USD28.2033

Захистити інформаційний простір: європейські методи замість російських

Захистити інформаційний простір: європейські методи замість російських

На початку вересня Верховна Рада розпочала черговий політичний сезон. Народні депутати зі складу Комітету з питань інформатизації та зв'язку продемонстрували того дня нечастий приклад пошуку раціонального балансу між захистом національного інформаційного простору та дотриманням прав і свобод громадян, пише Тетяна Попова

Нагадаю, що від часу внесення 2017 року законопроект №6688 супроводжувався дискусією, критикою з боку суспільства, зауваженнями та пропозиціями експертних кіл й іноземних партнерів. Головними аргументами проти законодавчого урегулювання питань інформаційної безпеки у спосіб, запропонований авторами №6688, стали незгода щодо:

– запровадження досудового блокування інтернет-ресурсів;

– покладання на приватний бізнес фінансового тягаря на закупівлю і встановлення певного технічного обладнання (до речі, досить недешевого та з російським корінням);

– питання кібербезпеки законопроект не закривав;

– питань свободи слова, незалежності ЗМІ, можливостей громадянського суспільства впливати на процеси в державі.

Засідання комітету 4 вересня розставило певні крапки над “і” з цього приводу.

Автори законопроекту, а саме народні депутати Іван Вінник, Дмитро Тимчук і Тетяна Чорновіл, на засідання комітету не прийшли. До речі, представників СБУ, в інтересах яких наголошувалося, що прописана левова частка положень законопроекту, також не було.

Взагалі склалося враження, що автори законопроекту забули про існування іншого законодавства в цій сфері. Річ у тому, що в державі цього року ухвалено й розпочато імплементацію Закону України “Про національну безпеку України”. А в тексті №6688 до сьогодні пропонується внесення змін і доповнень до тексту Закону України “Про основи національної безпеки України” 2003 року, який утратив свою чинність. Продовжують використовуватися застарілі визначення деяких термінів, наприклад, “веб-сторінка” або “веб-контент”, хоча їхні нові визначення також законодавчо закріплені в нещодавно прийнятих нормативних актах.

Читайте также:

Адские сутки на Донбассе: непрекращающиеся обстрелы и десятки раненых

Представники ІТ-галузі підставили під сумнів низку організаційних і технічних аспектів реалізації законодавчих ініціатив у разі їх прийняття, особливо щодо можливості доступу, знімання та копіювання інформації. Що ж до держструктур, особливо сектора безпеки й оборони, то вони ще 2017-го надали низку пропозицій до законопроекту, які тим не менш не знайшли відображення в тексті, який розглядали 4 вересня.

Присутні представники громадських організацій і галузевих об'єднань (ІТ, медіасфера тощо) практично одностайно виступили категорично проти законопроекту. Учасники заходу звернули увагу, що в країнах Західної Європи триває пошук шляхів протидії російській інформаційній агресії. Зокрема, Єврокомісія та Європарламент започаткували ініціативи щодо розроблення потужного нормативного акту ЄС із питань забезпечення кібербезпеки. На сьогодні тривають консультації щодо цього, в рамках яких є контакти за участю української сторони. Відповідно, видається логічною синхронізація та координація наших кроків із партнерами та гармонізація в підходах щодо забезпечення захисту інформаційного простору України.

Читайте также:

Всі помруть, але мовчіть: у “ДНР” та “ЛНР” ввели особливі умови праці для медиків

До речі, щодо питання штрафування/блокування інтернет-ресурсів у європейських країнах також зараз дискутують. Із цього приводу буде цікаво вивчити досвід Франції та Німеччини. Обидві країни під час останніх політичних кампаній відчули на собі силу російського інформаційного впливу.

Цьогоріч французи розглядали низку відповідних законопроектів, зокрема так званий законопроект “проти фейків у передвиборчий період”. Головною його тезою є те, що рішення про штрафи чи обмеження інтернет-ресурсу мають приймати не спецслужби або органи виконавчої влади, а винятково суд і винятково у передвиборчий період. Щоб не допустити загострення в суспільстві під гаслом обмеження прав і свобод, було організовано комунікаційне супроводження законопроекту за участю ЗМІ, проведено низку конференцій і дискусій. Результат: опитування компанії Odoxa-Dentsu Consulting показало, що лише 21% французів вважало, що наведена ініціатива негативно вплине на свободу слова, тоді як 79% опитаних у цілому підтримували законопроект. Основним застереженням опонентів став не факт законопроекту, а сумніви в рівні кваліфікації суддів визначити факт маніпуляції, дезінформації, пропаганди тощо. Але навіть за такого рівня підтримки законопроекту з боку суспільства Сенат Франції його поки не підтримав і повернув на опрацювання в Національну асамблею. Депутати якої (автори законопроекту) сподіваються на адаптацію його в спільній робочій групі й подальше ухвалення.

Читайте также:

Начисление субсидий: украинцам придется заплатить непосильные суммы

На цьом держструктури Франції не припинили своїх зусиль у протидії російській інформаційній агресії. Наприклад, Центр аналізу, прогнозування та стратегії (CAPS) Міністерства Європи та закордонних справ т Інститут стратегічних досліджень Військової школи (IRSEM, Міністерства оборони) нещодавно опублікували звіт “Маніпуляція інформацією. Завдання для наших демократій” за результатами масштабного дослідження про маніпулювання інформацією. Раджу всім фахівцям ознайомитися з його змістом та взяти до уваги системні рекомендації французьких фахівців.

ФРН також є прикладом виваженого підходу до законодавчого регулювання захисту національного інформаційного простору. Із 2017 року в Німеччині діє так званий закон “Netzwerkdurchsetzungsgesetz” (або “The Network Enforcement Act”, відомий також під неофіційною назвою “Закон про Фейсбук”). Він також викликав гострі суперечки, але в результаті урегулював відносини в чутливих сферах протидії мові ворожнечі.

Слід віддати належне, частково наведені аргументи були озвучені на зустрічі в парламентському комітеті, в підсумку маємо такі його рішення:

– законопроект №6688 не підтримувати, а повернути авторам на доопрацювання;

– виступити з ініціативою не вдосконалювати завідомо програшний законопроект, а започаткувати розроблення нового системного документу з питань інформаційної безпеки держави та захисту національного інформаційного простору.

До речі останній пункт у цьому переліку активно підтримали присутні в залі та висловили свою готовність взяти активну участь у проекті із залученням найкращих фахівців з експертного середовища, громадських організацій і бізнесових кіл. Відповідно, є сподівання, що комітет ініціює створення такої робочої групи, і для захисту Україною свого інфопростору будуть задіяні демократичні європейські методи, а не копіюватимуться російські.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Политик – это человек, который пожертвует вашей жизнью за свою родину."

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

СБУ ищет подозреваемого в организации убийства Гандзюк – фото

Географічне положення України та її драматична історія вимагали й вимагають від неї особливої ролі – науковець

Зеленский определил судьбу ПриватБанка: «Буду решать»

На Черкасщине строят солнечную электростанцию мощностью 25 мВт

Политический эксперт: программа Вилкула построена на позитиве

Заявление “Росток-Холдинг”: рейдеры распространяют недостоверную информацию от имени компании, создав фейковую страницу агрохолдинга в Facebook

Uber будет разрабатывать беспилотные велосипеды

Порошенко перенес свою избирательную кампанию в церкви страны — Der Spiegel

Ющенко рассказал об отношениях с российским президентом: “Я такого Путина не знал”

Донбасс, Керченский кризис и цены: какие проблемы самые важные для украинцев

WhatsApp запретил рассылать одно и то же сообщение более чем пяти пользователям

В России заявляют, что найдут деньги на фильмы Зеленского

В ПАСЕ пройдут срочные дебаты по агрессии России в Азовском море

У взаємодії із США Україна і далі використовує застарілі стратегії

Рушник национального единства отправляется в тур к 100-летию Соборности Украины

Відсутність чіткого бачення деокупації Криму та Донбасу виливаються у “синдром Фігаро” – юрист

Добкин попал в новый скандал: «Классный кокс достал, колбасит не по-детски»

За три года в мире стало в семь раз больше криптоматов

Луи Гаррель, Одри Тоту и Гаспар Ульєль. “Вечера французского кино” объявили программу

Доба на фронті: внаслідок злочинних обстрілів один військовослужбовець отримав поранення