USD28.2033

«Зупинимо війну»: як росіяни протестують проти дій Росії на Донбасі

Російська військова експансія на Донбасі все частіше стає причиною громадської активності в самій Росії. Так, 5 вересня, в день підписання тристороннього «мирного плану» в столиці Білорусі, жителі російського Томська вийшли на пікет проти дій керівництва РФ. Близько півсотні городян виступали з національною українською символікою і з плакатами: «Досить кошмарити Україну!», «Наші танки на чужій землі», «Я за мир». Міська влада Томська спочатку намагалися заборонити акцію, але так і не знайшла законних підстав для цього: мітинг був відносно нечисленним і проводився не в самому центрі міста. У підсумку пікет пройшов «без порушень правопорядку», як згодом повідомило місцеве поліцейське начальство.

«Остановим войну»: как россияне протестуют против действий России на Донбассе
Пікет у Томську
Фото: tomsk.ru

А на два дні раніше 3 вересня Інтернет-простір СНД сколихнула новина про те, що в РФ з’явилася перша жертва протесту проти дій президента Путіна. Нібито Петро Павленський, художник із Санкт-Петербурга, відомий своїми неоднозначними акціями з елементами самокатування, повісився на Красній площі в Москві через незгоду з загарбницькою політикою російського керівництва щодо України.

«Остановим войну»: как россияне протестуют против действий России на Донбассе
Петро Павленський
Фото: wikipedia.org

Однак незабаром одне за одним пішли спростування: спочатку з’явилася інформація, що це була лише «спроба самоповішення» з подальшим затриманням епатажного художника органами правопорядку, а потім взагалі стало відомо, що подібного інциденту не було. Цей випадок став ще одним поштовхом до обговорення правильності російської зовнішньої політики і пов’язаних із нею суспільних настроїв у самій Росії.

Володимир Путін неодноразово заявляв, що в Україні немає ні російських інструкторів, ні спецпідрозділів, ні регулярної армії. Факт агресії, очевидний для всього світу, більшість громадян самої Росії продовжують або ігнорувати, або ретранслювати інформацію, передану офіційними ЗМІ та керівництвом країни.

Звернути увагу росіян на реальну дійсність намагаються активісти, які все частіше виступають в останній місяць − з часу різкої ескалації протистояння на сході України. Злами соцсторінок уряду, одиночні (і не тільки) пікети із закликом зупинити війну на Донбасі, до якої причетна Росія, час від часу відбуваються в Москві і Санкт-Петербурзі.

Відкрито про свою позицію не боїться заявляти інтелектуальна і бізнес еліта. Так, 31 серпня російська інтелігенція провела невеликий пікет із закликом зупинити війну. Після цього російський підприємець, екс-глава ЮКОСу Михайло Ходорковський заявив на своєму офіційному сайті, що більше не буде замовчувати своє ставлення до війни Росії проти України. «Ми воюємо з Україною. По-справжньому. Посилаємо туди солдатів і техніку… Ми мовчимо і робимо вигляд, що віримо цій владі», − написав Ходорковський. Однак подібні акції поки що не є масовими.

Російський політолог Ігор Мінтусов у бесіді з Forbes розповідає, що подібні акції, безсумнівно, впливають на громадян РФ, як тільки потрапляють в інформаційний простір. За його словами, більшість росіян виступають проти війни, от тільки у кожного своє уявлення про мир. «Якби зараз провести мітинг «За мир», приміром, у Москві, то на нього поголовно можуть вийти всі громадяни Москви. Тільки вони будуть вкладати різний зміст у поняття «За мир». Наприклад, ті люди, які підтримують так званих ополченців, підтримуватимуть ідею про переговори з представниками «ДНР» і «ЛНР» і їх автономії. Друга інтерпретація миру − що потрібно знищити терористів. Різні ідеї, але об’єднує їх ідея про мир», − ділиться він.

Читайте также:

Эти народные приметы действуют ВСЕГДА. Убедитесь сами

Найчастіше будь-які спроби спонукати росіян до дій проти влади закінчуються приїздом спецпідрозділів поліції. Костянтин Гамкрелідзе, партнер юридичної компанії DEGA Partners, розповідає, що в російському законодавстві передбачено всі можливості припинити дії активістів. «Порядок проведення публічних заходів передбачено Федеральним законом РФ «Про збори, мітинги, демонстрації, ходи, пікетування». Згідно з цим законом, будь-який публічний захід, що носить характер масового, повинен отримати дозвіл на проведення від органів виконавчої влади РФ. Винятком з цього правила є одиночні пікети, які не передбачають масовості і є вираженням думки однієї людини», − пояснює юрист, додаючи, що трактування одиночного пікетування останнім часом зазнало змін у законі, «надавши органам правопорядку можливість припиняти й одиночні пікети».

Так, закон у чинній редакції визначив кілька критеріїв, за якими одиночний пікет може легко перетворитися на масовий. Це, наприклад, відстань між одиночними пікетниками (не менше 50 метрів), і «єдиний задум сукупності актів пікетування»: «Тобто, якщо одиночні пікети об’єднані одним посилом або організатором − це є підставою визнання таких пікетів масовими з автоматичною появою необхідності отримати дозвіл влади», − каже Гамкрелідзе.

Читайте также:

Главное за ночь Янукович на волоске и безнаказанное убийство патриота

Також слід зазначити, що законом введено територіальні обмеження на проведення пікетування (наприклад, заборонено пікет на території, що безпосередньо прилягає до резиденцій президента Російської Федерації, до будівель, де перебувають суди, до територій і будівель установ, що виконують покарання у вигляді позбавлення волі, на час пікетування (з 7.00 до 23.00), а також на його характер.

Але не тільки законодавчі перепони і страх адміністративної (а в ряді випадків − і кримінальної) відповідальності заважають росіянам висловлювати своє ставлення до дій влади. Згідно з результатами останніх соцопитувань з «українського питання», проведених у Росії, говорити про масову підтримку й розуміння ситуації на Донбасі поки що не варто.

2 вересня російський аналітичний центр «Левада-центр» провів дослідження, згідно з яким понад половина росіян (58%) розглядає негативну реакцію Заходу на політику РФ відносно України як прагнення натиснути на Росію, скориставшись українською кризою. Тільки 13% пов’язують таке ставлення Заходу з порушенням норм міжнародного права.

Разом із тим, згідно зі статистичними даними Всеросійського центру вивчення громадської думки (ВЦВГД), понад 60% російських громадян виступають проти введення Збройних сил Росії на територію південного сходу України. Також більшість росіян готові надати допомогу українським біженцям.

Але сподіватися на «просвітління» в умах росіян поки що зарано. Цей висновок можна зробити, поглянувши на результати другого соцопитування ВЦВГД, згідно з яким події в Україні радикально змінили ставлення росіян до України: більше половини респондентів (55%) негативно налаштовані по відношенню до «сусіда». 40% опитаних розглядають відносини між Росією і Україною як «ворожі», 39% − «напружені». Росіяни покладають відповідальність за погіршення відносин між нашими країнами на нинішню київську владу. Тільки 3% опитаних вважають Росію винною в зростанні напруги.

Читайте также:

Битва диет: лучший способ похудеть к Новому году

«Варто враховувати, що сьогодні близько 80% росіян у цілому підтримують ту політику, яку веде політичне керівництво Росії щодо України. І ці 80% інтерпретують будь-які дії так, як це робить політичне керівництво країни», − резюмує Ігор Мінтусов.

Forbes зібрав кілька прикладів протестних проявів на території РФ, яким не судилося перерости в масові акції, але знайти популярність серед однодумців усе ж вдалося.

«Вова, ти не правий»

14 серпня 2014 року

«Вова, ты не прав»

Вранці 14 серпня з офіційної сторінки в Twitter прем’єр-міністра РФ Дмитра Медведєва почали надходити незвичайні повідомлення: «Давно хотів сказати. Вова, ти не правий!»,«#КримНеНаш», «Йду у відставку. Соромно за дії уряду». Пізніше прес-служба Медведєва повідомила, що повідомлення не відповідають дійсності, а аккаунт було зламано хакерами. Але шквал ретвітів було вже не зупинити. «У всьому світі зі зламаних аккаунтів політиків починають писати дурню, і тільки в Росії − правду, на яку всі так давно чекали», − коментували інтернет-користувачі даний інцидент.

«Жовто-блакитна зірка» в центрі Москви

20 серпня 2014 року

«Желто-голубая звезда» в центре Москвы
Фото: Григорій Мустанг/facebook

Вранці 20 серпня на шпилі «сталінської висотки», що розташована на Котельницькій набережній у Москві, можна було спостерігати зірку, оздоблену в національні кольори України. А над нею − український прапор. Російська поліція того ж дня заарештувала чотирьох молодих людей за підозрою в «вандалізмі», після чого в Мережі з’явилося повідомлення-зізнання. «Визнаю себе винним у «хуліганстві» і готовий постати перед цим самим судом в обмін на звільнення прекрасної сміливої української дівчини − Надії Савченко. Вона точно ні в чому не винна, а я ж хоч зірку пофарбував… Свій вчинок вважаю арт-перформансом і присвячую його Дню Незалежності України, а також всім хлопцям, які захищають зараз мою Батьківщину! Слава Україні!», −такий запис залишив у себе на сторінці киянин Григорій, відомий під псевдонімом Mustang Wanted.

«Це не наша війна»

28-30 серпня 2014 року

Після того як президент Петро Порошенко 28 серпня заявив про введення російських військ в Україну, протягом декількох днів у Москві пройшло кілька антивоєнних акцій. Активісти влаштовували одиночні пікети біля пам’ятника маршалу Жукову, вийшовши з плакатами «Ні війні з Україною», «Stop Putin = Stop war». 31 серпня російська інтелігенція провела одиночні пікети проти війни з Україною. З п’ятої години вечора на Тверській вулиці на відстані 50 метрів один від одного стали люди з плакатами «Окупація України − зрада Росії», «Люди, що з вами? Це не наша війна, а вмирати будуть ваші діти», − було написано на транспарантах активістів. Більшість перехожих висловилися про акцію протесту схвально. Вона тривала понад годину, але закінчилася затриманням кількох учасників.

«Пробач нас, Україно!»

3 вересня 2014 року

3 вересня на стіні житлового будинку в Санкт-Петербурзі почав транслюватися рекламний ролик, в якому громадяни Росії просять вибачення в України й закликають зупинити війну на Донбасі зі словами «Ми вбиваємо своїх братів», «Зупинимо війну». Реакція влади виявилася традиційно швидкою − і вже через 15 хвилин ролик зник. Незважаючи на те, що транслювалося відео всього кілька хвилин, його встигли помітити громадяни і зробити популярним у соцмережах.

«Росія − сліпа і скривавлена»

5 вересня 2014 року

У Санкт-Петербурзі одна з місцевих активісток вийшла на Невський проспект в образі «осліплої Росії з кров’ю на руках». Дівчина, одягнена в кольори російського прапора, з пов’язкою на очах простягала до перехожих «закривавлені» руки, голосно кричала і падала. Крик активістки привернув увагу не тільки безлічі глядачів, але й поліції. Правоохоронці записали її особисті дані і викликали «швидку допомогу». Оглянувши дівчину, лікарі її відпустили.

Джерело: Forbes

Очень плохоПлохоСреднеХорошоОтлично (Еще нет голосов, оставьте первым)
Загрузка...

Комментарии (0)

Чтобы оставить комментарий необходимо

"Политик – это человек, который пожертвует вашей жизнью за свою родину."

Кулаки чешутся: разъяренная толпа движется на Киев

Президент Roshen подтвердил торговлю с Приднестровьем

Дождались: “могильщик украинских банков” едет в Раду, названа дата отставки

Ветераны АТО требуют от АМКУ прекратить поддержку российского бизнеса в Украине

Выборы без выбора, и демократия без демократов

У главы Запорожской ОГА нашли 5 незадекларированных авто и недвижимость в Крыму

Не прошло и года: власти наконец определились, как блокировать россайты

“Україна має все, щоб стати великою європейською державою”, – Богомолець

Курс валют меняет позиции, в обменниках сразу два сюрприза

У меня герб на руке: российский блогер молит о помощи

Як змінити політичну систему в Україні без революцій

Россия годами разворовывала газ в Одесском месторождении, потеряны миллиарды

Поступление в первый класс: школы вводят новые правила

Пойманного на допинге в Пхенчхане россиянина лишили медали

Повалий и Лобода выступили на мероприятии в Кремле

Убийства на Майдане: готова ли Украина услышать правду?

Училась заново дышать: откровение жертвы Зайцевой, которое цепляет до слез

Украине нужны специалисты: обновленный список востребованных профессий

Крым: добро пожаловать “домой в СССР”. Без права выезда за границу.

Это разрушит Украину: США вынесли вердикт Северному потоку-2