USD28.2033

Затишшя перед бурею: чому мінливість передрікає стабільність і навпаки

На початку 2011 р, коли по Близькому Сходу поширювалася хвиля протестів, режим Башара Асада в Сирії був несприйнятливий до цих подій. Отримавши кермо влади від свого батька, Хафіза, який тридцять років був при владі, Асад впевнено керував країною впродовж минулих 10 років. Багато експертів вважали, що міцний сирійський політичний режим, що характеризується жорстким контролем над суспільством і економікою, впевнено подолає період «Арабської весни». У порівнянні з сусідньою країною, Ліваном, Сирія виглядала набагато більш стабільною. Громадянська війна тривала в Лівані в перебігу 70-х і 80-х років, а вбивство колишнього прем’єр-міністра Рафіка Харірі в 2005 р занурила країну у ще глибшу хаос.

Однак результати привели багатьох в здивування: сьогоднішня Сирія перебуває в хаосі, в якому Асад бореться за збереження режиму, а Ліван протистоїть потоку біженців з Сирії та інших наслідків громадянської війни «по сусідству». Як не дивно, показники рівня смертності в Лівані в 2013 році нижче, ніж ці ж показники у Вашингтоні. У цей же рік конфлікт у Сирії забрав 100 000 життів.

Чому сирійський режим, який здавався таким стабільним виявився так крихкий, в той час як Ліван, який страждав від масових заворушень, виглядає стійким? Відповідь у тому, що до конфлікту Сирія демонструвала лише «псевдо-стабільність», за міцним зовнішнім виглядом ховалася глибока структурна вразливість.

Парадоксально, але безлад в Лівані сигналізував про стійкість. П’ятнадцять років громадянської війни призвели до децентралізації влади і зумовили більш збалансовану структуру розподілу влади в країні. Враховуючи невеликий розмір Лівану як адміністративної одиниці, ці фактори забезпечили її міцність. Те ж саме стосується і прихильності «відкритого ринку» в економіці. У Сирії правляча партія Баас прагнула контролювати економіку, відкидаючи природний хаос. Ця ригідність зробила Сирію (та інші Баасісткіе держави, наприклад, Ірак) більш вразливою, ніж Ліван.

Але головною причиною вразливості Сирії стала відсутність досвіду подолання заворушень і хаосу. Країни, які в минулому переживали «напади» хаосу мали імунітет до його наслідків. Тому, найкращим індикатором стійкості держави виступає не тривалий стабільний політичний режим, а досвід подолання помірного хаосу у відносно недавньому минулому. Так, Нассим Ніколас Талеб в 2007 р у своїй книзі «Чорний лебідь» пише: «диктаторські режими, які не мають відтінку неусточівості, як, скажімо Сирія або Саудівська Аравія, мають набагато більш високі ризики впасти в хаос, ніж, скажімо, Італія, яка після Другої світової війни довгий час була занурена у тривалий політичний безлад ».

Здається, що централізація означає більш стійке правління. Але це лише ілюзія.

Відмінність доль Сирії та Лівану говорить про те, що індикатором нестабільності служать базові структурні властивості політичних систем. Досвід минулого може бути надзвичайно важливий при попередженні раку, злочинів або землетрусів. Але він не дуже підходить для аналізу складних політичних та економічних подій, особливо для передбачення «малоймовірних подій» (tail risks), таких як державний чи фінансова кризи, які, здавалося б, малоймовірні, але мають місце бути. Усвідомлення таких ризиків відбувається занадто пізно, тому потрібно більш витончений підхід.

Читайте также:

Не добили крысу: Луценко провели в путь по стопам Пшонки

Так, замість того, щоб намагатися передбачити малопередбачувані події (“Black Swan” events), набагато більш продуктивно фокусуватися на тому, як система долає безлад. Іншими словами, наскільки вона крихка. Не можна передбачити, що саме трапиться в майбутньому, але можна передбачити, як кризові події можуть вплинути на країну. Одні політичні режими можуть витримати величезний тиск, у той час як інші можуть зруйнуватися від найменшої труднощі. Хороші новини в тому, що можна визначити це за допомогою теорії крихкості (theory of fragility).

Тендітні системи не терплять мінливість, нестабільність, тиск, хаос і випадкові події. Вони націлені на світ і передбачуваність, які не можуть тривати довгий час. Тому час – ворог тендітних систем. Крім того, тендітні об’єкти реагують на тиск нелінійним чином. Говорячи політичними та економічними термінами, падіння ціни на барель нафти на 30 доларів для Саудівської Аравії не зводиться до подвоєння негативних наслідків 15 доларового падіння.

Для держав крихкість виражається п’ятьма аспектами: централізована система прийняття рішень, недиверсифікованого економіка, значний зовнішній борг, брак політичної гнучкості і відсутність досвіду подолання хаосу. Спираючись на ці критерії, аналіз світу виглядає інакше. Нестабільні режими виглядають більш міцними, а здаються безтурботні держави – таймером з годинниковим механізмом.

Читайте также:

Бутусов: Нужно изучать военную историю, чтобы не наступать на те же грабли спустя 73 года

Центр не може утримати

Здається, що централізація означає більш стійке правління. Але це лише ілюзія. За винятком військового сектора, централізація веде до структурного ослаблення. Хоча централізація скорочує кількість девіацій, вона значно посилює ефект від тих трапилися відхилень. Безлад концентрується в більш рідкісних, але більш радикальних епізодах, які неспіврозмірні сумарному ефекту від усіх невеликих, але частих девіацій. Іншими словами, централізація знижує локальні ризики, такі як місництво і регіональна корупція, але збільшує ціну системних ризиків, згубних для всієї національної системи.

Централізація системи пригнічує міжусобні розбіжності. Але ця нездатність справлятися з різноманітністю, політичним або етнорелігійній, підвищує загальні ризики системи.

Крім того, централізація збільшує шанс військового перевороту. Наприклад, Греція була вкрай централізована, коли група «Полковников» виригнула уряд в 1967 р Італія, в свою чергу, приблизно в цей же час могла опинитися в такій ситуації, так як роздиралася соціальними та ідеологічними протиріччями, але зберегла режим завдяки політичній децентралізації та вузької географії.

Нестійка економіка

Наступним аспектом є відсутність економічної диверсифікації. Економічна зосередженість може бути ще більш небезпечна, ніж політична централізація. Економісти, починаючи від Д. Рікардо, доводять, що держава повинна мати свою спеціалізацію на світовому ринку, обумовлену конкурентними перевагами. Але спеціалізація робить країну більш вразливою випадковим подіям.

Читайте также:

Впечатление, что мы живем в разных реальностях – политик о Порошенко

Так, держави, що спеціалізуються на туризмі, схильні бути більш схильні нестабільності (Греція відчула це після економічної кризи, а Єгипет – після революції), непередбачуваним подіям (Гаваї після 11 вересня) і навіть віянням моди, коли нові курорти витісняють старі (Танжер, Марокко ).

Також небезпеку становить національна економіка, побудована «навколо» одного продукту, наприклад, Ботсвана, залежна від виробництва алмазів, або навколо однієї галузі, як автомобілебудування в Японії.

Інший аспект пов’язаний з природою економічних систем, вони пов’язані з борговими механізмами і важелями впливу. Борг, можливо, найважливіший критерій крихкості. Боргові цінні папери, випущені державою, є, мабуть, найбільш порочним типом боргу, тому що вони не включаються до капіталу; замість цього, вони стає постійним тягарем. Країни не можуть просто пройти процедуру банкрутства, і це, за іронією долі, є основною причиною віри людей у те, що їх вкладення захищені.

Перевага нестабільності

Четверта умова крихкості – брак політичної гнучкості. По-справжньому стійкі країни відчувають помірні політичні зміни, що виражаються зміною урядів і переоцінкою орієнтирів. Зміни, що забезпечують стабільність, не надто радикальні, наприклад, перехід влади від Лейбористської до Консервативної партії у Великобританії. Помірна політична мінливість видаляє певних лідерів від влади, дозволяє долати кумівство. Коли держава є децентралізованим, зміни є більш гладкими, муніципалітети спираються на поширення повноважень щодо прийняття рішень і забезпечують плюралізм політичних поглядів.

Саме політична гнучкість робить демократичні режими менш крихкими, ніж автократії.

П’ятий маркер – відсутність досвіду подолання великих потрясінь. Країни, які пережили найгірші сценарії в недавньому минулому і подолали їх, більш стійкі, ніж ті, що не мають подібного досвіду. Частково, це теза передбачає думка про те, що країни, чия державність збереглася після хаосу, набувають щось, що не може бути осягнуте іншим способом. Виклики для держав повчальні, вони дарують досвід для «посттравматичного» зростання.

Подивіться на Індонезію, Малайзію, Філіппіни, Південну Корею і Таїланд – ці країни пережили азіатська фінансова криза в 1997-98, але вони були досить міцні, щоб вижити і стимулювати вражаючий посткризовий зростання.

Прекрасний і проклятий

Перераховані п’ять умов – це попереджувальні маркери. Вони не служать доказом того, що країна по-справжньому стабільна – жодна методологія не може – але за допомогою цих індикаторів можливо прийти до висновку, що певна країна може випробувати труднощі в майбутньому.

Саудівська Аравія – показовий приклад. Країна надзвичайно залежить від нафти, не має політичної гнучкості і вкрай централізована. Доходи від нафтовидобутку і сильний уряд згладжує протиріччя між етнорелігійними групами, так як, наприклад, нечисленні шиїти проживають там, де видобувається нафта. З цієї ж причини Бахрейн розглядається автором як дуже тендітна держава, здебільшого через репресованого шиїтської більшості.

Єгипет також повинен розглядатися як нестабільна система, приймаючи до уваги їх «косметичне» відновлення після хаосу революції та централізованого (і бюрократичного) уряду. Те ж саме можна сказати і про Венесуелі, з централізованою владою, і Росії, яка продовжує залежати від видобутку вуглеводнів. Цей фактор посилює подолання наслідків радянської епохи.

Деякі країни можна класифікувати як тендітні, але вони націлені на подолання цього. Греція має величезну кількість боргів і має негнучку політичну систему, але вона починає проводити економічну перебудову. Іран має ефективне централізоване уряд, який не має гнучкість, і економіку, прив’язану до видобутку нафти і газу, але цей режим в певній мірі терпимо (хоча не так явно) до політичного інакомислення. І хоча Іран формально представляє теократична держава, на відміну від Саудівської Аравії, він заснований на адаптивної формі ісламу, яка має потенціал до модернізації.

Китай – справжня головоломка. Приголомшливий економічне зростання робить майбутнє вкрай непередбачуваним. Країна швидко «одужала» від великих потрясінь періоду Мао. Політична система Китаю централізована, економіка залежить від експорту в західні країни, його уряд останнім часом надмірно запозичує, що призводить до небезпеки уповільнення вітчизняного та зарубіжного зростання. Чи є досвід минулих потрясінь настільки значним, щоб компенсувати слабкість від боргових зобов’язань і централізації? Швидше за все, відповідь буде негативною. З кожним роком ці уроки історії відступають все далі в минуле і перспективи «випадкових подій» все очевидніше. Але чим раніше це відбудеться, тим сильніше Китай стане в довгостроковій перспективі. 

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"У нас начинается тяжелый период жизни: парламентские, затем еще страшнее - президентские выборы"

© А.Лукашенко

В ЕС приняли важное решение по «Северному потоку — 2», Россия не обрадуется

Вінницькі паралімпійці привези дві срібних медалі

Аtlantic Сouncil: Почему “Северный поток-2” – не просто газопровод

Фантастический роман: Сытник ответил «жучкам» Холодницкого

Холодные войны: одесситы грозят властям серьезными проблемами

Интересно и насыщенно живут наши “силовики”. Как старые, так и новые – Речинский

Смертельное ДТП в Харькове: Зайцевой могут “помочь”

Сегодня на заседании комитета ВР расмотрят законопроект о нацбезопасности – Тымчук

Срочно: Украина разорвала отношения с Россией

Просроченные товары и фекалии грызунов: “меню” детсада шокировало Украину

Казанский: Похоже, у нас тут новый национальный лидер появился. ФОТО

18 марта в Киеве намечалась кровавая бойня и вооруженный штурм парламента

Курс валют на 22 марта: гривна продолжает радовать украинцев

The Washington Post: Следующий срок Путина может быть еще опаснее

Казарин о Савченко: Это пример того, на что способна боевитая кухарка, прорвавшаяся во власть. В 2014 нам всем очень нужны были кумиры, и именно наши эмоции подарили ей статус и рейтинг. И это хороший урок

Погода на 22 марта: в Украине наступит долгожданное прояснение

Про угорських політиків, які втратили почуття адекватності

Нардепа атаковали за «любовь» к Савченко: украинцы не верят, что дело раскроют

Кто кого пас: после скандала с НАБУ одиозная чиновница уволилась

Люди выброшены на обочину, нищенствуют: Шахов призвал защитить переселенцев