USD28.2033

Згубна забаганка автономії: Європа тяжіє до безпорадності

Згубна забаганка автономії: Європа тяжіє до безпорадності

Усім батькам підлітків відомий такий сценарій: роздратоване й непослідовне прагнення незалежності наштовхується на жорстоку реальність світу. Доки дорослі оплачують рахунки та дбають про безпеку родини, молоде покоління не може сприйматися серйозно. Тому молодь грюкає дверима й тому вирують пристрасті, пише для “Тижня” Едвард Лукас

Бажання Європейського Союзу мати “стратегічну автономію” (із 2016 року це офіційний складник зовнішньої політики), на перший погляд не менш дошкульне, ніж підліткові мрії. США забезпечують Європі “ядерну парасольку”, оплачують рахунки за безпеку континенту, тягнуть на собі глобальне лідерство, тривожаться про Китай і тероризм, намагаються тримати першість Заходу в галузі космічних досліджень, штучного інтелекту та на інших технологічних фронтах, що визначатимуть життя світу в наступні 100 років.

Замість того, щоб закривати прогалини, Європа нарікає. Європейці обурюються політикою Адміністрації Трампа щодо Ірану та бояться, що їх втягнуть в економічну війну з Китаєм. Вони стривожені тим, що президент США зневажає міжнародні угоди, занадто м’яко ставиться до Росії та занадто по-діловому – до НАТО.

Деякі європейці прагнуть взяти ініціативу у свої руки, укладаючи угоди з Китаєм та іншими торговельними партнерами (Латинською Америкою, Японією), які потерпають від меркантилістського підходу “Америка понад усе”. Вони хочуть, щоб євро стало резервною валютою, яка покладе край європейській залежності від заснованої на доларах міжнародної фінансової інфраструктури. За їхніми словами, у питанні “жорсткої” безпеки Європа слабенька, але в решті тримається непогано: уявіть лишень, що буде, коли європейці стратегічно об’єднають свої можливості в галузі міжнародної допомоги, дипломатії, фінансів, торгівлі та м’якої сили.

Читайте также:

Порошенко потрошит государственный банк. Который он, теоретически, не имеет права потрошить – журналист

Такий підхід буде цікавим і, напевно, підштовхне Адміністрацію Трампа переглянути відносини з Європою, хоча, може, й не так, як хотілося б європейцям. Проте на сьогодні й у найближчому майбутньому це питання суто теоретичне. На практиці Європа тяжіє радше до безпорадності, ніж до автономії. Brexit відволікає увагу. Франко-німецька вісь, на яку лише рік тому покладалися великі надії, розкололася. Другорядні країни, як-от Італія (де заправляють ексцентричні популісти) йІспанія (зі слабким урядом меншості), Швеція (взагалі без уряду) та Польща (що сама себе маргіналізує), не здатні взяти на себе свою частку обов’язків. На рівні європейських інституцій нічого не станеться, доки не вляжуться пристрасті після виборів до Європейського парламенту, можливо, аж до кінця наступного року.

Читайте также:

Испытатель эротических товаров и дегустатор пиццы: самые необычные вакансии для украинских заробитчан

Як наслідок – Європа зосереджується на внутрішніх проблемах та безпорадності, а це сприятливі умови для втручання росіян і зростання впливу китайців. Це згубно для всіх, зокрема й для США, які роками закликають Європу робити більше. Та замість серйозних внесків у світову безпеку Європа сипле порожніми балачками про автономію, що виливаються в ідею європейської армії – безглуздого військового утворення, яке загрожує послабленням НАТО в час, коли він повинен діяти більше, а не менше.

За таких похмурих обставин доволі легко впасти у відчай. Але слід пам’ятати, що Захід пережив холодну війну, коли був у значно гіршій формі, ніж тепер. СРСР – серйозний стратегічний противник, що контролював пів-Європи і наганяв страху на весь світ. Росія дошкуляє, але не становить загрози. Успіхів вона досягає завдяки блефу, а не справжній моці. Розкол у трансатлантичній спільноті теж не новинка. Європа трималася осторонь холодної війни США в Латинській Америці, Африці й Азії. Франція частково вийшла з НАТО 1966 року й не поверталася аж до 2009-го.

Плутані, легковажні розмови про “автономію” (стратегічну чи ще якусь) мало що означають, коли міграція, зміна клімату, гуманітарні катастрофи й технологічні зміни постійно нагадують європейцям про висококонкурентний, небезпечний і взаємопов’я­заний зовнішній світ. Подобається нам чи ні, а ці загрози вимагають злагодженості, рішучості та сильного трансатлантичного альянсу.

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"В управлении государством главное – соблюдать все формальности, а на мораль можно и не обращать внимания. "

© Марк Твен

Регистрация

(Максимальный размер файла 0,5Mb)

Восстановление паролю

Пожалуйста, введите ваш логин или адрес электронной почты.

В Кабмине рассказали о пенсиях в 2019 году: “есть проблемы”

Порошенко ввел в действие тайный указ об оружии: когда вступает в силу

УПЦ МП: По церковным канонам, Крым – это Украина

Монетизація субсидій – чому це сталося саме зараз і саме так

Путин уничтожит Украину: “будет полное подчинение”, тревожный прогноз

Маас летит говорить с Лавровым о ядерных ракетах, затем — в Киев

Зимбабве и Венесуэла: убыточное поле игры Кремля

Политолог: если Парубий хамит Новинскому, значит Новинский все делает правильно

Майже 14 тисяч правопорушень виявили у Вінницькому Ситуаційному центрі

Доба на фронті: п’ятеро військовослужбовців отримали поранення різного ступеню важкості

Зеленский рассказал, каким будет президентом и ответил на главный вопрос

У Вінницькому краєзнавчому музеї з’явився живий експонат

Богослужения в Софийском соборе будут только на большие праздники

Вінничани можуть отримувати допомогу на важкохворих дітей

У Ситуаційному центрі міста почали застосовувати технолгії штучного інтелекту

Выборы 2019. Документы в ЦИК подал Насиров – СМИ

“Субсидии наличными – не более чем предвыборная технология, причем очень сомнительная в плане законности”, – экономист

Минкультуры готово предоставить представителям СМИ отчет по результатам проверки Лавры

В селе на Черниговщине строят первую в области солнечную электростанцию

Лесю Украинку сыграет актриса, которая дебютировала в короткометражке “Кровянка”