боргова проблема для нас на найближчі п’ять-сім років – це одна з головних економічних проблем.

І хоч я не економіст, навіть мені зрозуміло, що проблема настільки гостра та глибока, що боляче битиме по нашій економіці в майбутньому: пік виплат за зовнішніми боргами настає цього й наступного року, навіть трохи зачіпаючи 2020-й – тобто ось це триріччя буде важким. І моє політичне передчуття каже, що, мабуть, після оновлення влади нас очікують нові переговори про реструктуризацію зовнішніх боргів. Занадто це важкий тягар: як економічна, так і соціально-політична проблема.

Читайте также:

Курс биткоина на 30 июля: главная криптовалюта облапошила инвесторов

Часто виділені гроші просто проїдалися. Тобто кошти йшли на виплату зарплат, пенсій, на їх підвищення або банально на покриття дефіциту бюджету. Я не беруся оцінювати: в якийсь час це було дійсно виправдано. Наприклад, у 2014-2015 роках, через війну, нестачу коштів на оборону і на соціальні потреби, – не було іншого виходу. Занадто важкими були як економічна, так і військово-політична ситуації в країні. А от у спокійніші часи можна було й без цього обходитися. Але, на жаль, дефіцит бюджету покривали саме за рахунок зовнішніх боргів і в рамках популістських ігор перед виборами.

Дуже яскравий приклад, коли гроші брали, виходячи з чисто політичних мотивів, і це було абсолютно невиправдано – коли 2013 року Янукович брав гроші в Путіна. Тоді він встиг взяти $3 млрд, але домовлялися вони на $15 млрд. Так от, ті $3 млрд “пішли”, як вода в пісок: буквально за два місяці. Щодо цього боргу досі триває суд: восени очікується рішення лондонського суду. Тоді ці гроші хотіли пустити на соціальні потреби, щоб відвернути людей від Майдану, простимулювати. Але розрахунки не виправдалися.

Треба жити економно, за коштами, виходячи з можливостей економіки. Жити в борг завжди небезпечно. У нас є приклад Греції, Аргентини. І нам краще не повторювати цих прикладів.

 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В управлении государством главное – соблюдать все формальности, а на мораль можно и не обращать внимания. "

© Марк Твен

Дело о “долге Януковича”: сможет ли Украина одержать бесспорную победу над Россией?

Власти Польши нашли новый повод поругаться с Украиной: вызывает отвращение

Експерт: Канали на кшталт “112 Україна” та News One – це психологічна м’ясорубка для журналістів

Порошенка позбавили звання почесного громадянина Верони

В Европе наказали Порошенко: отобрали самое ценное

Гнапа обвинили в работе на Левочкина после митинга в Полтаве

После выступления Вилкула в Европарламенте ГПУ решило снять с него неприкосновенность, – политолог

Банкеты, свадьбы и блюда для мажоров: что за собой скрывает депутатская столовка

Шахов: в Украине экологическая катастрофа, этот Кабмин скоро будет продавать воздух

Иск к ВВС подан в Высокий суд Лондона. Что дальше?

Юлія Тимошенко презентувала розроблену під її егідою програму економічних перетворень України

Джангиров прокомментировал мирный План Новинского

Украинцам вернут паспорта в виде книжечек

Что означает для Украины ЕС и НАТО

Коли ми з вами починаємо радіти з того, що обсирають нашого президента, то ми виглядаємо підлітками, в яких нема пам’яті

Между русской гречкой и отечественной взяткой, или Как чиновники потрошат Украину

Топ-8 новин за 21 вересня: світові події п’ятниці

НАТО разместит своих военных на территории Украины: РФ окажется в полной изоляции

Россия становится рабом собственного вранья

Вадим Новинский о «партии войны»