Чому українки хочуть раніше вийти заміж?

Психологи частіше говорять про мінуси цивільного шлюбу, оскільки чоловік і жінка сприймають себе в таких стосунках  по-різному: він відчуває себе вільним, а вона – заміжньою.

ЧИ ДОПОМОЖЕ ШТАМП? Офіційний шлюб не дає гарантій того, що чоловік не пошкодує про своє рішення одружитися і не подасть на розлучення. Статистика розірвання шлюбів свідчить про те, що розлучатися українці стали більше: в 2017 році розпалися понад 33 тис. шлюбів, а в 2018 році цей показник перевищив 53 тисячі.

Тож офіційна реєстрація не може утримати людей разом, якщо хоча б один із партнерів вирішив піти.

СТРАХ  САМОТНОСТІ. Як правило, на офіційному шлюбі частіше наполягають жінки. На думку психолога Михайла Лабківського, бажання якомога раніше вийти заміж передали нам бабусі і прабабусі, молодість яких припала на повоєнні часи. Тоді на одного чоловіка припадало кілька претенденток, а за успішних і здорових потрібно було серйозно поборотися.

Читайте також: “Мужчины боятся сильных женщин”: 5 причин, почему это не так

Тому дівчата післявоєнного покоління намагалися вийти заміж якомога раніше, інакше вони ризикували залишитися самотніми. Цю установку вони передали своїм дочкам, а ті – своїм.

Михайло ЛАБКІВСЬКИЙ, психолог:

Прагнення якомога швидше вийти заміж – ознака аж ніяк не дорослої, сформованої і повноцінної особистості, а рівно навпаки: це ознака невпевненої, незрілої, закомплексованої дівчини. Вона не хоче самостійного життя, вона не хоче нічого домагатися, нести відповідальність, робити вибір. Вона хоче з-під батьківської опіки прямо перейти під опіку до чоловіка. Тобто не бути дорослою, а бути опікуваною.

РИЗИКИ РАННІХ ШЛЮБІВ. Молоді люди, що беруть шлюб у віці 20-25 років, часто психологічно ще не готові до серйозних стосунків і відповідальності. Багато хто не хоче міняти себе і вибудовувати стосунки з партнером, а очікують, що їх приймуть такими, якими вони є. Але цього найчастіше не відбувається, і зрештою через рік-два така сім’я розпадається.

Одна з причин неготовності молодих людей до шлюбу полягає в тому, що в нашому менталітеті не поширена традиція давати молодим людям можливість відділятися від батьків і жити самостійно. Британсько-американський вчений Грегорі Бейтсон вважає, що, перш ніж завести сім’ю, людина повинна пройти «стадію монади». Тобто їй слід відокремитися від батьків і почати жити самостійно.

Це допоможе молодій людині навчитися планувати свій бюджет, керувати часом, розуміти свої потреби і знаходити можливість втілювати їх у життя. Тільки після цього періоду вона стає досить зрілою, щоб вступати в шлюбні стосунки і перейти на «стадію діади».

Але українські батьки бояться відпускати дітей від себе або не вважають за потрібне це робити. Тому багато молодих людей, якщо їм не доводиться виїжджати на навчання в інше місто, можуть жити з батьками досить довго, так і не спробувавши стати самостійними.

ЦИВІЛЬНИЙ ШЛЮБ – ВИХІД. У такій ситуації цивільний шлюб може стати прийнятним рішенням для молодих людей, які хочуть спробувати жити разом, відокремившись від своїх батьків. При цьому вони зможуть уникнути деяких проблем.

На думку арт-терапевта, дитячого та сімейного психолога Оксани Дон, в цивільному шлюбі є такі плюси:

– можливість залишити майно своє при собі (якщо така «сім’я» розпадеться, то партнерам буде нічого ділити);

– можливість перевірити свої почуття;

– відчуття особистої свободи і при цьому готовність брати на себе відповідальність за сімейні цінності;

– спокій для партнерів, які психологічно бояться шлюбу, але готові жити разом.

(Еще нет голосов, оставьте первым)