Президент наголосив, що є багато труднощів, які заважають виборам в умовах війни.
Якщо мир в Україні не настане в осяжній перспективі, доведеться шукати способи провести вибори в умовах війни. Про це заявив президент Володимир Зеленський в інтерв’ю BBC.
«Я із задоволенням провів би вибори, якщо б це можна було. (…) Якщо війна буде затягуватись, треба буде знаходити те чи інше рішення. Я поки що не знаю, яке. Це складно. Це зміни Конституції України, а Конституцію не можна міняти в час війни. Проводити вибори в час воєнного стану не можна», – заявив він.
Зеленський зауважив, що окрім суто юридичних, є й практичні труднощі в організації справді демократичного виборчого процесу в умовах повномасштабної війни.
«Як можна проводити демократичні вибори в окопах? Треба щоб були спостерігачі. Ніякі спостерігачі в окопи не приїдуть. Далі у нас люди на окупованих територіях, значить вони не будуть голосувати. А інакше як вони будуть голосувати, хто проконтролює цей процес? І у нас ще більше 7 мільйонів за кордоном. Як забезпечити їм голосування?» – перераховує ці складнощі Зеленський.
Разом з тим президент визнав, що у випадку затягування війни владі доведеться шукати інструменти для проведення виборів в тих умовах, які є.
Зеленський про вибори
Проблема виборів в Україні в умовах війни
Чергові вибори до Верховної Ради України мали б відбутися у жовтні 2023 року. Визначений Конституцією п’ятирічний строк повноважень президента Володимира Зеленського закінчився цієї весни. За звичайних умов, у березні мав би відбутися перший тур виборів, а другий за потреби – у квітні.
Конституція України прямо забороняє проведення парламентських виборів в умовах воєнного стану (ст. 83), але нічого не каже про вибори президента в умовах війни. Пряма заборона на проведення виборів президента в умовах воєнного стану міститься у «Законі про правовий режим воєнного стану» (ст.19). Однак закони можна вільно змінювати в умовах війни, тож і цю норму можна прибрати.
Однак представники чинної влади неодноразово говорили про неможливість проведення президентських виборів з огляду на організаційні складнощі. Зокрема неможливість забезпечити виборчий процес на фронті та на окупованих територіях.